Rady a tipyZdraví

V prvé řadě investujte do sebe. Ocení to i vaši blízcí

Do čeho nebo do koho má smysl investovat čas, peníze i energii? Každý z nás si na tuto otázku odpoví určitě různě. Někdo řekne zdraví, jiný rodina, někdo jiný zase třeba zážitky a zkušenosti. Všechno to má svou hodnotu a určitě to nejsou žádné nedůležité věci. Ale v prvé řadě má především největší smysl investovat sami do sebe. Jen tak budete přínosem i pro vaše okolí, vaši rodinu i práci, kterou vykonáváte.

Na sobě samém byste nikdy neměli šetřit. Není to sobectví, ale způsob, jak ze sebe neustále dělat lepšího člověka, který má světu co nabídnout. Cílem není střádat si všechno pro sebe, ale růst tak, abychom byli užitkem i pro ostatní. Zanedbaný, nevzdělaný a nešťastný člověk přeci logicky nemůže být přínosem pro nikoho. Až teprve vy sami budete v pohodě a spokojeni, je možné, aby byli šťastní i lidé okolo vás.

Do čeho tedy nejvíce investovat? Jaké oblasti vašeho života jsou ty nejdůležitější?

Vzdělání

Neustále vzdělávání je tím nejlepší, do čeho byste měli investovat. Jak se říká, to, co máte v hlavě vám nikdo nevezme. Nemusí se jednat o studování několika vysokých škol nebo neustálé chození na kurzy. Vzdělávání má různé formy. Může jít i o četbu odborných knih, návštěvu různých míst, objevování nových věcí, zájem o dění v kultuře či politice. Důležité je stále si rozšiřovat obzory a mít neustálou touhu po poznání.

Studium vás navíc připraví na spoustu věcí a umožní vám lépe se zorientovat v řadě situací, které teprve mohou nastat. Vaše neustálé vzdělávání ve výsledku prospěje celému vašemu okolí. Budete inspirativním člověkem se spoustou vědomostí, se kterým se dá dobře povídat a také se od něj člověk něco zajímavého dozví. A s takovými lidmi je mimořádně příjemné trávit čas, nemyslíte?

Fyzická kondice

Stejně jako vzděláváním zocelujete a trénujete svou mysl, podobně byste měli pečovat i o své tělo. Není to jedno, v jakém je stavu. I ta nejbystřejší mysl bude trpět v těle, které je netrénované a nezdravé. Investujte tedy i do svého zdraví. A nejlepší způsob, jak to udělat, je kvalitně jíst, spát a pravidelně sportovat. Taková investice se vám mnohonásobně vyplatí.

Nemusí z vás být kulturista ani gymnastka, důležité je, abyste měli ideální hmotnost, abyste se cítili ve vašem těle dobře a abyste byli schopni zvládat všechnu fyzickou zátěž, která vás může běžně potkat. Pokud se zadýcháte už při vyběhnutí schodů, je něco v nepořádku a je na místě začít s tím něco dělat.

Úspory

Investovat se dá i úsporami. Je vlastně jedno, na co si peníze střádáte, ale váš rozpočet by v ideálním případě měl zahrnovat i položku, která se daný měsíc odloží bokem a střádá se do budoucna. Většina lidí by v dnešní době měla šetřit na důchod a pro případ toho, že se nebudou moci o sebe postarat z důvodu nemoci nebo jakékoliv jiné události. Neměli byste v tomto ohledu spoléhat na nikoho jiného, protože nikdy nevíte, co se přihodí.

Úspory můžete rozšiřovat i vhodnými investicemi do finančních produktů nebo třeba do nemovitostí, ale musíte se umět v tomto ohledu trochu orientovat a vědět, do čeho jdete. Řada lidí se neuváženými investicemi dostala do velkých potíží.

Vyhnout se potížím

Jak se dá vyhnout potížím? To je dobrá otázka, na kterou neexistuje jasná odpověď. Máme ale na mysli především to, že se máte vyhýbat negativním situacím i negativním lidem a snažit se vyhledávat dobrý kolektiv a prostředí, kde vše funguje dobře a bez potíží.

Neznamená to vyhýbat se zodpovědnosti, ale musíte umět nepřeceňovat své síly a schopnosti a dokázat říct ne tehdy, když by vás daná věc mohla ohrozit nad únosnou míru. Jste zodpovědní především sami za sebe a na to musíte vždy pamatovat.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button