Rady a tipyZdraví

Krk jako v ohni? Pálení žáhy zklidníte i bez léků. Na mléko ale zapomeňte

Pálení žáhy není žádný výjimečný problém. Řada lidí se s ním dokonce setkává na denní bázi. Je to nepříjemné, ale mnoho z nás prostě neví jak s tímto problémem bojovat. O co vlastně jde? Při pálení žáhy jde vlastně o návrat žaludečního obsahu zpět do jícnu, místo aby mířil do žaludku. To se projevuje pálivou bolestí a vy máte pocit, jako byste byli v ohni. Kromě tlaku na hrudi můžete cítit tlak pod žebry a mít v puse kyselou pachuť. Nebojte, dá se to řešit, a to i bez léků.

Pálení žáhy může prožívat téměř každý člověk, ale typické je například u žen těhotných. Až každá čtvrtá těhotná žena trpí pyrózou neboli pálením žáhy. Je to způsobeno tím, že vyšší hladina hormonů způsobuje ochabnutí svěrače jícnu, který normálně zabraňuje zpětnému toku šťáv. Zároveň rostoucí plod tlačí žaludek nahoru a zmenšuje pro něj prostor. Dalšími rizikovými faktory pro vznik tohoto nepříjemného problému jsou konzumace některých druhů potravin, kouření, nadváha či alkohol.

Ještě než problém vypukne

Nejlepší je samozřejmě problém řešit ještě předtím, než skutečně nastane. To znamená tedy vhodnou prevenci. A u pálení žáhy to skutečně funguje. Většina lidí, kteří zavedou ochranná opatření, se potíží téměř zcela zbaví. Je dobré vyhýbat se některým potravinám, které zvyšují sekreci kyseliny chlorovodíkové v žaludku, která pak dráždí jícen. Trpíte-li pálením žáhy často, měli byste omezit tučná a sladká jídla, čerstvé pečivo, cibuli, česnek, kořeněná jídla i alkohol. Jícnu nedělá dobře ani čokoláda. Dráždit vás můžou také rajčata či příliš mnoho kávy. Jezte spíše menší porce, které žaludek rychleji stráví, aby vám tam neležely příliš dlouho a neměly tendenci vracet se zpět. Každému způsobuje pálení žáhy něco jiného, takže když objevíte ten váš spouštěč, jednoduše ho ze svého jídelníčku vyřaďte.

Rozhodně vám prospějí pohyb a snížení váhy. Pozor na práci v předklonu a nošení těžkých předmětů nebo spánku na břiše. Tím byste si mohli zbytečně přitížit. Nechoďte také cvičit s plným žaludkem.

Pomoc při akutních obtížích

Jestliže se pálení žáhy nepodařilo zabránit, je čas využít některou z metod rychlé pomoci. I když se říká, že na pálení žáhy zabírá sklenka mléka nebo smetany, není to tak docela pravda. Mléko sice na chvíli pomůže, ale vápník obsažený v mléce ve finále žaludek donutí, aby vyprodukoval ještě více kyseliny. Takže mléko spíše ne.

Naopak osvědčeným lékem na pálení žáhy  je jedlá soda, aloe vera nebo pití rostlinných čajů z meduňky, pampelišky, máty nebo pelyňku. Bylinky na zklidnění žaludku působí geniálně, a navíc vám extra příjem tekutin pomůže snížit nepříjemný pocti pálení v jícnu a ústech. Dobrou službu vám udělají i mandle, a stačí jich jen pár. Podle bylinkářů pomůže i kyselá okurka, která téměř hned změní chemické reakce v žaludku. Možná sami časem poznáte, co nejlépe zabírá právě vám. Někomu pomáhá třeba i je kousek suchého pečiva, který trochu zklidní podrážděnou trubici. Možností je nespočet.

Pomoc od lékaře

Pokud se vám nepodaří potíže odstranit přírodní cestou, je samozřejmě nezbytné začít je řešit s odborníkem. Lékař vám může předepsat takzvaná antacida, což jsou léky snižující kyselost žaludečního obsahu (Rennie, Ranisan, Anacid). Můžete si je sice koupit i bez předpisu, nicméně pokud neznáte příčinu pálení žáhy, je lepší nechat se odborně diagnostikovat. Dalšími léky jsou ty, které snižují produkci žaludečních kyselin, nebo léky podporující pohyb trávicí trubice správným směrem. Někdy je nutné podrobné vyšetření žaludku a gastroskopie, kdy vám lékař zavede sondu do úst a kontroluje poškozenou sliznici. Pálení žáhy může být nezřídka příznakem jiných chorob, které vyžadují vaši pozornost. Proto jej nepodceňujte a při přetrvávajících obtížích rozhodně vyhledejte odborníka.

Štítky

Podobné články

omentářů

  1. Menší syrovou bramboru oloupat, pomalu ukusovat, jako jablíčko, důkladně rozžvýkat a zvolna polykat. A je po pálení žáhy natotata.

  2. Popravdě, kdo již tyto problémy má, je třeba opravdu řešit s odborníky. Beru již několik let omeprazoleum a to každý den a přesto se občas stane, že problémy se dostaví i přes to. Nedovedu si představit den bez toho, aniž bych ráno před jídlem zobnul jednu kapsli. Kdo trpí refluxem jícnu, nic jného mu nezbyde. Lepší zobat pilulky, než časem zjistit, že máte rakovinu jícnu.

  3. Tady někdo píše článek že si někde přečetl knihu 🙂 ale realita je úplně jinde na žáhu jedině mléko vždy zabere a nikdy to nezhorší osobní zkušenost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button