Dům a zahradaZdraví

Superpotravina avokádo. Proč si svou popularitu si zaslouží?

Jaké je v současnosti nejpopulárnější ovoce? Odpověď je asi jasná – avokádo. Toto chutné ovoce se během krátké chvíle stalo hitem mezi potravinami a není to náhoda. Jedná se o tzv. superpotravinu a jeden z nejzdravějších plodů na světě. Je totiž plné vitamínů, zdravých tuků a chutná skvěle.

Jistě víte, jak avokádo vypadá, ale pod nenápadnou fasádou se skrývá ovoce s ohromujícími účinky. Od ostatních druhů ovoce se docela hodně liší. Skládá se totiž až z 80 % z tuku a mnoha dalších důležitých živin, které naše tělo dennodenně potřebuje.

I díky tomu je avokádo velmi oblíbené mezi příznivci veganské, vegetariánské a paleo diety, jelikož dokáže z velké části nahradit živiny, které jinak najdete jen v živočišných produktech.

Avokádo původně pochází nejspíše z Mexika, ale dnes se pěstuje v mnoha krajinách po celém světě a všude jinam se dováží. Mezi největší producenty avokáda patří Indonésie, Chile, Dominikánská republika a samozřejmě i Mexiko.

Živiny

Mezi nejhodnotnější součást avokáda patří tuk. Tuk, říkáte? Vždyť ten je náš nepřítel, nebo ne? Ne tak docela, o tuku se toho napsalo již dost a mnoho lidí jej při udržování hmotnosti považuje za největší problém, ale není to zcela pravda. Tuk je naopak pro náš organismus mimořádně důležitý. Je mnohem přínosnější než fruktóza, která je v ovocných plodech běžně obsažena.

Avokádo obsahuje 60 % mononenasycených kyselin, okolo 15 % nasycených mastných kyselin, zhruba 10 % polynenasycených mastných kyselin (PUFA). Mononenasycené a mastné kyseliny jsou pro tělo velmi prospěšné a jiné, škodlivější, varianty tuků jsou v avokádu obsaženy jen v menší míře. Když už si tedy dopřát tuk, je avokádo jednou z nejlepších možností.

Vitamíny a minerály

Avokádo obsahuje opravdu velké množství vitamínů a minerálů. Podívejme se společně na odhad denní doporučené dávky vitamínů v jednom kusu avokáda:

  • Vitamin K1 – 35 %
  • Vitamin B9 – 30 %
  • Vitamin C – 20 %
  • Vitamin B5 – 20 %
  • Draslík – 20 %
  • Vitamin B6 – 20 %
  • Vitamin E – 15 %
  • Hořčík – 10 %
  • Mangan – 10 %

To jsou skvělá čísla, nemyslíte? S pomocí jednoho kusu avokáda si zajistíte velice poctivý přísun vitamínů, a navíc si výborně pochutnáte.

Určitě se hodí také zmínit, že kromě nezbytných vitamínů a minerálů obsahuje i dost vlákniny – zhruba 30 % denní doporučené dávky. Dále také antioxidanty, jež jsou známé pro své detoxikační účinky na celý organismus. Právě díky přítomnosti tuků jsou tyto látky také snadno vstřebatelné.

Zralost

Jak snadno poznat, že avokádo je právě tak akorát zralé a bude chutnat nejlépe? Na dotyk musí avokádo být pružné a neklást přílišný odpor. Nejde příliš o barvu slupky, ta je spíše ovlivněna druhem avokáda než tím, zda je či není zralé. Ideální však je kupovat spíše nedozrálá avokáda a doma je nechat dojít. Budete tak mít jistotu, že je zvládnete zkonzumovat vždy na čas. Ta, co už v obchodě působí zrale, jsou mnohdy odzkoušena mnoha zákazníky a někdy mohou být až příliš pomačkaná. Pokud se vytváří opakovaně silný tlak, tak může dojít k hnědnutí na těchto místech.

Konzumace

Avokádo zachutná snad každému. Je výborné třeba jako chutná svačinka, ale řada lidí jej jí ráno, v poledne i večer. Můžete jej sníst během pár vteřin. Stačí rozříznout plod a dužinu vydlabat lžičkou. Kromě toho jej lze snadno použít na přípravu pomazánek, do salátů nebo jako základ do jiných jídel. Často stačí avokádo dochutit jen špetkou soli nebo citronu, případně přidat česnek či jiné výraznější koření.

Mnozí avokádo nejí kvůli ceně. Avokádo samozřejmě nikdy nebude úplně nejlevnější, ale je třeba si uvědomit, že jeho cenu popohání popularita a to, že je prostě aktuálně trendy, ale i to, že se dováží poměrně z daleka. V ČR se dá povětšinou koupit za cenu kolem 25 – 30 Kč za kus (někdy i méně), což stále některým přijde mnoho, ale je to jen na vás, do čeho budete investovat.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button