Rady a tipyZdraví

Hormonální nerovnováha je příčinou řady problémů. Dostaňte ji zpět pod kontrolu

Každá žena v reprodukčním věku má více či méně silnou zkušenost z hormonální dysbalancí. Někdy se může jednat o obyčejné výkyvy nálad, jindy jde ale o závažná onemocnění, která mohou například komplikovat i početí vlastního potomka. Ideální rovnováha v těle je udržována řadou složitých biologických procesů, které ale mohou být ovlivněny naším životním stylem, jiným onemocněním nebo i psychickým stavem.

K čemu jsou hormony?

V ženském těle hrají hormony naprosto nezastupitelnou úlohu. Ovlivňují naprosto celé fungování organismu a bez jejich správné funkce nastávají problémy.

  • estrogen – tento hormon je odpovědný nejen za funkce reprodukčního systému, ale ovlivňuje také zdraví srdce a kostí
  • progesteron – tento hormon zase naopak vyvažuje estrogen a jeho hladina se zvyšuje v druhé fázi menstruačního cyklu, kde napomáhá případnému těhotenství nebo může způsobovat nepopulární premenstruační syndrom
  • testosteron – mají ho i ženy, i když jen v malém množství

Symptomy hormonální nerovnováhy

Jak poznáte, že je s vaším tělem něco v nepořádku? Nerovnováha hormonů se nejčastěji projeví takto:

  • slabé nehty
  • noční pocení
  • otoky v obličeji
  • ztráta vlasů
  • migrény
  • únava

Jak dostat hormony do normálu

Řada potíží je úkolem pro lékaře. Vy sami to vyřešit nedokážete a je nesmírně důležité s návštěvou pokud možno neotálet. Dříve než se ale k lékaři vypravíte, můžete vyzkoušet několik tipů jak hormony dostat do normálu přírodně.

Více spěte

Spánek dokáže vyřešit celou řadu různých problémů. Pokud víte, že zrovna pravidelné a kvalitní spaní není vaší silnou stránku, pokuste se na to více zaměřit. Stanovte si řád, který budete pečlivě dodržovat.

Pozor na kofein

Nikdo neslyší rád, že by neměl pít tolik kávy, ale pro vaše hormony to skutečně není ten nejlepší přítel. Místo kávy si dejte raději zelený čaj. Účinky by měly být podobné a přitom do těla navíc dostanete spoustu antioxidantů.

Dopřejte si zeleninu

Nezapomínejte na dostatečný přísun zeleniny, zejména té listové. Dejte si každý večer listový salát, brokolici, nebo třeba i kedlubnu nebo zelí. To vše vám dodá hodně vitamínů a srovná to vaše hormony do latě.

Vyzkoušejte probiotika

Vysoká hladina cholesterolu může být zodpovědná za nerovnováhu estrogenu. To pak může vést v nejhorším případě i k rakovině prsu. Cholesterol může napravit dostatečný přísun probiotik. Jezte tedy probiotické výrobky nebo si pořiďte speciální doplňky stravy.

Vyhněte se mléku

Mléko je sice zcela obecně považováno za zdravou potravinu právě díky přísunu vápníku nebo vitamínu D, ale může mít špatný vliv na hormonální soustavu. Raději se tedy na nějakou dobu vzdejte mléčných výrobků a zkuste je nahradit alternativami. Uvidíte, zda poznáte nějaký rozdíl.

S chutí ven

Více cvičte! Zdravý pohyb ideálně na čerstvém vzduchu je vůbec tím nejlepším, co pro sebe můžete udělat. Léčí řadu neduhů, od fyzických až po ty psychické a pomůže i s hormonální nerovnováhou.

Pozor na BPA a parabeny

Tyto chemikálie, které jsou bohužel dost častou součástí produktů, které každodenně používáme, jsou často spojovány s potížemi s hormonálním systémem. Dokážou totiž proniknout přímo do endokrinního systému a nadělat tam neplechu. Vyhněte se plastovým obalů, které BPA obsahují a pozor na kosmetické produkty s obsahem parabenů.

Věčný nepřítel, stres

A na posledním místě nesmí chybět stres. Ten je zodpovědný za tolik různých potíží, že už by se snad mohl zapsat i do Guinessovy knihy rekordů. Stresu se snažte vyhýbat co jen to jde. Dobře víme, že to není lehké a úplně stres odbourat nelze. Ale alespoň se ho naučit dobře zvládat a najít si způsob jak relaxovat a uvolnit se by mělo být vaší prioritou.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button