Dům a zahradaRady a tipy

Rozkvetlá zahrada i v zimě? Těmto rostlinkám mráz nevadí

Jakmile přijde jaro, zahrádkáři vyrazí ven s novými sazenicemi a nářadím, opět začít zvelebovat své zahrady. Zahradničení však nemusí být koníčkem, který se musí odehrávat jen v teplém počasí, protože existuje spousta zimních květin, kterým se daří i v chladu. Je to tak, i když teploty klesnou pod bod mrazu a zem pokryje tlustá sněhová pokrývka, některým květinám se i v tomto počasí může dařit. Mnoho trvalek, letniček a keřů skutečně kvete i v nejchladnějších měsících roku.

Pokud tedy chcete vytáhnout zahradnické náčiní nebo poprvé vyzkoušet, zda by vás zahradničení mohlo bavit, nemusíte čekat až do května. Trochu jsme zapátrali a shromáždili některé druhy květin, které dávají přednost zimě před jarem. Vše od macešek až po černé tulipány se tak klidně může vyjímat i na vaší zahradě uprostřed sněhové pokrývky. 

Macešky

Macešky a violy kvetou po většinu zimy v mírném podnebí. Jsou to technicky jednoleté rostliny, ale mnoho odrůd vypouští semena, takže mohou v půdě zůstat i do dalšího roku.

Sněženky

Sněženky se musí vysadit již na podzim, aby mohly rozkvést hned zjara. Tyto milé květy s převislými hlavičkami vypadají nejlépe v přední části záhonů nebo ve skalkách a často začínají kvést, když na zemi ještě leží sníh. Jejich krása je často tím prvním, co vás na jaře ohromí.

Narcisy

Tyto oblíbené květiny se obvykle objevují jako první na začátku jara, ale někdy mohou zdobit vaši zahrádku již v únoru. Nejlepších výsledků dosáhnete, když cibuloviny vysadíte alespoň tři týdny před očekávanými prvními mrazy. To dá narcisům dostatek času na vytvoření silného kořenového základu, aby se pak po zimě brzy probudily a nádherně vykvetly.

Čemeřice

Tyto nádherné trvalky, známé také jako postní růže, protože kvetou v době půstu, se objevují v polovině až na konci zimy, podle toho, kde žijete. Navzdory svému křehkému vzhledu jsou odolné jako hřebíky a vydrží i mráz nebo ne zrovna přívětivé teplotní podmínky.

Černé tulipány

Černé tulipány jsou dokonalou zimní květinou. Zatímco tulipány jsou obvykle spojovány s jarem, jsou ve skutečnosti docela odolné a mohou odolat i poměrně nízkým teplotám, takže pokud jste v mírnějším klimatu nebo chcete zkusit, co vydrží, stojí za to je zasadit pro pozdní zimu nebo časné jarní kvetení. Potřebují nicméně strávit 8 až 15 týdnů v zemi, takže je potřeba je zasadit již během podzimu.

Zimostráz

Tento keř je opadavý, takže běhen zimy ztrácí své listí. Na sněhovém koberci však úžasně vyniknou jeho dlouhé větve plné bobulí. Nezapomeňte si pořídit také „samčí“ opylovač, aby vám keř tyto bobule plodil.

Zimní oměj

Tyto méně známé cibuloviny mají máslově žluté květy, které směle vykouknou skrz sníh. Pro nejlepší efekt je sázejte hromadně – pak tento žlutý koberec skutečně ohromí.

Brambořík

Tato květina se často prodává jako pokojová rostlina, ale v mírném podnebí se bramboříkům dobře daří také venku. Nabízí se v mnoha odstínech růžové, bílé, levandulové a fuchsiové, takže zahradu nádherně prozáří. Milují zimní slunce a letní stín, proto je vysazujte pod listnaté stromy.

Petrklíč

Tyto drobné květy patří k nejčasnějším trvalkám, které kvetou koncem zimy až začátkem jara, v závislosti na místě, kde žijete. Existují stovky druhů, nezapomeňte si vybrat takový, který přežije zimu ve vaší oblasti.

Kamélie

Tyto nádherné stálezelené keře mají svěží bílé, růžové nebo červené květy, které kvetou od podzimu do zimy. Díky stovkám odrůd si můžete vybrat takovou rostlinku, která bude kvést i v zimě a bude vám projasňovat chladné a temné zimní dny.

ZDROJ: https://www.housebeautiful.com/lifestyle/gardening/g2854/plants-that-bloom-in-winter/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Diana Smykova: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/priroda-kvetiny-led-zem-8192959/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button