Dům a zahradaRady a tipy

Milujete avokádo? Pak si jej sami vypěstujte!

Kdo jednou ochutnal avokádo a zamiloval si jej, pravidelně v obchodech vybírá tento zelený plod. Je skvělý, má spoustu účinků na lidské tělo a kromě jiného pomáhá při hubnutí. Obsahuje antioxidanty, které působí příznivě na lidské tělo. Také vám přijde, že je jeho cena poměrně vysoká? Lze tomu nějak předejít?

Pěstujeme avokádo

Ano, vypěstujte si jej doma! Že to nejde nebo je to opravdu hodně těžké? Ne, pěstování avokáda není žádná velká alchymie, zvládne to každý. I vy si tak, pokud budete mít štěstí, můžete vytvořit pomazánku z vlastního avokáda. Skvěle se hodí také do zeleninových salátů, omáček nebo do přírodních masek, takže pomáhá i v kosmetice.

Avokádo je prospěšné pro tělo, obsahuje kromě výše zmíněných antioxidantů také spoustu vitamínů, vlákninu. Napomáhá snížit hladinu cholesterolu a má v sobě draslík, dokonce větší množství, než najdete v banánech. Také milujete avokádo? Pak si jej vyzkoušejte vypěstovat doma.

Co budete potřebovat:

  • Pecku ze zralého avokáda
  • Špejle
  • Sklenici
  • Vodu
  • Květináč
  • Hlínu

Jak postupovat:

Ze všeho nejdřív je důležité zralé avokádo odpeckovat. Dejte pozor, musíte vědět, která část pecky je ta vrchní a která ta spodní. Spodní část bývá obvykle širší část. Tu totiž budete dávat do vody, na to nezapomeňte.

Ponořit do vody musíte pouze spodní část pecky z avokáda. Proto si na pomoc vezměte párátka, které napíchejte asi do 3/4. Ty pecku totiž udrží a neponoří do vody  celou. Následně naplňte sklenici vodou (až po okraj) a umístěte do sklenice pecku. Ve vodě tak bude jen spodní část pecky. Sklenici je dobré umístit na nějaké severní okno a pravidelně vyměňujte vodu.

Klíčit pecka začíná po dvou až osmi týdnech. Hlavní kořen avokáda musí zůstat stále ponořen, jinak by odumřel a to nikdo nechce. Kořen postupně začne sílit a nahoře začne růst výhonek. Když bude mít alespoň 15 centimetrů je čas použít květináč.

Následně je čas přemístit pecku avokáda do květináče a to spolu s domácím kompostem. Z výhonku později odstřihněte zhruba půlku, čímž podpoříte růst. Z rostliny pravidelně odstřihujte vrch, protože chcete, aby rostla do šířky, ale ne do výšky. Půda musí být vlhká, ale pozor s vodou to nepřehánějte.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button