DárkyDům a zahrada

Sušička jako nepostradatelný člen domácnosti? Víme, na co se zaměřit

Sušička sice není nezbytná, ale pokud máte velkou rodinu, která každý týden vypere hodně prádla, nebo pokud nemáte prostor na sušení prádla, je sušička prádla darem z nebes. Většina modelů je navíc vybavena nejnovější senzorovou technologií. Tyto senzory, které se nacházejí uvnitř bubnu, zjišťují množství vlhkosti v bubnu a na základě údajů ze senzorů automaticky přizpůsobují program a délku cyklu. Senzory pomáhají zkrátit dobu sušení, nabízejí vyšší energetickou účinnost a šetří čas.

Než si koupíte novou sušičku prádla

Promyslete si, kde bude sušička umístěna. Nemusí být nutně v kuchyni nebo koupelně, může být v technické místnosti nebo dokonce ve volném pokoji. Jen se ujistěte, že je místnost dobře větraná.

  • Volně stojící sušičky prádla: Volně stojící sušička nabízí největší flexibilitu, pokud ji chcete mít možnost přemístit z jednoho místa na druhé. Standardní rozměry by se měly vejít pod většinu kuchyňských pracovních desek při výšce 85 cm a šířce a hloubce 60 cm.
  • Integrované sušičky: Tyto sušičky jsou určeny k instalaci do kuchyňské linky nebo skříňky v koupelně či technické místnosti a jsou ukryty za dvířky, která ladí s ostatními skříňkami. Tento typ může být dražší a o něco menší než volně stojící stroje.
  • Semi-integrované sušičky prádla: Tyto sušičky mohou být také dražší než volně stojící modely. Ovládací panel je viditelný, zatímco buben sušičky je skrytý za dvířky.

Jaký je rozdíl mezi ventilačními, kondenzačními sušičkami a sušičkami s tepelným čerpadlem?

Na výběr jsou tři typy sušiček

Ventilační

Odvětrávané modely odčerpávají horký a vlhký vzduch z bubnu pružnou hadicí ven, takže je třeba, aby sušička stála u zdi nebo okna. Pračku lze trvale odvzdušnit přes venkovní zeď pomocí odvzdušňovací sady – většina modelů se dodává s vlastní sadou. Nebo můžete flexibilní hadici dočasně zavěsit za okno, když je stroj v provozu. Jedná se o dočasnou metodu, která není ideální za chladného nebo vlhkého počasí. Sušičky s odvětráváním jsou tradičnějším typem sušiček a bývají to nejlevnější modely.

Kondenzátor

U kondenzačních sušiček nemusíte připojovat výfukovou hadici větracím otvorem ven a tyto sušičky můžete umístit kdekoli v domácnosti, která je dobře větraná. Fungují na principu kondenzace páry uvnitř přístroje a její přeměny na vodu. Ta se shromažďuje ve vyjímatelné nádobě nebo zásobníku. Nádoby se snadno vytahují a po naplnění je lze vyprázdnit do dřezu. Většina přístrojů je vybavena kontrolkou, která vás upozorní, kdy je třeba nádobu vyprázdnit.

Tepelné čerpadlo

Nejnovější modely s tepelným čerpadlem využívají k sušení prádla chytrou technologii, kdy pomocí horkého vzduchu odčerpávají z prádla vodu, která se pak odpařuje v nádržce. Jedná se zpravidla o nejdražší modely s nejpropracovanějšími funkcemi.

Co je třeba zvážit před nákupem sušičky prádla

Senzorová technologie

Sušičky prádla byly vždy považovány za spotřebiče, které spotřebovávají velké množství energie. Značky, které je vyrábějí, se to snaží řešit vytvořením velmi efektivních senzorů. Tyto senzory monitorují vlhkost v bubnu během celého cyklu a zastaví sušičku, jakmile je prádlo suché, čímž šetří váš čas i peníze.

Ruční a časované sušičky prádla

Tyto sušičky jsou obecně levnější než sušičky se senzory, ale musíte si je sami naprogramovat a může se stát, že budete prádlo sušit déle, než je nutné. Nadměrné sušení prádla může zvýšit vaše účty za energie a poškodit vaše oblečení.

Programování

Sušičky prádla se snadno ovládají. Existují dva hlavní typy: manuální a senzorové. Manuální modely mají nejméně dvě nebo tři nastavení: bavlna, syntetika a jemné prádlo. Senzorové sušičky mají obvykle více programů, které umožňují zvolit nejvhodnější nastavení.

Velikost bubnu

Velkokapacitní bubnová sušička je energeticky nejúčinnější způsob sušení prádla, protože sušení prádla trvá kratší dobu než u menších nebo kompaktních sušiček. Obecně se kapacita běžných, volně stojících sušiček pohybuje v rozmezí 7-10 kg. To přibližně odpovídá následujícím hodnotám:

Na co si dát pozor

  • Vodní filtr: Zkontrolujte, zda lze filtr snadno vyjmout a zda je nádržka na vodu na přístupném místě – ideální je výška pasu, abyste se nemuseli ohýbat.
  • Dětské zámky: Jsou užitečné, aby si děti nemohly hrát s ovládacími prvky.
  • Ukazatel zbývajícího času: Některé senzorové modely odhadují, jak dlouho bude prádlo schnout, ale berte to s rezervou, protože ne vždy časovač je přesný.
  • Odložený start: S touto funkcí si můžete zvolit, zda chcete začít sušit prádlo v době, která vám vyhovuje.
  • Oboustranná dvířka: U některých modelů můžete podobně jako u dveří chladničky měnit směr otevírání dveří, což vám dává větší flexibilitu při výběru místa, kam pračku umístit.
  • Výstražné LED diody: Může být užitečné, když se rozsvítí výstražná kontrolka, která vás upozorní, že je třeba vyprázdnit nádobu na vodu nebo vyčistit filtr od žmolků.
  • Reverzní buben: Buben se může otáčet v obou směrech, ve směru i proti směru hodinových ručiček, což napomáhá procesu sušení a pomáhá zabránit pomačkání prádla.

Pračky se sušičkou versus samostatné sušičky prádla

Investice do pračky i sušičky může být nákladná a možná nemáte dostatek místa na uskladnění dvou velkých spotřebičů. V tomto případě se hodí pračky se sušičkou. Před koupí je třeba zvážit mnoho věcí, protože se jedná o dva spotřebiče v jednom, ale mohou být skvělým řešením, pokud máte málo místa. Bohužel je ale stále faktem, který potvrzuje většina uživatelů, že pračky se sušičkou neplní své role tak dokonale jako dva samostatné spotřebiče. Obecně se tedy pořád vyplatí pořídit si dva spotřebiče zvlášť, byť to vždy bohužel není možné.

ZDROJ: https://www.reliant.co.uk/blog/things-to-consider-when-buying-a-tumble-dryer/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Max Rahubovskiy: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/luxusni-apartman-moderni-nabytek-7614539/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button