Dům a zahradaRady a tipy

Spadané listí můžete využít jako dokonalého pomocníka pro zdraví vaší zahrady

Podzim na vaší zahradě může být velmi krásný. Je ale potřeba vědět, jak o zahradu v tomto období pečovat. Je to klíčový čas, kdy se zahrada připravuje na zimu a rozhoduje se o tom, zda ji zvládne dobře nebo úplně ne. Na podzim nás mimo sklizně čeká i úklid listí a posklizňových zbytků. Zejména listí je skutečně spousta a asi každý rok řešíte, co s ním. Někdy skončí na skládce, jindy na hromadě pod stromy, kde se pak roky rozkládá a kazí vzhled zahrady, ale jde jej využít i lépe. Stačí zkusit se na materiál podívat trochu z jiné stránky. Listí může přes zimu ochránit před holomrazy, vyrobit z něj můžete i skvělou listovku nebo jím vylepšit kompost.

Jak naložit se spadaným listím?

Spadané listí ze stromů není třeba chápat jako odpad. Jde naopak o velmi kvalitní materiál, kterého je škoda se zbavovat na skládku. Spíše se vyplatí všechny hmoty ze zahrady nějak efektivně využít, ale musíte vědět jak na to. Proč se listí vyplatí dál zpracovávat? Protože obsahuje organickou hmotu, která dokáže půdu obohatit o důležitý humus a samozřejmě také o živiny.

Listí se začne postupně rozkládat a během pár měsíců z něj vznikne listovka, díky které už nebudete muset kupovat neekologicky těženou rašelinu na výsadbu vřesovištních rostlin. V přírodní zahradě dokáže listí posloužit i jako šikovný výhřevný mulč, který půdu obohatí o organickou hmotu, ale také se může hodit jako součást kompostu.

Využijte listí i v okrasné zahradě?

V okrasné zahradě jsme ze spadaného listí většinou ještě méně nadšeni. Je jasné, že i váš udržovaný trávník nutně během podzimu zapadá barevným listím, které se na něm začne rozkládat. Když navíc tuto pokrývku zavčas neodstraníte, trávník se pod ní zapaří a bude mnohem náchylnější na houbové choroby. Ty mohou trávník napadnou kdykoliv během sezóny, ale nejrychleji se probouzí právě na jaře, když sleze sníh.

Jak využít listovku?

Chemické složení listovky závisí nejvíce na konkrétním složení použitého listí. Specifické zastoupení látek má zejména listí z ořešáku královského. Obvykle ale platí, že listí je méně kyselé než jehličí spadané z větví jehličnatých dřevin. Jestliže si tedy zakládáte listovku, počítejte s tím, že snadno dokáže nahradit běžně kupované zahradnické substráty, kde je obvykle klíčovou složkou právě rašelina. Hodí se zejména na výsadby, ve kterých oceníte lehkou nadýchanou strukturu listovky.

Listovka se také dokáže postupně rozkládat, čímž obohacuje půdu. Tyto živiny sice nejsou přímo přijatelné pro kořeny rostlin, ale představují potravu pro půdní mikroorganismy a drobné živočichy. Ty následně umí listovku rozložit na sloučeniny, které se hodí pro výživu rostlin. Takto se dá velmi efektivně využít spadané listí, které by jinak skončilo ve sběrném dvoře.

Listovka se hodí zejména pro kyselé pH půdy, jako jsou třeba vřesy obecné vřesovce pleťové, borůvky chocholičnaté, azalky nebo různé druhy pěnišníků. Listovkou můžete velmi dobře ochránit také rostliny náchylné na holomrazy během zimy namísto klasicky využívaného jehličnatého chvojí. Na jaře se dá pak snadno zapravit do povrchové vrstvy zeminy nebo ji přidáte do běžného kompostéru.

Jak listí kompostovat?

Hromada kompostovaných listů by neměla přesahovat 75 cm. Kompost vzniká tak, že se opakovaně na sebe vrství různé složky. Základem je 5cm nános listí, který se následně může obohatit rohovinou či dusíkatým vápnem pro rozklad. Následuje tenčí vrstva zeminy a je možné také každou vrstvu jemně provlhčit. Hotový kompost chraňte černou fólií s otvory, která zajistí dobré odvětrávání, ale také udržuje stabilní vlhkost.

ZDROJ: https://www.housebeautiful.com/uk/garden/seasons/a2609/fallen-leaves-autumn-garden-tasks/

ZDROJ obrázku: Pexels

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button