Dům a zahradaRady a tipy

Sušička šetří čas, ale může oblečení i zničit. Tyto kousky do ní nikdy nedávejte

Stále více domácností si dnes pořizuje sušičku na prádlo. Je to rychlé a pohodlné řešení a prádlo je navíc po vysušení příjemně měkké a nadýchané. Ne všechny kousky ze šatníku v ní ale můžete bez obav sušit. Některým hrozí poškození a jiné zase mohou způsobit potíže přímo sušičce. Raději tedy neriskujte a tyto druhy oblečení sušte konvenčním způsobem.

Sušička se osvědčila jako skvělý pomocník, který dokáže výrazně zkrátit dobu sušení prádla a usnadní jeho žehlení. Výhodou je také to, že prádlo dokáže zbavit alergenů, vlasů i chlupů, a je tedy velkým pomocníkem třeba pro majitele domácích mazlíčků.

Kontrolujte cedulky

Ne všechno oblečení ale do sušičky patří. První pomoc vám vždy poskytne štítek na oblečení, který by měl informovat o tom, zda je možné prádlo sušit v sušičce. 

Symbol sušičky je vyobrazený jako kruh vepsaný ve čtverci. Pokud je přeškrtnutý, znamená to, že dotyčný kus oblečení do sušičky nepatří a může být sušením v sušičce poškozen. Pokud je u kruhu uvedena jedna tečka, znamená to, že by se oblečení může sušit na nízkou teplotu, dvě tečky znamenají střední teplotu a tři tečky vysokou.

Bohužel ale spousta lidí cedulky po nákupu ustřihne, aby je nedřely při nošení oblečení. Pak ale netuší, jak oblečení správně prát nebo sušit. Je dobré držet se tedy několika všeobecných pravidel.

Prádlo třiďte

Prádlo do sušičky je lepší ještě třídit, ideálně podle barev a podle materiálu. Pamatujte, že jemné oblečení se do sušičky nehodí vůbec. Stejně tak není možné sušit některé jemnější typy oblečení s hrubými látkami dohromady, protože ty by mohly delikátní prádlo snadno poničit.

Jemné látky

Jakékoliv prádlo obsahující elastická vlákna byste měli dál sušit na šňůře, jelikož v sušičce jsou vlákna vystavena velkému teplu, které je může povolit nebo popraskat. Takové prádlo do sušičky vůbec nedávejte. Týká se to třeba plavek, silonek stahovacího spodního prádla apod.

Do sušičky se také nepatří podprsenky, zvlášť ty s tvarovanými košíčky. Teplo v sušičce totiž dokáže poničit jejich tvar natolik, že byste takové prádlo mohli rovnou vyhodit. Stejná pravidla platí i pro hedvábné a krajkové materiály.

Sportovní oblečení

Možná víte, že na praní sportovního oblečení by se neměla používat aviváž. Další pravidla se týkají i sušení. Kvalitní sportovní oblečení může být docela drahou záležitostí, tak je škoda jej zničit nesprávnou údržbou. U funkčních materiálů se pečlivě držte pokynů výrobce. U většiny takových materiálů platí, že je třeba nechat je sušit volně na šňůře, u některých je možné použít šetrný sušicí program a s nízkou teplotou.

Flitry, korálky, potisky

Pokud si potrpíte na oblečení, které je zdobené flitry nebo jinými aplikacemi, budete si muset dát čas na jeho sušení. Do sušičky by totiž přijít nemělo. Tyto ozdoby se mohou různě pokroutit, sloupat se a opadat. To samé platí i pro plastové zipy, ani jim teplo nesvědčí.

Problémy mohou nastat i s potiskem. Pokud je totiž potisk nekvalitní, brzy popraská a začne se loupat. Podobně to však bude probíhat i jen při běžném praní. Ochránit ho můžete, když budete takové oblečení prát a sušit naruby.

Svetry

Se svetry je potřeba mít se zvláště na pozoru. Rozhodně nelze doporučit sušit v sušičce vlněné nebo kašmírové kousky, ale pravdou je, že ani u umělých vláken to není o moc snazší. Vlákna mohou ztratit svou elasticitu a oblečení nedrží tvar. Platí to i pro ručně pletené a háčkované výrobky.

Efektivní sušení

Pokud sušičku používáte, vždy nejprve nastavte co nejjemnější program, pokud chcete vysušit nový kus oblečení. Tak si uděláte představu, zda je možné jej sušit nebo ne. Vyplatí se prádlo vyndat, když je ještě teplé. Pak jej totiž není třeba žehlit, ale stačí ho jen protřepat a uložit do skříně.

Štítky

Podobné články

omentářů

  1. Pokud bych se mela držet info na cedulkach oděvu, tak mužů susicku rovnou prodat. Většina výrobců zakazují použití susicky z toho důvodu, ze pak zjistíte co opravdový šunt.

    1. Jj, to mě absolutně fascinuje. Zjistila jsem, že vlastně do sušičky nemůže nic. 😉
      Obyčejné bavlněné tričko, ručník, povlečení, utěrka, … , všude znak sušičky přeškrtnutý. Tak na to zvesela kašlu. Nedávám tam podprsenky, sportovní věci, silonky a zdobené dceřiny hadříky, zbytek maže hezky sušit. 🙂

  2. Přesně, také jsem zjistila, že do sušičky nic nepatří až po zakoupení 😃. K čemu jsou na sušičce programy sportovní, smíšené atd. Taky tam nedávám spod.pradlo,mikiny se zipem a pod.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button