Dům a zahrada

Pomozte hmyzu na vaší zahradě a vyrobte mu hmyzí hotel. Jak na to?

Faktem je, že v posledních letech stále dochází k úbytku tolik potřebného hmyzu. I když se to nezdá, mizí jednotlivé hmyzí druhy závratnou rychlostí a vědci varují, že by do sta let mohl hmyz zcela vyhynout, což by způsobilo naprostý kolaps našeho ekosystému. Je proto třeba se nad tím zamyslet a pokusit se ubývání druhů alespoň trošku zpomalit. Můžeme to chytře udělat tak, že mu na vlastním pozemku připravíme místo k bydlení.  Zkuste si i vy na zahradě postavit hmyzí domeček.

Životní podmínky hmyzu je možné zlepšit opravdu poměrně snadno a zapojit se může skutečně každý. Stačí mít kus vlastního pozemku, ale klidně to může být i balkon nebo terasa. Tam můžete umístit hmyzí hotel, který může být klidně jen malý, ale i tak může pomoci. Postavit takovou ubikaci přitom není nic obtížného a zvládnete to klidně i vy sami.

Domov pro broučky

Využít ke stavbě se dá spousta různých materiálů, klidně i těch, co vám někde přebývají. Ti šikovnější postaví konstrukci z prken, desek nebo dřevotřísky, ale pokud se s tím nechcete příliš trápit, je možné využít i starou skříňku, papírovou krabici, nebo dokonce květináč či starou plechovku. Materiál pro konstrukci by měl být nejlépe přírodní, protože přesně takové místo pak hmyz spíše láká, aby se v domečku usadil.

Konstrukce může být horizontální i vertikální, obvykle se využívá hloubka asi 15–40 centimetrů. Tvarem může připomínat domeček, ale je to vlastně úplně na vás – broukům je to úplně jedno. Klíčové je zajistit, aby konstrukce měla stříšku, aby do ní nezatékalo. Tento problém však můžete vyřešit i šikovným tvarem základní konstrukce. Zadní část nezapomeňte dobře zakrýt, aby se domeček nestal spíše krmítkem pro hladové ptáky. Poslouží například drátěné pletivo s malými očky, kam se zobákem žádný pták nedostane.

Co použít na výplň?

Dovnitř se vám bude hodit další přírodní materiál, přičemž vaší fantazii se meze nekladou. Můžete si v lese nasbírat například mech, suchou trávu, kůru, lýko, suché stvoly, šišky, bukvice, žaludy a spoustu dalších věcí. Všechno přírodní je vítané. Raději dovnitř dejte více materiálu, aby hmyzí hotel mohl poskytnout útočiště co největšímu počtu druhů hmyzu. V šiškách a suchém listí se bude líbit beruškám a škvorům, v chodbičkách z klacíků se mohou ubytovat třeba včely samotářky či zlatoočka.

Pravidelná kontrola

Jakmile domeček umístíte na své místo, dejte hmyzu čas, aby si dovnitř našel svou cestu. Ujistěte se, že nic nevypadává ven a že je domeček umístěn na klidném místě, kde hmyz nic neruší. Práce vám ale tím nekončí. Je potřeba domeček pravidelně kontrolovat, aby nezačala výplň například plesnivět. Také by jej mohli napadnout nezvaní parazité, pro které jste ale přístřeší nestavěli. Jednou za rok vyměňte hustou náplň za novou, ale vždy zkontrolujte, zda zrovna není obsazená, abyste nájemníky násilně nevystěhovali.

Jeden nebo více domečků?

Pro hmyz je vhodnější, pokud na zahradu umístíte hned několik hmyzích domků. Hlavním důvodem je to, ve velkých domcích se lépe daří různým parazitům a rychle se tam šíří nemoci. I pro hmyzí predátory je pak samozřejmě jednodušší mít hmyzí obyvatele pěkně pohromadě na jednom místě. Lepší a bezpečnější je, když může bydlet v různých lokalitách v rámci zahrady.

Na první pohled se může zdát, že je těch pravidel až příliš, všechna mají ale svoje opodstatnění. Když je všechny dodržíte, skutečně pomůžete hmyzu, a tím pádem také celému ekosystému. Pokud vám přijde výroba domečku složitá, zvažte koupi kvalitního hmyzího domku třeba v nějakém hobby marketu.

ZDROJ: https://www.rspb.org.uk/get-involved/activities/nature-on-your-doorstep/garden-activities/build-a-bug-hotel/

ZDROJ obrázku: Pixabay

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button