Dům a zahradaRady a tipy

Zbavte se skvrn od potu a deodorantu. Jde to snadněji, než si myslíte

Podzim je tu a je načase zase trochu protřídit letní šatník, staré kousky poslat nemilosrdně pryč a ty nositelné uložit na zimu do komory nebo skříně, aby nezabíraly zbytečně místo pro zimní kousky. Je ale možné, že si při třídění oblečení všimnete fleků od potu nebo po deodorantu v podpaží triček nebo šat. Bojíte se, že tohle pryč nedostanete? Zkuste je ještě jednou prohnat pračkou a přidejte k tomu znalost těchto chytrých triků – uvidíte, že se vám podaří zachránit i oblečení, které jste už možná považovali za ztracené.

Samotný pot nemá barvu a vlastně ani zápach, přesto může na oblečení v kombinaci s kosmetikou, pracími prostředky i všudypřítomnými bakteriemi vytvářet nevzhledné nažloutlé skvrny. Ty mohou být dokonce nepříjemně mastné a způsobovat hrubnutí a tuhnutí vláken. K tomu všemu je může navzdory pravidelnému praní provázet i nepříjemný štiplavý zápach.

Jak se skvrn zbavit?

Nejlepší je flekům předcházet. K tomu vám může pomoci zejména vzdušné oblečení, dostatečná hygiena i speciální antiperspiranty a deodoranty, které jsou vyráběny tak, aby po sobě skvrny nezanechávaly. Určitě vybírejte hlavně produkty bez hliníkových solí, protože právě ty přispívají k tvorbě výrazných žlutých fleků. Také si oblečení nasazujte až ve chvíli, kdy je přípravek na kůži zcela zaschlý.

Pokud už nějakou skvrnu zaznamenáte, otřete ji co nejdříve třeba papírovým kapesníčkem nebo ručníkem. I pokud se vám to nepodaří, pořád je šance skvrnu dostat pryč. V drogerii seženete množství speciálních přípravků na odstraňování skvrn od potu a deodorantech. Pokud se vám nechce utrácet za neosvědčené produkty, nebo prostě raději sázíte na domácí tipy, máme pro vás řešení.

Tuhé mýdlo

S pomocí mýdla a trochy vašeho úsilí mohou zmizet i zaprané skvrny. Na vlažnou vodou navlhčenou skvrnu naneste před praním vhodné tuhé mýdlo, které se používá na praní, nejlepší je asi klasické žlučové mýdlo. Jestliže se nejedná zrovna o velmi choulostivé tkaniny, vezměte do ruky i malý kartáček a zkuste skvrnu trochu vydrhnout. Opláchněte skvrnu a následně vložte celý kus oblečení do pračky na klasický prací režim.

Aktivní kyslík

K pracímu prášku můžete přidat také speciální čistič s aktivním kyslíkem. Můžete do něj silně znečištěné prádlo namočit třeba i přes noc a efekt pak bude ještě lepší a výraznější. Získáte opět zářivý vzhled bílého prádla, ale opatrně postupujte u barevných textiliích, abyste nepřišli o sytost odstínů.

Aspirin, acylpyrin či anopyrin

I tyto léčivé přípravky vám mohou praní hodně usnadnit. Stačí několik pilulek rozdrtit najemno a přilít k nim půl šálku vroucí vody. Rozmíchejte a po zchladnutí vzniklou směs natřete na skvrnu. Nechte působit klidně přes noc, následně vyperte klasicky v pračce.

Čpavek

Pokud zápasíte s mastnými skvrnami, musíte sáhnout po silnějším kalibru. Vytáhněte na něj se čpavkem. Ten smíchejte v poměru 1:1 s vodou, naneste na skvrnu pomocí hadříku, následně opláchněte vlažnou vodou a vyperte.

Ocet

Jestliže vás trápí zašlé a zaschlé skvrny, se kterými nepohne ani žlučové mýdlo, zkuste ocet. Do dvou litrů vlažné vody dejte dvě lžíce octa a nechte v něm znečištěné kousky odležet. Poté vyperte běžným způsobem. Výhodou je, že ocet vás zbaví í nepříjemného zápachu, který jiné metody tak snadno neostraní.

Soda a citron

Na zažloutlé a mastné skvrny pomůže i všestranný pomocník do domácnosti, soda. Těsně před praním látku navlhčete, následně ji posypejte sodou, jemně promněte a dejte prát běžným způsobem. Dejte si pozor, abyste sodu nenechali působit příliš dlouho, protože sice efektivně vyžírá skvrny a mastnotu, ale může se zakousnout i do látky a jemné materiály může poničit. Pomůže, když sodu na látce zakápnete také pár kapkami citronu. Vše poté spláchněte vodou a vyperte.

ZDROJ: https://blog.publicgoods.com/how-to-remove-deodorant-stains/

ZDROJ obrázku: Fotografie od uživatele RODNAE Productions ze služby Pexels

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button