Rady a tipyZdraví

Chřipka v těhotenství potrápí vás i miminko. Jak se z ní dostat co nejrychleji?


Chřipka nebo obdobné potíže v těhotenství, zejména pak v prvním trimestru, mohou výrazně ohrozit plod a zvýšit riziko různých zdravotních komplikací. Bohužel však v tomto sychravém počasí, kdy kolem vás lítá každodenně spousta virů a bakterií, může být obtížné se nemoci vyhnout. Pokud už vás virus dostihne, je na místě poradit si s ním efektivně a šetrně tak, abyste neohrozila ani sebe, ani vaše miminko.

Těhotenství bezpochyby patří k těm nejkrásnějším obdobím života ženy, ale rozhodně umí také pořádně zamávat s vaší pohodou a jistotami. Kromě toho, že se bezpochyby radujete z každého dne, kdy všechno probíhá dobře, stejně také máte i velký strach, aby nedošlo k něčemu špatnému.

Žádné experimenty

Pokud selžou všechny preventivní kroky a vy už onemocníte, je nutné začít s intenzivní posilou vašeho imunitního systému – a to především přírodními metodami. K tomu bezpochyby patří zdravá strava, vyhýbání se místům s větší koncentrací lidí a pobyt na čerstvém vzduchu. Pokud se necítíte dobře a máte podezření na nějaké onemocnění, hlavně se snažte zachovat klid a nepanikařte. Nesnažte se zkoušet nějaké zaručené babské rady, ale přidržte se spíše obecných a osvědčených doporučení lékařů a odborníků.

V každém případě je nutné vyhnout se samoléčbě nebo experimentům s alternativními léčebnými metodami. Ihned kontaktujte lékaře a konzultujte s ním další postup. Některé přírodní byliny a léky s obsahem určitých látek totiž mohou být pro dítě, i když se to na první pohled nemusí zdát, více nebezpečné než vaše nemoc – proto se před použitím jakéhokoliv léčiva nebo bylinného extraktu poraďte s odborníkem.

Snažte se nestresovat

Pozorujete na sobě příznaky chřipky? Nemoc nepodceňujte, ale nemyslete si nutně, že umíráte. Určitě se ji ale nesnažte přechodit. Odpočinek a důsledná léčba je v tomto případě velmi důležitá. Zaměřte se na klidový režim, kvalitní, pravidelný spánek a co nejmenší fyzickou námahu.

Dostatečně pijte

Naprostým základem je v případě onemocnění navýšení konzumace ovoce a zeleniny. Díky tomu se do vašeho těla dostanou tolik potřebné vitamíny a minerály v optimálním množství. Proti chřipce patří k nejúčinnějším právě vitamin C. Mezi jeho výborné přirozené zdroje patří zejména brambory, brokolice, paprika nebo třeba rybíz. Nezapomeňte dbát na pravidelný pitný režim, který je dobré si opravdu hlídat. Pít byste měla přibližně 1,5 – 3 litrů, a to v závislosti na tělesné činnosti, ale také na počasí.

Pozor si dejte na přehnané užívání doplňků stravy

Pozor na nadužívání vitaminů. Konzumaci vitamínů rozhodně není radno přehánět. Je vhodné používat přípravky, které jsou určeny speciálně pro těhotné. Ty totiž obsahují takové množství vitaminů, které těhotným ženám neuškodí.

Při výběru doplňků stravy v těhotenství myslete na to, aby tyto přípravky obsahovaly pouze vitamíny a minerály, které jsou pro těhotné vhodné, a naopak neobsahují ty, kterým by se maminky měly raději vyhnout. Zaměřte se proto primárně na ty, které to mají přímo uvedené na obale, případně výběr konzultujte přímo s lékařem.

Které léky je možné používat?

Nachlazení i chřipka se nedají léčit, ale řeší se jejich projevy. Typicky se tedy užívají kapky do nosu, přípravky proti kašli, ale také léky, které snižují teplotu. V období těhotenství se však většina těchto léků nedoporučuje, některé jsou dokonce zcela zakázané – zejména léky s obsahem ibuprofenu. Příliš vhodné nejsou ani léky proti kašli nebo některé kapky do nosu. Platí ale, že vysoká horečka je nebezpečná v kterékoliv fázi těhotenství, takže minimálně tu je třeba vhodnými přípravky snižovat.

ZDROJ: https://www.healthline.com/health/cold-flu/treating-during-pregnancy

ZDROJ obrázku: Pexels

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button