Dům a zahradaRady a tipy

Uspořit na energiích lze i několik tisíc ročně. Kazit bilanci vám může třeba stará lednice

Bydlení se může pěkně prodražit, pokud nešetříte s energiemi. Navíc tak zatěžujete také životní prostředí, což rozhodně není ohleduplné zejména k budoucím generacím. Na co se zaměřit, abychom ušetřili své peníze a méně zatěžovali přírodu? V ideálním případě je dobré se začít zajímat o úspory energií už při stavbě domu. Následně bychom na to měli pamatovat i při výběru spotřebičů a elektrozařízení.

Na čem ušetříte nejvíc

Většina majitelů rodinných domů už při stavbě plánuje, jak nejlépe ušetřit peníze za ohřev vody, vytápění nebo svícení. Platí, že nejvyššími položkami ve spotřebě energií bývá vytápění a ohřev užitkové vody, dále pak provoz elektrospotřebičů. Jestliže chceme úspory maximalizovat, je nutné zaměřit se na výběr moderních technologií a energeticky méně náročných zdrojů.

Spotřebiče do domácnosti

Každá domácnost využívá samozřejmě chladničku, sporák a pračku, ale kromě toho i množství malých spotřebičů. Typické vybavení dnes zahrnuje také varnou konvici, kávovar, mixer nebo robot, žehličku, vysavač či televizi, ale třeba také různé pomocníky na zahradu nebo pro vaše koníčky. Životnost převážné většiny spotřebičů je omezená, obvykle vydrží asi 10 let. Pokud chcete na jejich provozu ušetřit, je také nutné naučit se je správně používat a zastaralé spotřebiče čas od času vyměnit za nové, moderní a ekonomicky výhodnější.

Jak vybrat elektrospotřebiče

Při výběru je nutné pamatovat nejen na vzhled, ale i kvalitu, výkonnost, záruční dobu nebo nutné náklady na provoz. Dnes můžete vycházet z celé řady různých porovnání, kde se hodnotí kvalita výrobků od různých dodavatelů i jejich energetická náročnost. Zkuste se těmito radami řídit a před nákupem si vždy pečlivě prostudovat všechny dostupné možnosti – uvidíte, že se dají ušetřit celé tisíce.

Energetická třída

Spotřebiče jsou rozděleny podle energetické náročnosti. Mezi energetickou náročností mohou být poměrně velké rozdíly, někdy až dvojnásobné. Nejkvalitnější spotřebiče bývají označeny písmeny A+ až AAA+++, naopak ty nejméně úsporné mají písmeno D. Vyplatí se kupovat výrobky s úspornějším označením, byť jsou dražší, protože díky nim za rok můžete oproti starému přístroji ušetřit klidně i několik tisíc korun.

Jak vybrat lednici

Při výběru nové lednice je třeba mít na paměti hned několik kritérií. Mezi nejdůležitější patří výkon, objem, hlučnost a samozřejmě spotřeba energie. Řiďte se označeními na spotřebiči. Je nutné počítat i s tím, že životnost lednice bývá kolem 7 až 10 let, po překročení této doby může spotřeba stoupat. Vyplatí se tedy po čase lednici vyměnit, i když je ještě funkční a zdánlivě bezproblémová. Rozdíl poznáte na účtu za energie.

Úsporné žárovky

Hodně ušetříte i výběrem správného osvětlení. Dnes nahrazuje klasické žárovky úsporné osvětlení v podobě LED nebo halogenových žárovek, které sice pořídíte za více peněz, ale mají několikanásobně nižší spotřebu, takže tato investice se vám vrátí. Navíc jim nevadí ani časté zhasínání a rozsvěcování. Tyto žárovky se přitom pyšní úsporou 20 až 45 % oproti žárovkách klasickým.

Kolik zaplatíte

Za energie se běžně platí zálohy, které by plus minus měly odpovídat vaší spotřebě. Pokud se jedná o již běžící odběr, vychází dodavatel při stanovení záloh ze spotřeby minulého roku. Pokud se zahajuje odběr nový, je dobré poradit se s vámi zvoleným dodavatelem a stanovit zálohovou částku dle osob v domácnosti i počtu spotřebičů. Spotřebu energií si můžete sami během roku průběžně kontrolovat.

Snadno a moderně

Někteří dodavatelé energií dnes nabízejí nové technologie jako jsou například různé mobilní aplikace nebo webové portály, kde si můžete spotřebu průběžně kontrolovat. Aplikace umí často také vaši spotřebu předvídat a včas upozornit na hrozící nedoplatek.

Zdroj: https://www.energysage.com/energy-efficiency/101/ways-to-save-energy/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button