Rady a tipyZdraví

V těhotenství hraje strava klíčovou roli. Hlavní je pestrost a pravidelnost

Měly by ženy v těhotenství jíst za dva? Spíše než o množství, jde o složení stravy. Není nutné přecpávat se, ale daleko spíše se zaměřit na to, aby vaše strava byla pestrá a obsahovala dostatek důležitých vitamínů a minerálů.

Dalo by se tedy říci, že těhotná žena by měla spíše jíst dvakrát zdravěji než běžně. Určitě je nutné jíst více než jindy, ale jen přibližně o 1100 kJ, což je třeba jedna houska se šunkou navíc, tedy nic dramatického. Těhotenství tedy rozhodně není záminkou pro to, abyste si nezřízeně dopřávali sladkých nebo slaných pochutin.

Kolik by žena měla během těhotenství přibrat? Pokud má na počátku těhotenství zcela normální váhu, pak by to mělo být něco mezi 10-12 kily, 14 kilo už je dle lékařů strop. Obézní pacientky by ale měly přibrat maximálně 4-7 kilo.

Pestrý jídelníček

Jídelníček by měl být velice pestrý. Je tedy skutečně ideální jíst od každého trochu a ničemu se nevyhýbat. Určitě také není chyba, když si budoucí maminka pořídí nějaké těhotenské vitamíny a potravinové doplňky, které pomohou zaručit ideální poměr živin. Je nicméně důležité volit skutečně vitamíny určené speciálně pro těhotné, ideálně takové, které vám doporučí gynekolog. Tyto vitamíny například neobsahují vitamín A, který by ve velkém množství mohl poškodit plod.

Cílem správné výživy je to, aby se maminka cítila skvěle a aby vyvíjející se plod měl vše, co potřebuje. Největší vliv má přitom prvních 1000 dní, které se počítají od početí až téměř do 3 let věku dítěte. Právě v tomto období ovlivňuje výživa kriticky celkový zdravotní stav matky i dítěte. Zde se pokládají základy toho, zda bude mít dítě v budoucnu sklon k obezitě, problémy s cukrovkou nebo vyšším krevním tlakem.

Důležité bílkoviny

Velice důležitou součást těhotenské stravy představují bílkoviny. Ty jsou klíčové pro tvorbu tkání, vývoj imunitního systému, fungování hormonální soustavy a spousty dalších procesů. Kvalitním zdrojem bílkovin je samozřejmě maso, méně tučné sýry, mléčné výrobky, vejce atd.

Jód a kyselina listová

Značný počet žen trpí nedostatkem jódu. To pak vede k vyššímu riziku potratů, nízké porodní váze a poporodní úmrtnosti. Jód by měly ženy doplňovat hlavně z mořských ryb a v jodizované soli.

Neméně podstatná je i kyselina listová. Její nedostatek zvyšuje riziko vzniku vrozených vad, proto je vhodné začít ji ve zvýšeném množství užívat již před otěhotněním. Přirozeným zdrojem kyseliny listové je kapusta, brokolice, zelný salát, špenát, kvasnice, sója, fazole nebo celozrnné obiloviny.

Pozor na kávu i kouření

Je snad samozřejmostí, že žena by v těhotenství neměla požívat alkohol ani kouřit. Velmi výrazně tím riskuje zdraví plodu a jde o zcela nezodpovědné chování.

Pozor je ale vhodné dávat si i na pití kávy. Maximální množství by mělo být dva šálky kávy denně. Je však nutné si uvědomit, že kofein je obsažen i v jiných nápojích, například v kole.

Ranní nevolnosti

Častým problémem, který zdravé stravování komplikuje, jsou ranní nevolnosti. Na ně lékaři doporučují sníst hned po ránu nalačno banán a několik piškotů. Pomoci může i zmiňovaná kola, ale jen výjimečně.

V těhotenství je vhodné se vyhýbat příliš mastným a smaženým jídlům, nevhodné je i přílišná konzumace sladkých potravin, které samy o sobě zvyšují riziko vzniku mnoha problémů. Vyhněte se také příliš kořeněným jídlům a divokým kombinacím. Jednoduše přemýšlejte, co s čím jíte, a nevolnosti by neměly být tak hrozné. Snažte se jíst jednoduše a pravidelně.

I pokud ráno pravidelně zvracíte, není dobrým řešením přestat jíst. Hubnutí v těhotenství rozhodně není dobrým znamením a je nutné s tím něco dělat. Zapomeňte ale na pomoc od léků. Jen málo z nich je možné v těhotenství bezpečně užívat. Vždy se o svých potížích raďte s lékařem, který navrhne vhodné řešení.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button