Dům a zahradaRady a tipy

Ocet – levný a ekologický čisticí prostředek v domácnosti

Ocet – nakyslá tekutina, která se používá pro konzervaci zeleniny, na dochucování pokrmů, jako přírodní lék a dokonce se dá použít na čištění téměř všeho. Tento kyselý přípravek je mezi čisticími prostředky malý zázrak. Dokáže vyčistit mastné skvrny, mýdlové nánosy, vodní kámen. Pomáhá při ničení plísní a bakterií. Máte – li strach, že se vaším bytem bude po úklidu tímto přípravkem linout octový odér, nebojte se. Jakmile ocet uschne, zápach zmizí.

Kde ocet pomáhá

S octem lze čistit vany, toaletu, mastné skvrny v kuchyni. Jeho účinky ještě zvýšíme tím, že jej smícháme s jedlou sodou

Myčka na nádobí – myčku vydezinfikuje půl šálku octa, který vlijete do nádržky a pustíte mycí program na prázdno.

Odpady a ucpané trubky – nalijte ocet a nechte půl hodiny působit.

Podlahy – kromě mramorové a dřevěné, při vytírání přidejte ¼ šálku do kyblíku s teplou vodou.

Skleněné nádobí – pokud jej opláchnete vodou s octem, bude se nádherně lesknout.

Plíseň na zdi – stačí nastříkat ocet přímo na zeď, nechte působit 15 minut a poté smyjte.

Napařovací žehlička – ocet ji zbaví usazenin z tvrdé vody. Postačí, když žehličku naplníte směsí vody a octa a zmáčknete knoflík na páru, poté ji vypněte a nechte vychladnout, octovou vodu vylijte a nádobku vypláchněte čistou vodou.

Okna – smíchejte ¼ šálku octa, dva šálky vody a trochu tekutého mýdla, získáte tím prostředek na čištění, který můžete použít i do rozprašovače.

Toaleta – jestliže chcete vyčistit záchodovou mísu, můžete do ní nalít nezředěný ocet.

Zašlé skvrny a mastnota – smíchejte dva díly bílého octa a jeden díl vody, můžete přidat kapku vonného oleje, který utlumí štiplavou vůni octa.

Pračka – smíchejte ocet s vodou v poměru 2:1 a vzniklý roztok nalijte do pračky místo prášku a spusťe obvyklý program. Směs pomůže odstranit usazené nečistoty.

Skvrny od vosku – ty jsou velmi odolné vůči různým chemickým čističům. Vosk nechejte trochu změknout (horký vzduch z fenu), napusťte kousek látky octem a místo s voskem jím potírejte.

Koupelna – tady využijete ocet na všechny povrchy, pokud jej zředíte, umyjete s ním mýdlové skvrny z umyvadla i z vany (15 – 30 minut nechat působit, poté opláchnout). Spáry mezi dlaždicemi vyčistíte pastou z jedlé sody a octa.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button