Dům a zahradaRady a tipy

Jak si efektivně zorganizovat lednici? Díky těmto tipům ušetříte čas i peníze

Kdy jste naposledy příliš dlouho hledali potravinu, o které jste věděli, že ji máte někde vzadu v lednici? I když máte málo místa, dobře uspořádaná lednice je základem pro udržení čerstvosti potravin a ušetření času při plánování jídel. Správné uspořádání lednice vám nejen pomůže zkrátit čas, který strávíte jejím prohledáváním, abyste našli ztracený sýr, ale také vám pomůže snížit účet za potraviny a mnohem méně plýtvat.

Dobře ji vyčistěte a zkontrolujte data spotřeby

Prvním krokem k dobře uspořádané ledničce je vyndat vše a pořádně ji vydrhnout. Pokud je to možné, vyjměte zásuvky a police a nechte je namočené v horké mýdlové vodě. Otřete celý vnitřní prostor a dávejte pozor, abyste použili neabrazivní metody čištění, abyste nepoškodili plast. Do čisté lednice poté umístěte krabičku jedlé sody, která pomůže snížit budoucí zápach z chladničky.

Při výměně potravin v chladničce zkontrolujte datum spotřeby všech položek. Některé potraviny lze sice bezpečně konzumovat i po uplynutí těchto dat, ale měli byste si upřímně říci, zda je vůbec někdy budete konzumovat. Projděte džemy, marmelády a omáčky, kterých jste se už dlouho nedotkli, a buď si naplánujte jejich použití, nebo se s nimi rozlučte. Bude mnohem snazší najít to, co potřebujete, když se nebudete prohrabávat nekonečnými sklenicemi s věcmi, které už nikdy nepoužijete.

Roztřiďte si poličky

Pokud máte ve zvyku mačkat potraviny do jakéhokoli volného místa v lednici, nyní je čas to změnit. Uspořádání polic vám pomůže snížit plýtvání, protože budete přesně vědět, kde se co nachází. Vytvořte zóny, kde budou podobné položky pohromadě, a maximalizujte prostor seskupením vyšších nebo menších položek na policích s odpovídajícím vertikálním prostorem. I když byste si měli najít systém, který vám osobně bude nejlépe vyhovovat (a který budete dodržovat), tohle může být inspirace:

Horní police

Jedná se o jednu z nejteplejších polic v chladničce, proto se zde vyhněte uchovávání čerstvého masa. Místo toho zvažte její vyhrazení pro zbytky jídla a potraviny, které potřebujete brzy sníst a jejichž trvanlivost se rychleji snižuje.

Tato police je obvykle první, kterou uvidíte, když otevřete dveře, takže je to také dobrá zóna pro uchovávání potravin, po kterých saháte často, například rychlých svačin.

Prostřední police

Zde zvažte skladování mléčných výrobků nebo produktů, které lze nechat odkryté (např. bobuloviny). Pravděpodobně zde máte také nejvíce vertikálního prostoru, takže na této polici můžete skladovat i vyšší nádoby.

Tato police je také vhodná pro odkládání položek, na které nejčastěji saháte, protože je blíže úrovni očí. Umístění zdravějších, snadno uchopitelných položek směrem k přední části této police by vám a vaší rodině mohlo připomínat, abyste po nich sahali častěji.

Spodní police

Spodní polici používejte pro syrové maso, ryby nebo drůbež. Jedná se o nejchladnější místo v chladničce, takže je zde menší riziko zkažení.

Navíc se také nebudete muset obávat náhodného vytečení přes zbytek potravin. To by mohlo způsobit nepříjemný zápach nebo křížovou kontaminaci, pokud by například šťávy obsahující škodlivé bakterie unikly z obalů syrového masa na ostatní potraviny.

Zásuvky

Tohle je docela snadné – snažte se všechny své produkty umístit do zásuvek, aby byly maximálně čerstvé. Tyto zásuvky mají větrací otvory pro regulaci proudění vzduchu a dostatečný odtok, aby se zabránilo vlhkosti, která může vést ke vzniku plísní.

Dveře

Dveře jsou nejteplejší částí chladničky, proto zde ukládejte stabilnější předměty, například koření a džemy. Je dobré seskupovat podobné položky dohromady, takže umístění všech koření a salátových dresinků na dveřních poličkách je ideální a snadno dostupné místo. Roztřídění a rozdělení všech položek do jednotlivých zón nebo sekcí předtím, než vše uložíte zpět do chladničky, vám pomůže maximálně využít prostor.

Používejte průhledné nádoby

Jedním ze snadných způsobů, jak zajistit, abyste dodržovali svůj systém a měli vše na svém místě, je investovat do několika mělkých průhledných nádob. Na výběr jsou různé velikosti a styly, z nichž mnohé odpovídají konkrétním položkám, které skladujete, jako jsou nádoby na vejce, nádoby na mléko a stohovatelné, prostorově úsporné styly. Tyto nádoby jsou velmi užitečné, protože pomáhají udržet podobné předměty pohromadě. Nezapomeňte skladovat v nich položky bez jakýchkoli obalů od výrobků a označte každou z nich obecným typem, například „nápoje“, „svačiny“ a „zelenina“. Nejenže vám přehledné nádoby pomohou udržet pevný rámec organizace, ale také je mnohem jednodušší je vyjmout a vyčistit než znovu uklízet celou polici.

Další tipy

Při plánování nového uspořádání lednice se zamyslete nad tím, co máte, jak často saháte po určitých položkách a kam by bylo nejlepší je umístit.

Před uložením věcí do chladničky je připravte omytím ovoce a zeleniny a vyjmutím věcí z původních obalů. Vytvořte si skupinu „brzy končící spotřeba“, abyste zajistili, že tyto položky uložíte zpět na místo, kde se vám připomenou, abyste je rychle spotřebovali. Užitečné může být také vytvoření oddílu pro hůře skladovatelné položky, jako jsou čerstvé bylinky a zelenina.

Veďte si seznam

Pokud chcete své organizační schopnosti posunout na další úroveň, zvažte možnost připevnit si na lednici tabulku pro zapisování zásob. Díky tomu budete mít přehled o tom, co v lednici máte, aniž byste ji museli prohledávat. Nemusí to být vyčerpávající seznam všech položek, ale může být užitečné zapsat si, jakou zeleninu jste tento týden koupili nebo jaké masné výrobky se brzy zkazí.

Snadno tak zjistíte, jaké suroviny vám chybí, a budete mít přehled o datech spotřeby, abyste mohli sestavit plán, jak vše nakoupené spotřebovat.

Udržování pořádku v ledničce může vyžadovat trochu více úsilí, ale stojí to za to, abyste si na začátku udělali čas a později ušetřili peníze a čas při hledání potravin. Několik klíčových kroků vám pomůže, aby potraviny vydržely déle a večeře byla rychleji na stole. Vyplatí se mít v potravinách pořádek, protože ani plýtvání jídlem není zrovna ekologické a už vůbec ne finančně výhodné.

ZDROJ: https://www.thespruce.com/how-to-organize-a-fridge-5085366
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: cottonbro studio: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/vecer-kuchyne-neonovy-doma-4058699/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button