Dům a zahrada

Zeleninová zahrádka: Vypěstujte si vlastní zdroj vitamínů plný chuti

Také vám připadá, že zelenina v obchodech chutná jaksi mdle, a ještě ke všemu stojí nemalé peníze? Bohužel je fakt, že spousta zeleniny ze supermarketů je nedozrálá, cestujte ohromné vzdálenosti a chybí jí nejen chuť, ale i vitamíny. Řešení je nasnadě – pokud máte aspoň trochu venkovního prostoru, založte si vlastní zeleninovou zahrádku. Poradíme, jak na to!

Chutná zelenina již letos

Jestliže jde o vaši první sezónu pěstování, vyberte si jen několik základních plodin a na ty se soustřeďte. Postupně můžete své záhony rozšiřovat, ale nejprve je lepší zjistit, jak se vlastně zelenině bude u vás dařit a jaké máte podmínky pro pěstování. Ideální budou jeden až dva záhonky. Vyberte si rovnou nebo mírně svažitou plochu trávníku, kam svítí slunce alespoň 6 až 8 hodin denně.

Dokonalé záhony

Zelenina ke svému růstu vyžaduje půdu bohatou na živiny, proto je potřeba navštívit zahradnictví a pořídit si zde zahradnickou zeminu obohacenou o kvalitní kompost. Na začátek budete potřebovat relativně vysoké množství, ale tento prostor budete moci využívat i v dalších letech. Trávu posekejte a připravte si nové záhony. Vyhlubte záhony a do prostoru nasypte připravenou zeminu.

Pokud nechcete hloubit přímo v zahradě, je vždycky možné využít alternativní možnosti. Skvělé řešení nabízí například vyvýšené záhony nebo zahradní skleníky. Do skleníků patří zejména teplomilné druhy zeleniny, jako jsou rajčata či papriky, ve vyvýšených záhonech se zase vyhnete růstu plevelu a působené škůdců. Podívejte se na nabídku zahradního vybavení na gardenway.cz a usnadněte si pěstování.

Kterou zeleninu vybrat?

Slunná místa jsou ideální například pro rajčata, papriky nebo cukety. Vysadit připravené sazenice můžete přibližně v polovině června. Velmi nenáročnou zeleninou jsou také ředkvičky, jež se dají vysévat prakticky až do podzimu. Červnové počasí se již také hodí pro výsev semínek hrášku, fazolí, mrkve a kopru. Dobře se na zahradě daří také kedlubnám či řepě.

A co když na vaši zahradu moc sluníčka nesvítí? I pro vás máme řešení – takové záhony jsou ideální pro pěstování kadeřávku, růžičkové kapusty, špenátu nebo mangoldu. Ve stínu se také bude dařit bylinkám, které můžete klidně i nasušit a mít je připravené na celou sezónu dopředu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button