Dům a zahradaRady a tipy

Chcete pro svou kočku to nejlepší? Tyto potraviny jí nikdy nedávejte

Máte doma kočku? Určitě pro ni chcete to nejlepší a snažíte se dávat jí jen to nejlepší jídlo a kvalitní péči. Jenže ve světě koluje celá řada mýtů, které tvrdí, že je kočkám možné dávat na jídlo takřka cokoliv, ideálně třeba kravské mléko. To však vůbec není pravda. Kočky mají poměrně citlivé zažívání a určité druhy jídla jim mohou uškodit. Která to jsou a čemu se určitě vyhnout? Možná vás některé druhy potravin překvapí a zaskočí.

Cibule, šalotka, česnek

Tyto druhy aromatické zeleniny by se kočce rozhodně nabízet neměly. Je dost pravděpodobné, že by je samostatně ani nesnědla, ale v kombinaci s masem by je mohla přehlédnout. Jsou pro ni ale nebezpečné, jelikož mohou poškodit červené krvinky a způsobit anémii. Anemická kočka je slabá, apatická, trpí nechutenstvím a v případě takového dlouhodobého stavu může dojít až ke smrtelným komplikacím. Pokud víte, že vaše kočka cibuli nebo česnek konzumovala, zkontrolujte její stav a preventivně raději navštivte veterináře.

Syrové vepřové maso

Konzumace syrového vepřového masa může kočce způsobit nákazu Aujeszkyho chorobou. Jedná se o nemoc, které se podobá vzteklině, ale je extrémně nebezpečná a většinou do pár dní končí smrtí. Vepřové maso je tedy nutné vždy předem dobře uvařit. Totéž platí pro vepřová játra, ale ani s těmi to není dobré přehánět kvůli vysokému obsahu vitaminu A, který by kočce časem mohl způsobit hypervitaminózu, tedy předávkování vitaminem A.

Syrová vejce

Pokud vejce, tak jedině vařené a spíše jen žloutek. Ve vařené formě je dobrá pro její srst a vývoj nervové soustavy. Syrová vejce pro kočku nejsou vhodná kvůli riziku salmonelózy.

Tučná strava

Příliš tučná strava může kočkám způsobit nebezpečný a bolestivý zánět slinivky břišní. I když se to nezdá, kočkám může v tomto ohledu škodit podávání tučného rybího masa, tedy především tuňáka, kterého ale kočky velmi milují. S tímto druhem odměny tedy šetřete a kočce jej dopřejte jen výjimečně.

Sůl

Příliš soli ve stravě dráždí kočkám trávicí trakt a poškozuje ledviny, což může v konečném důsledku vést až k jejich selhání. I když byste tedy kočce rádi občas dopřáli kousek uzeniny z vašeho stolu, není to dobrý nápad. Všechny šunky, salámy nebo klobásky jsou až příliš slané.

Čokoláda a kakao

Tyto pochutiny nejsou nebezpečné jen pro psy, ale také pro kočky. Běžně může jejich konzumace vést k zažívacím problémům, horečce, třesu nebo srdeční arytmii. Tyto pochutiny mějte vždy pečlivě schované, aby je kočka nemohla sníst omylem. Kočka nezná míru a mohla by být schopná zkonzumovat obrovské množství čokolády nebo jiných sladkostí.

Alkohol

Doufáme, že by vás ani nenapadlo dávat kočce nebo jinému zvířeti alkohol, ale pro jistotu se na to hodí upozornit. Stačí totiž trocha nepozornosti a kočka může snadno ochutnat z vaší sklenice. I třeba jen dvě lžičky alkoholu ale mohou u kočky vyvolat zvracení, bezvědomí, kolaps, a dokonce smrt. Ze stejného důvodu se kočka nesmí dostat k syrovému kynutému těstu. Takové těsto by se jí velmi rychle začalo v žaludku rozpínat a kvasit, což by opět způsobilo křeče, bolesti a další potíže.

Hroznové víno a rozinky

Veterináři sice zatím úplně neznají příčinu, ale je bohužel dobré známo, že i malé množství hroznového vína či rozinek může kočce způsobit selhání ledvin. Pečlivě proto tyto dobroty před kočkou zajistěte a dávejte pozor i pokud se pravidelně pohybuje venku a na takové dobroty by mohla sama narazit.

Mléko

Tento mýtus se snad už pomalu daří vyvracet. Navzdory všeobecné představě kravské mléko kočičímu organismu nijak nesvědčí, naopak způsobuje podráždění žaludku nebo průjem. Kočky běžně mléko přijímají pouze prvních pár týdnů života ve formě mléka mateřského. Později už jejich organismus nemusí laktózu dobře tolerovat.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button