DárkyDům a zahradaRady a tipy

Zachovejte krásu vašich šperků navěky. Základem je správná péče

Šperky jsou nádherným doplňkem, který nám navíc často připomíná nějakou událost nebo moment v našich životech. Kdo je například zasnoubený nebo vdaný/ženatý, nosí pravděpodobně každý den zásnubní či snubní prsten. Řada lidí pak má starožitné náušnice po babičce, přívěšek s medailonkem nebo jiný krásný šperk, na kterém si zakládají a chtějí jej uchovat nejen pro sebe, ale třeba i pro příští generace.

I o šperky je ale třeba pečovat. Každodenní nošení a vystavování šperků různým vlivům je totiž velice zatěžuje a může dokonce trvale poškodit. Šperky by se tedy měly pravidelně čistit, udržovat a případně nechat je opravit u zlatníka nebo šperkaře. Jsou to většinou kousky značné hodnoty, takže se vyplatí jejich péči nepodceňovat.

Kdy je třeba šperky sundávat?

Snubní prsten řada lidí nosí prakticky pořád. Při práci, při zábavě, při sportu. A není tedy divu, že už i během několika let nošení vypadá poněkud zašle a opotřebovaně. Určitě je dobré nosit prsten co nejčastěji, ale při některých příležitostech se ho vyplatí odkládat.

  • Ve sprše. Příliš horká voda a také působení šamponů a mýdel nedělá drahým kovům dobře. Může se navíc stát i to, že vám prsten nedopatřením sklouzne a skončí v odpadu.
  • Při mytí nádobí. Platí stejná pravidla jako výše. Mycí prostředky na nádobí jsou navíc ještě agresivnější a mohou dokonce způsobit trvalou změnu barvenosti kovu.
  • Při sportu. Pot ani špína šperkům nesvědčí. Raději je na sportování nechejte doma.
  • Při vaření. Budete se divit, ale pára, mastnota i kousky jídla mohou snadno ulpět i na špercích, ze kterých je budete jen s obtížemi dostávat pryč.

Pravidelná údržba

Vaše šperky si zaslouží mimořádnou pozornost. Pokud si všimnete drobných oděrek, poškrábání nebo ztráty lesku, je to určitě dobrý důvod zajít za zlatníkem nebo šperkařem a požádat jej o pomoc. Odborník disponuje produkty i postupy, které vašim šperkům navrátí život během pár chvil a budou zase jako nové. Za tu malou investici to rozhodně stojí. Zároveň platí, že čím dříve drobné vady odstraníte, tím to půjde lépe. Hluboké rýhy už tak snadno nezmizí.

Domácí čištění

Každý týden byste měli své šperky podrobit pečlivé inspekci a pokud jsou znečištěné, ihned je vyleštit a vrátit jim krásu. Kvůli tomuto nemusíte hned běžet za vaším zlatníkem. Postačí vám k tomu obyčejné vlhčené ubrousky na miminka a suchý papírový kapesník. Nejprve na mokro vlhčeným ubrouskem odstraňte prach a nečistoty, poté šperky vyleštěte suchým kapesníkem.

Zvažte pojistku

Pokud máte šperky, jejichž hodnota šplhá k několika desítkám či stovkám tisíců korun, je na místě zvážit pojištění. Vaše auto může mít klidně podobnou hodnotu a také jej máte pojištěné. I když šperky často nenosíte, často mohou přijít k úhoně i doma. Mohou se stát také terčem zlodějů a taková hodnota by nikdy neměla zůstat nekrytá. Je to samozřejmě na vás, ale může se to vyplatit.

Správné skladování

Krabičky na šperky nejsou náhodou vyloženy sametem nebo jiným měkkým materiálem. Je zde proto, aby šperky ochránil a aby se při úschově nepoškodily. Pokud máte prsten s diamantem, dejte si velký pozor, kam jej ukládáte. Jak známo, diamant je nejtvrdší materiál a velice snadno může jiné povrchy poškrábat. Diamanty tedy vždy skladujte odděleně od ostatních šperků. Náhrdelníky zase spíše zavěste, abyste neriskovali, že se do sebe zamotají. Zabraňte přístupu prachu i světla. Obě věci šperkům velmi škodí.

Ale hlavně se nebojte své šperky nosit! Mají vás krášlit, ne ležet doma v šuplíku. Buďte opatrní a dávejte na ně pozor, pak se nemusíte bát, že byste o ně mohli přijít.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button