Rady a tipyZdraví

Zvládejte stres na jedničku. Prospějete svému zdraví, práci i vztahům

Každý z nás si přeje, aby nemusel žít ve stresu. Možná se nám to čas od času zadaří, ale většinu našich životů stejně trávíme pod tlakem a bez možnosti opravdu si odpočinout a vypnout. I když jsme na dovolené nebo je zrovna situace v práci stabilní, trápí nás jiné věci – silniční zácpy, placení účtů, chození po úřadech i náš společenský život.

Současný svět je prostě stresem zahlcený. Kde jsou ty časy, kdy si stačilo sednout na zahradu a dát si v klidu šálek kávy. Dnes se na nás valí jedna katastrofa za druhou – a pokud se to netýká našeho osobního života, pak nás tím zásobují média.

Přesto že je to velmi náročný úkol, je zcela klíčové, abychom se naučili stres kontrolovat a zvládat. Dlouhodobé vystavení stresu totiž náš organismus velmi vyčerpává. V důsledku toho pak některé funkce oslabují a snadněji můžeme onemocnět nebo se zranit. A to ani nemluvíme o našem psychickém zdraví a pohodě.

Naučte se stres zvládat jednou pro vždy. Tyto tipy vám mohou usnadnit zvládání stresových situací i následnou stresovou regeneraci. Pokud se je naučíte správně používat, máte dobrou šanci, že se vám bude žít snadněji a lehčeji.

Reakce na stres

Každý jsme jedinečný, a proto i na stres reagujeme různě. Jedni lidé začnou plakat a sesypou se, jiní zase jakoby ztuhnou a nejsou schopni pohybu ani myšlení, další vypění a potřebují se vykřičet nebo jinak vybít. Ať už je vaše reakce na stres jakákoli, je dobré ji znát, abyste věděli, s čím bojujete.

Jakmile znáte váš problém, je možné najít na něj řešení. Pokud máte tendenci zatuhnout, je dobrým řešením snažit se fyzicky rozhýbat a dostat znovu do pohybu. Zkuste si vyběhnout schody nebo svižnou chůzí obejít blok. Může vám to pomoci opět nabrat rovnováhu a znovu se nadechnout.

Potřebujete-li si vybít přetlak energie, zkuste si bouchnout do boxovacího pytle nebo udělat pár kliků. Potřebujete ze sebe jednoduše dostat přebytečnou energii, která ve vás bobtná.

Všem lidem obvykle dobře pomáhá několik hlubokých nádechů a výdechů, zavřít oči a přesunout se v myšlenkách na nějaké klidné místo, kde neexistují problémy a kde je vám dobře. Získáte cenný čas, ve kterém se tělo může srovnat a budete schopni situaci lépe řešit.

Meditace

Meditace sice patří jakási cliché zvládání stresu, ale je to především proto, že je opravdu účinná. Ale nemylme si pojmy – nebavíme se o metodě, při které musíte sedět na koberečku se skříženýma nohama a vydávat zvuky „om“. Mluvíme zde o schopnosti soustředit se na něco jiného než je akutní problém nebo stresová situace a s pomocí spojení se světem mimo naše vnímání tuto situaci zvládnout.

Jste-li věřící, může se jednat o modlitbu nebo o prosbu vyslanou někam do vesmíru. Mnoha lidem také pomáhá pobyt v přírodě. Cest k meditaci je spousta a je jen na vás jakou si zvolíte.

Zapojit své smysly

Nejrychlejším způsobem jak překonat náhlý nápor stresu je zapojit co možná nejvíce svých smyslů tak, aby se nestihly soustředit na rušivý element, který vám působí stres. Může se jednat o řadu aktivit od mačkání plastelíny, přes popíjení kávy, jídlo, zapálení aromatické svíčky, puštění relaxační hudby.

Cílem je odpoutat pozornost od problému a snaha vytvořit prostor, ve kterém se na potíž můžete podívat s odstupem a v klidu. To situaci vždycky pomůže, ať už se jedná o jakýkoliv problém.

Tváří v tvář

Velice účinnou metodou je samozřejmě o svém stresu mluvit. Často to bohužel není možné, ale pokud máte kolegu, kterému věříte, nebo přítele či člena rodiny na telefonu, pak toho využijte. Vypovídat se z vašeho stresu a tlaku je ideální metoda jak si ulevit.

Často také sami zjistíte, když se posloucháte, že jsou vaše obavy nebo zmatky přemrštěné nebo že mají snadnější řešení, než by se na první pohled mohlo zdát.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button