Dům a zahradaRady a tipy

Vlastní vinný sklípek: Luxus, který za to stojí

Víno – lahodný mok vznikající kvašením moštu z hroznů vinné révy. Tento nápoj znali již ve starověkém Egyptě. Ne každý si však uvědomuje, jakou strastiplnou cestu musí víno urazit, než se dostane do našich sklenic.

Hrozny se musí vypěstovat, sklidit, fermentovat, zrát a uskladnit se. Velkou roli hraje i správný výběr lahví a uzávěrů. Jedním z důležitých procesů je zrání. Každé vinařství by mělo mít podzemní prostory určené právě pro tento krok. Vína zrají v dubových sudech, ty jsou uskladněny v prostorech s konstantní teplotou, která je v rozmezí 10 – 15 °C. V zimě dochází k vysychání sklepa, v létě se stěny, z důvodů rozdílů vnitřní a venkovní teploty, rosí. Tyto skutečnosti prospívají vínu.

Vinný sklípek

Abychom víno správně uskladnili nebo archivovali, je důležité jej bezpečně uložit. Co to ale znamená? Měli bychom mít prostor, kde je stabilní teplota, vlhkost a decentní osvětlení. To vše jsou požadavky na kvalitní vinný sklep. Vzhledem k tomu, že víno je potravinový produkt, který rychle podléhá zkáze, je důležité poskytnout mu prostor, jež jej ochrání od potencionálních škodlivých vnějších vlivů.

Vystavíte – li jej teplu, světlu nebo střídání teplot, zkazí se. Jestliže jej budete dobře skladovat, zachová si svoji kvalitu. Vinné sklepy mohou být budovány jako samostatné objekty – v otevřené jámě, na povrchu, hloubené, nebo jako rozšiřující objekty či hloubené pod jinou stavbou. Velice důležitá je vlhkost sklepa. Hlavním důvodem je riziko tvorby plísní v případě vysoké vlhkosti. Při vlhkosti nízké zase dochází k vysušování korků. Interval vlhkosti by se měl pohybovat v rozmezí 50 – 80%.

Nevíte – li si rady a přesto byste chtěli mít i vy svůj vlastní vinný sklep, obraťte se na odborníky. V současné době je na trhu řada firem, která vám s výstavbou sklípku pomůže. V široké nabídce najdete sklepy s různou úrovní vybavení, včetně vzduchotechniky, zdravotechniky  a elektroinstalace. V nabídce vybavení interiéru jsou možnosti tradičního zdiva, kombinace s prvky z dřevěného masivu, ale také moderní prosklené a kovové konstrukce.

V současnosti se mnoho nových sklepů nestaví, problémem je stavební zákon (je potřeba řada povolení). Většinou se spíše opravují starší sklepy nebo se vestavují do sklepů domů či garáží. V panelových domech se instalují boxy na archivaci vín.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button