Dům a zahradaRady a tipy

Vyplatí se topit, když nejste doma? Známe nejekonomičtější řešení

Někteří z nás plánují odjet během zimy na hory. Je to jistě skvělá tradice a je dobré, že se k ní po covidu opět rádi vracíme. Měli bychom ale topení vypnout nebo jej nechat během dovolené zapnuté? Jaké řešení je vlastně ekonomické a správné?

Mám nechat topení zapnuté, když jsem v zimě pryč?

Po zvýšení cen energií jistě většina z nás začala nad topením uvažovat jinak. Mnozí šetříme, kde se dá, a uvažujeme, zda se vyplatí topit například, když jsme v práci. To samé pak platí pro případy delší nepřítomnosti doma. Než však topení definitivně vypnete, raději si přečtete, co je vlastně ekonomičtější.

Samozřejmě je přirozeným řešením topení zcela vypnout, aby se ušetřilo na účtech za energii, ale to může způsobit řadu nežádoucích problémů. Především pak velmi nízké teploty mohou způsobit zamrznutí potrubí, což vede k poškození kotle a v horším případě k únikům, což se může pěkně prodražit. Proto se při delší nepřítomnosti doma doporučuje nastavit termostat na 15 až 18 stupňů – tak se udrží dostatek tepla ve vaší domácnosti a zároveň nezaplatíte moc navíc. Obecně lze říct, že minimální teplota, kterou byste měli v interiéru vždy udržovat, je 12 stupňů.

Jako nejlepší postup se proto jeví nechat topení v zimě zapnuté, nicméně někdy to není tak jednoduché. Odpověď se totiž může změnit i v závislosti na tom, jaký máte topný systém, a také na tom, jak dobře je váš dům izolován.

Pozor na zamrznutí

Tradiční ‚mokré‘ systémy mají potrubí, které může v chladném počasí zamrznout a prasknout, zatímco elektrické topné systémy tento problém nemají. Proto je nejlepší zjistit, jaký kotel váš dům využívá, a podle toho se rozhodnout. Stejně tak pokud žijete v dobře izolovaném domě s minimálními tepelnými ztrátami, lze za nejlepší postup považovat ponechání topení na nejnižší teplotě. Čím větší jsou tepelné ztráty vašeho domu, tím více energie spotřebujete na udržení vnitřní teploty, a tím dražší budou vaše účty za energie. Izolace je tedy v tomto směru zcela zásadní a pokud si myslíte, že u vás nefunguje úplně spolehlivě, je dobré se nad touto investicí zamyslet.

Pokud byste chtěli stručnou odpověď na otázku, zda byste měli v zimě nechat zapnuté topení, přikláníme se k tomu, že ano. Doporučujeme vám však, abyste si zkontrolovali typ vašeho kotle a zvážili izolaci vašeho domu, abyste lépe posoudili, co by pro vás bylo nejlepší za účelem snížení nákladů na účty za energie.

Myslete na tepelné ztráty

Každý dům či byt je v tomto ohledu jiný. Špatně izolované nebo vlhké prostory samozřejmě vyžadují na udržování teploty výrazně větší míru topení. Můžete ale také bydlet v domácnosti, kde se tato teplota udrží prakticky sama-i bez topení. Jde zejména o dobře izolované bytové domy, pokud například bydlíte v bytě, který je obklopený jen dalšími byty. Pak se přílišným topením ani zabývat nemusíte.

Temperování vám ušetří peníze

Je prokázané, že průběžné vytápění má výrazný ekonomický význam. Je totiž faktem, že tlusté zdi mají také velmi dobrou tepelnou akumulační schopnost. Udržování stálé teploty se tak vyplatí třeba také u víkendových chat, protože tam pokaždé přijedete do prostoru, který se dá poměrně snadno vyhřát. Pokud necháte zdi vychladnout na teplotu pod 10 °C, jejich opětovné vytopení na teplotu přes 20 ° C vyžaduje skutečně značné množství energie. Mnohem efektivnější je udržovat teplotu okolo 15 stupňů pomocí nízkonákladového zdroje.Tím může být třeba podlahové topení, které nabízí relativně velkou teplosměnnou plochu oproti jiným druhům topení.

ZDROJ: https://www.idealhome.co.uk/house-manual/home-energy/should-i-leave-heating-on-when-away-in-winter
ZDROJ obrázku: Pexels

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button