DárkyDům a zahradaRady a tipy

Jak být minimalistou a co to opravdu znamená

Možná vás při slově minimalismus napadnou bílé stěny, jedna skříň ve skandinávském stylu a perfektně poskládané prádlo. Může to tak být, ale ne nezbytně. Minimalismus jako životní styl totiž není jen o tom, kolik toho vlastním, ale i jak s tím zacházím, a proč to dělám.

Pravdou ale je, že jste-li milovníkem různých cetek a tretek a schováváte si i roky staré dokumenty, pohlednice nebo oblečení, které už ani omylem neoblečete, pak to nebude nic pro vás. Minimalismus vyžaduje schopnost oprostit se od věcí a být ochoten vyhazovat – možná i hodně vyhazovat.

V našich několika snadných krocích vám představíme, co to znamená být minimalistou a jak toho docílit, i když vůbec nevíte jak na to.

Když se něco rozbije, je to opravdu problém

Prvním krokem k minimalismu je samozřejmě zbavování se nadbytečných věcí. Vyhoďte to, co jste již více než rok nepoužili – oblečení, zařízení, nevhodné dárky a další. Učiníte-li tento první krok opravdu poctivě, zbavíte se v průměru až poloviny všech věcí, které doma shromažďujete.

Tím ale vzniká drobný problém – nemáte-li doma nic navíc, pak cokoliv, co se rozbije, přestavuje problém. Přestane vám fungovat nabíječka na mobil? Už nemůžete sáhnout do šuplíku a vybrat ze třech jiných, které tam už roky skladujete. Možná vás to ale naučí dávat si na věci větší pozor. Všechno teď pro vás bude mít mnohem větší hodnotu.

Strávíte nakupováním více času, ale koupíte toho méně

Minimalistický životní styl vyžaduje pečlivé plánování a promýšlení každé koupě. Potřebujete totiž vybrat v každé oblasti tu nejuniverzálnější věc v dobré kvalitě a samozřejmě také za příznivou cenu. A to někdy může být oříšek. Musíte více hledět do budoucnosti a snažit se nakupovat tak, aby vám věci co nejdéle vydrželi a zároveň, aby byly i do jisté míry nadčasové. Možná tedy hlavně v módě se budete muset trochu omezit, ale v dnešní době je výběr natolik veliký, že se to dá zvládnout. A v konečném důsledku hodně ušetříte – nákupy bez přemýšlení jsou tím největším nepřítelem pro naši peněženku. Naopak dlouho rozmýšlená investice většinou dopadne dobře a vyplatí se.

Naučíte se žít bez spousty věcí

Ze začátku si možná čas od času zastesknete po něčem, co jste vyhodili. Možná několikrát zalitujete, že jste vyhodili ty krásné náušnice z bižuterie, které by vám teď skvěle pasovaly ke svetru. Ale postupně bude takových věcí stále méně a méně a vy jednoho dne zjistíte, že vlastně téměř nic nepotřebujete. Stejně největší parádu udělají nenápadné zlaté náušnice, které jste dostala od manžela k výročí a hodí se jak ke svetru, tak i k šatům.

To, že máme pocit, že stále něco nového potřebujeme, je dílem neustálého reklamního tlaku. Ten nám nutí úplně zbytečné věci pod záminkou toho, že se bez nich neobejdeme. Je to ale lež, která má jediný cíl – vylákat z nás peníze. Nenechte se zlákat a držte se své zásady – nakupuji jen to, co nezbytně potřebuji.

Zjistíte, co skutečně chcete

Snad nejlepším ovocem minimalismu je to, že konečně zjistíte, co skutečně chcete. Musíte-li se denně rozhodovat, zda určitou věc koupíte či nekoupíte, vás přinutí skutečně se upřímně zamyslet nad tím, po čem vaše srdce touží. Minimalismus totiž nezakazuje udělat si čas od času radost něčím „navíc“. Ale pravidlem je, že to musí být opravdu něco, po čem už roky toužíte, nejen něco, co jste viděli ve výprodeji. Takovéto rozhodování vám pomůže zjistit, na čem vám opravdu záleží a do čeho jste ochotni peníze investovat. A taky poznat, co má dlouhodobější užitek a bude vám to dělat radost i po letech.

Zaujal vás minimalistický přístup? Chcete zkusit odlehčit svůj život a soustředit se jen na to důležité? Pokud si troufáte dát sbohem plné skříni starého haraburdí, pak s chutí do toho. Život jen s minimem věcí je o tolik jednodušší.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button