Dům a zahradaRady a tipy

Tři jednoduché cviky mohou proměnit vaše ráno k nepoznání. Budete mít více energie a méně zdravotních potíží

Jen málo lidí ráno rádo vstává. Je to možná proto, že vám chybí ranní rituál, který by vás zaručeně probral a nastartoval do nového dne. Při spánku se choulíme, a tak se skoro všichni cítíme po ránu ztuhlí. Bohužel čím jsme starší, tím víc tělo při spánku tuhne. Proto je tak důležitá ranní rozcvička, která vám otevře hrudník a probudí kyčle. Přitom stačí jen několik snadných pohybů, díky kterým se pořádně protáhnete, do plic se dostane čerstvý vzduch a ráno bude hned hezčí.

Pořádně se nadechněte

Mnoho lidí spí schoulených „do klubíčka“, takže se ráno probouzejí celí ztuhlí. Zaujímáme nepřirozenou a nevhodnou polohu, při níž jdou ramena dopředu. Tak si zbytečně snižujete kapacitu plic, náš mozek se méně okysličuje, a to je také důvod ranní ospalosti. Proto je nutné se po ránu řádně protáhnout a do plic dostat dostatek čerstvého vzduchu. Nejvhodnější je začínat den alespoň krátkou rozcvičkou, při níž si pomocí vhodných cviků nejprve protáhneme prsní svaly, uvolníme a rozhýbeme ramena, aby se hrudník otevřel a lépe se nám dýchalo. K tomu bychom měli přidat cviky na probuzení kyčlí, které nás pak celý den nosí a jsou tedy velice zatěžované.

Protáhněte ruce

Tento cvik rozcvičí ramena, protáhne prsní svaly a posílí mezilopatkové svaly. Díky tomu se nám pak mnohem lépe dýchá. Jak na to? Postavte se rovně, kyčle, kolena a chodidla jsou v jedné linii, chodidla směřují dopředu. Upažte a stáhněte lopatky k sobě. Tuto pozici nejprve několikrát prodýchejte. Ramena i lopatky tlačte dolů směrem k pasu. Zpevněte všechny svaly na pažích. Cvičte ideálně před zrcadlem, abyste svůj postoj mohli kontrolovat. Nyní udělejte 10 kroužků směrem za palcem, tedy vpřed. Ramena a lopatky tlačte po celou dobu směrem od uší dolů. Lokty jsou propnuté. Snažte se vždy provádět kroužky za osou páteře.

Protáhněte záda a nohy

Při tomto cvičení si příjemně uvolníte ramena, protáhnete celou páteř a zadní stranu nohou a na konci se krásně narovnáte. Cvik je velmi vhodný pro ranní cvičení – s každým opakováním se více uvolníte. Jak na to? Stoupněte si ke stolu (parapetu nebo židli) a opřete se dlaněmi tak, abyste měli při předklonu paže přibližně ve výši ramen. Také dlaně jsou opřené v šíři ramen. Kyčle, kolena a chodidla držte v jedné linii, chodidla směřují dopředu. Nyní se snažte podsadit pánev dopředu, zatněte svaly na stehnech. Uvolněte se v ramenou a ruce spusťte co nejníže vám to půjde. Měli byste cítit příjemný tah na zadní straně stehen. Nechoďte přes bolest. V hlubokém předklonu vydržte alespoň 10 vteřin. S pomalým nádech se vzpřimujte. Cvik opakujte pětkrát.

Podpořte stabilitu

Tento cvik se postará o protažení prsních svalů a posílení mezilopatkových svalů, stoj na jedné noze podporuje rozvoj stability. Na přednožené noze se aktivují flexory kyčle a všechny svaly okolo kotníku, a my se tak můžeme dobře připravit na celý den chození, stání apod. Jak na to? Postavte se, nohy jsou na šířku pánve, chodidla rovnoběžně. Dejte ruce v týl, ramena tlačte dolů a lopatky k sobě. Pomalu přednožte pravou nohu, pokrčte ji v koleni, které je ohnuté na 90°. Aktivujte všechny svaly na levé noze, špičky prstů směřují dopředu. To samé opakujte i s levou nohou.

K těmto cvikům potřebujete maximálně tři minuty denně. To úplně stačí k dobrému protažení celého těla a nastartování vašeho těla pro bezchybné fungování v průběhu dne. I s minimem času a námahy si tak lidé mohou za pár týdnů zlepšit kondici a naučit se předcházet bolestem, zejména zad. Pokud každé ráno začnete krátkým protažením lze očekávat, že se vám přes den bude lépe dařit zvládat fyzicky i psychicky náročné situace.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button