Dům a zahradaRady a tipyZdraví

Udržte svůj dům déle uklizený. Ukážeme vám jak na to

Sobotní úklid je za vámi, jste vyčerpaní, zpocení a nechcete nic víc, než si jen lehnout a dát si nohy nahoru. Máte na to plné právo. Týdenní úklid máte za sebou. Jenže – už zítra byste vlastně mohli začít od znova. Vodovodní kohoutky budou do večera vypadat tak, jako by je nikdo ani nečistil a na poličkách už ráno naleznete první smítka prachu. Je to nekonečný koloběh.

Existuje vůbec způsob jak udržet domov čistý a poklizený a zároveň se z toho nezbláznit? Ale ano – a my vám poradíme jak na to. Držte se našich osvědčených tipů a váš dům či byt bude zářit čistotou o mnoho déle, než dřív.

1.Zvlhčovačem proti prachu

Nízká vlhkost u vás doma je příčinnou, že neustále dokonala utíráte prach a nevidíte žádné výsledky. Malá vlhkost totiž vytváří statickou elektřinu, která prach přitahuje a navíc jej pevně spojuje s povrchem nábytku, takže je ještě těžší jej odstranit.

Ideálně by u vás doma měla být vlhkost mezi 40 – 50 %. Pokud je nižší, pořiďte si zvlhčovač vzduchu. Je-li vyšší, sice možná nebojujete s prachem, ale mohou se vás týkat nepříjemné plísně. Oba stavy jsou zdravotně nebezpečné a měli byste je urgentně řešit.

2. Do sprchy prostředek na auta

Zní to nesmyslně? Ale naopak! Prostředek odpuzující vodu, který používáte třeba na přední sklo vašeho auta, abyste za deště lépe viděli, vám pomůže zbavit se usazenin ve sprše. Aplikujte tento přípravek na sklo sprchového koutu nebo na obklady a uvidíte, že se budou lesknou daleko déle. Tyto produkty totiž působí jako bariéry proti vodě. Neumožní ji pomalu stékat a zanechávat za sebou stopy, ale naopak způsobí, že kapky po skle či obkladech rychle sklouznou a nezůstane po nich ani památky.

3. Pečujte o kamenné povrchy

Možná jste si pořídili kamennou kuchyňskou desku nebo koupelnové obklady právě s vidinou toho, že dlouho vydrží a jsou velmi odolné. To je samozřejmě pravda, ale je důležité věnovat pozornost jejich správnému ošetření. Předtím, než kamenné povrchy vystavíte působení špíny a prachu je potřeba ošetřit je speciálním přípravkem. Kamenný povrch je totiž pórovitý, což znamená, že může snadno absorbovat špínu a tekutiny a jen těžko je z něj zase vyčistíte. Pokud ale kámen ošetříte, stane se velice odolným materiálem, který vám vydrží (téměř) na věky.

4. Chraňte svůj nábytek

Nebaví vás stále dokola stírat prach z nábytku? A víte, že existují přípravky, které prach odpuzují a zabraňují jeho usazování? Nebojte se do takového přípravku investovat, ušetří vám spoustu času a energie. Takové přípravky většinou také chrání před bakteriemi a viry, takže váš domov nebude čistější jen na pohled, ale i ve skutečnosti.

5. Uklízejte krátce a často

Možná jste si mysleli, že udělat jednou za týden generální úklid je tím nejlepším způsobem jak udržovat pořádek. Omyl – pokud týden na úklid nesáhnete, bude úklid o mnoho náročnější než kdybyste každý den v rychlosti očistila ty nejpoužívanější povrchy. Špína se ráda usazuje a vrství a po delší době je o to těžší ji odstranit. Vyhradíte-li si na krátký úklid každý den alespoň pár desítek minut, brzy zjistíte, že vám delší sobotní úklid zabere polovinu času než dříve.

6. Troubu vydrhněte tradičně

Zapomeňte na výrobky slibující rychlé výsledky bez práce. Nejen že hrozivě zapáchají, ale jejich výpary jsou často zdravý nebezpečné a pokud v troubě zůstanou zbytky čisticího prostředku, mohou se snadno dostat i do vašeho jídla. Raději použijte klasický čisticí prostředek a drátěnku, kterou sedřete veškerou usazenou mastnotu a špínu. Jednou za čas se vám taková námaha vyplatí více než drahé a zdraví nebezpečné produkty.

Úklid už nemusí být váš každotýdenní strašák. Urychlete jej s pomocí těchto tipů a zbývající čas využijte k tomu, co děláte opravdu rádi. Buďte s rodinou, tvořte a žijte – trocha prachu na skříni ještě nikoho nezabila!

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button