Dům a zahradaRady a tipy

Starému nábytku dejte druhou šanci. Renovaci zvládnete i sami

Občas se na chatě nebo u babičky najde kus starého nábytku, který už má to nejlepší za sebou, ale přesto je na něm patrné, že kdysi to byl skutečně nádherný kus. Taková stará komoda, kredenc nebo skříň si jistě zaslouží lepší osud než skončit někde na sběrném dvoře. Můžete jim s trochou úsilí vrátit ztracenou krásu a lesk. Pusťte se do renovace a uvidíte, že to vůbec nemusí být nic složitého. Poradíme vám, jak na to.

Desítky, někdy i stovky let starý nábytek býval obvykle vyrobený poctivě ze dřeva nebo kvalitní dýhy. I proto je stále funkční a pevný po desítkách let a občas stačí skutečně jen pár oprav a znovu může plnohodnotně sloužit. Typické je, že povrch takového nábytku bývá zašedlý, lak popraskaný, barva se odlupuje. Přitom ale může stačit jen trocha trpělivosti a pár hodin vašeho času a máte možnost mu vrátit jeho krásu i funkčnost klidně na další desítky let.

Začněte odstraněním nečistot

V první řadě si najděte místo, kde můžete nerušen pracovat. Mělo by být dostatečně velké a dobře osvětlené. Začněte úklidem a pomocí smetáčku odstraňte všechny hrubé nečistoty a pavučiny. Na další, jemnější nečistoty se vám bude hodit měkký hadřík, a nakonec povrch vyčistěte vlažnou vodou s octem nebo slabým mýdlovým roztokem. Ujistěte se, že povrch dokonale vyschne, než se pustíte do další práce.

Pryč se starým lakem

Z lakovaného nábytku je třeba opatrně odstranit starý původní nátěr. To jde dvěma způsoby, záleží na vás, který si vyberete. Obecně ale platí, že broušení se hodí na kousky s hladkými a jednoduchými tvary, kdy můžete poměrně snadno pracovat jen se skelným brusným papírem. Pokud je ale potřeba pořádné obroušení, může být efektivnější vzít si na začátek na pomoc brusku a brusným papírem nakonec jen povrch začistit. Jedná-li se o skutečně silné vrstvy laku nebo barvy, či jde o nábytek se složitými ornamenty, pak bude lepší zvolit opalovací metodu nebo povrch očistit pomocí chemických odstraňovačů. Ty však vždy obsahují velmi silná a nebezpečná rozpouštědla, takže je radno postupovat velmi opatrně.

Hurá do renovace

Než se pustíte do práce, dobře si nábytek zbavený laku prohlédněte. Hledejte zejména prasklinky, vrypy, rýhy, díry, které je potřeba opravit tmelem na dřevo. Ten se dá pořídit buď barevný v barvě původního dřeva, nebo bezbarvý. Pokud se jedná o větší praskliny, bude třeba použít tvrdé dvousložkové tmely – polyuretanové, epoxidové nebo polyesterové.

Jak postupovat při natírání?

Než se pustíte do práce, promyslete si, jak by měl výsledný nábytek vypadat. Jestliže chcete, aby vypadal co nejpřirozeněji, zachovejte viditelnou strukturu použitého dřeva a následně je pak potřeba nábytek namořit nebo použít olej či včelí vosk. Voskování je sice krásné, ale poměrně náročné. V první řadě je třeba použít plnidlo pórů a až poté se krouživými pohyby nanáší dvě až tři vrstvy samotného vosku.

V případě, že se rozhodnete pro barevný krycí nátěr, ideální jsou zejména vodou ředitelné akrylátové barvy, které jsou stoprocentně zdravotně nezávadné. Dají se natírat skoro na vše, většina z nich má dokonce atest na nátěr hraček a dětského nábytku. Někdy mohou výsledný dojem zkazit stopy po štětci, takže se snažte pořídit si kvalitní širší štětec nebo malý váleček.

Zvládnete přečalounění?

Zkušenější kutilové mohou zvládnout také změnu čalounění, ale jde již o poměrně odbornou práci, na kterou je vhodné mít nějaké zkušenosti. Pokud vám chybí, raději nábytek svěřte do rukou profesionálům, abyste pak nebyli z výsledku zklamaní.

ZDROJ: https://www.amishoutletstore.com/blog/pro-tips-refinishing-solid-wood-furniture-diy-guide/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: cottonbro: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/drevo-muz-klasicky-dreveny-5095283/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button