Dům a zahradaRady a tipyZdraví

Kontrolujte vlhkost u vás doma: Co hrozí, pokud je příliš vysoká?

S příchodem chladného počasí je nevyhnutelné, že se snažíme zesílit topení a zavíráme okna a dveře ve snaze udržet si na několik příštích měsíců příjemné teplé prostředí a zároveň neutratit příliš peněz za energie. Zdá se to jako správná věc, nicméně kromě chladu nám také daleko více hrozí neviditelný nepřítel v podobě vlhkosti, která se může ještě zhoršovat v teplém a nedostatečně větraném obytném prostoru.

Zapínáním topení a zavíráním dveří a oken výrazně omezujeme cirkulaci vzduchu, což způsobuje, že vlhkost vznikající uvnitř, se snadněji zachycuje v interiéru. Vlhkost z deště a tajícího sněhu se do našeho domu může dostat také okny, podlahou nebo stěnami – a to nejvíce ve starších budovách, kde chybí efektivní izolace. Kondenzace vlhkosti na studených površích, jako jsou okna, stropy, podlahové desky a stěny v důsledku rozdílu mezi vnitřní a venkovní teplotou, je hlavní příčinou nadměrné vlhkosti, která vám přes zimu může značně znepříjemňovat život.

Možná problém ještě zhoršujete

Drtivá většina z nás tento problém neúmyslně zhoršuje, a tím ohrožuje své zdraví. Je rozšířeným omylem, že zvýšením teploty topení se sníží vlhkost. Ve skutečnosti platí, že teplý vzduch přenáší ještě více vlhkosti.

Následně to funguje tak, že si vlhký vzduch v teplém interiéru najde jakýkoli chladnější povrch, jako jsou okna nebo stěny, kde se sráží a vytváří další kondenzaci. Zavírání oken a zatahování závěsů, sušení prádla na vzduchu nebo věšení prádla na radiátor, vaření, dokonce i dýchání… to vše může přispívat k hromadění nadměrné vlhkosti v našich domovech.

Proč je vlhkost nebezpečná a jaké jsou její projevy?

Ve vlhkém prostředí se daří mikroorganismům přenášeným vzduchem. Jakmile se vlhkost vzduchu zvýší nad 60 %, zvýší se například míra přežití a množení bakterií, virů nebo roztočů. Tato úroveň vlhkosti přitom nemusí být v našich domácnostech během chladnějších a vlhčích zimních měsíců vůbec neobvyklá.

K viditelným příznakům vlhkosti patří vlhkost, plísně, hniloba, kondenzace, hnijící nebo pokroucené dřevo, loupající se barva a mnohé další. Pokud tyto projevy pozorujete i u vás doma, je nezbytné rychle jednat. Kromě toho, že riskujete své zdraví, pravděpodobně také skončíte s nákladnými účty za opravu škod.

Proč je vlhkost obzvláště nebezpečná pro děti?

Platí, že děti mají slabší imunitní systém, takže je u nich zvýšená pravděpodobnost, že se nakazí možnými infekcemi. Bakteriím a virům se ve vlhkém prostředí daří a rychle se šíří, takže jakmile si některý člen rodiny přinese domů infekci, výrazně se zvyšuje i riziko toho, že se nakazí i všichni ostatní v domě.

Vlhké prostředí také zhoršuje stávající onemocnění, jako je astma nebo ekzém, a může vyvolat řadu alergií. Chcete-li tedy udržet děti zdravější a bránit se proti zimním bacilům, nelze než důrazně doporučit kontrolovat úroveň vlhkosti a zajistit, aby se pohybovala pod 60 %.

Jak můžeme sledovat úroveň vlhkosti v našich domovech?

Úroveň vlhkosti lze měřit pomocí vlhkoměru. Ty jsou běžně dostupné na internetu, jsou levné a poskytnou vám klid, že je u vás vše v pořádku, nebo vás rychle upozorní na problém. Jakýkoli údaj nad 60 % je zdviženým prstem a vy byste měli zvážit kroky k řešení problému. Je důležité otestovat všechny obytné prostory; může se stát, že se nadměrná vlhkost vyskytuje pouze v určitých místnostech.

Jak se můžeme chránit před nadměrnou tvorbou vlhkosti?

První a snadným tipem je větrání. Je to velmi důležité. Dobrá cirkulace vzduchu – i v zimě – umožní únik přebytečné vlhkosti a je klíčem k zastavení zhoršování stavu. Pravidelně otevírejte okna a používejte ventilátory při každém vaření a po sprchování nebo koupeli. Cirkulace vzduchu je rychlý způsob, jak odstranit zadržovanou vlhkost.

Pro ty, kteří hledají okamžité řešení, mohou být nejlepším řešením speciální odvlhčovače, které odčerpávají vlhkost ze vzduchu. Jakmile se hladina vlhkosti v domácnosti sníží pod 60 %, bakterie a viry přenášené vzduchem se nejen přestanou množit, ale bude pro ně také složitější přežít. Pro potlačení závažných příznaků kondenzace na oknech se doporučuje snížit vlhkost v zimních měsících na 40 %. Sami na vlastní kůži pocítíte, že se takto cítíte daleko lépe a možná vám zmizí i některé nepříjemné příznaky, které se typicky mohou projevovat při zvýšené vlhkosti v domácím prostředí.. Pro vaše zdraví to jistě bude krok správným směrem.

ZDROJ: https://www.idealhome.co.uk/news/humidity-house-190521
ZDROJ obrázku: Pixabay

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button