Krása a módaRady a tipy

Vyrobte si vlastní kosmetiku. Je bez konzervantů a za pár korun

Péče o pleť je jistě zájmem každé ženy. Bez důkladné péče nemůžete čekat, že bude vaše pleť zářivá, bezchybná, a hlavně vypadat zdravě a hydratovaně. Na naši pleť totiž každodenně působí velké množství vlivů, které ohrožují její krásu a svěžest.

Většinou se snažíme o pleť pečovat s pomocí kosmetiky, kterou koupíme v drogérii nebo lékárně. Ale zamysleli jste se někdy nad tím, kolik ingrediencí taková kosmetika reálně obsahuje? A napadlo vás třeba, že ne všechno, co si na pleť dáváme, jí skutečně prospívá? Řada látek je totiž v produktech pouze v roli konzervantů nebo antibakteriálních složek, které mají produkt chránit před tím, aby se rychle kazil. Tyto složky jsou však pro pleť často dost agresivní a z dlouhodobého hlediska ji mohou poškozovat.

Proto je dobré začít uvažovat nad tím vyrobit si vlastní pleťovou kosmetiku, která vám pomůže k vysněné pleti, a zároveň nebude ohrožovat zdraví vaší pokožky. Co takhle vyrobit si vlastní pleťovou vodu? Tyto tipy jsou ideální zejména pro všechny, kteří mají mastnou až smíšenou pleť a potřebují ji zmatnit, ale zároveň nevysušit. Tyto pleťové vody fungují skvěle, a to zcela přírodně.

Okurková voda

K jedněm z nejoblíbenějších patří okurková voda. Okurka je totiž skvělým zdrojem hydratace a pečujících látek, které působí velice šetrně na každý typ pleti. Pomáhá také stahovat póry a bojuje tak proti nedokonalostem pleti.

Připravte si jeden okurek, který oloupejte a nakrájejte na mešní kousky. Poté jej dejte do hrnce a přidejte k němu dva hrnky vody. Vodu přiveďte k varu a polovinu z ní nechte zredukovat. Odstavte z plamene a nechte směs vychladnout. Poté přesuňte směs do mixéru a rozmixujte ji. Tuto vodu poté přelijte do vhodné lahvičky a vyžívejte ji k čištění pleti dvakrát denně.

Mátová voda

Máta má přirozeně zklidňující a čisticí účinky. Dokáže také regulovat tvorbu mazu a čistit pleť. K vyrobení vlastní mátové vody budete potřebovat vodu a čerstvé lístky máty. Dnes je již většinou koupíte na trhu nebo i v supermarketu. Vodu s lístky přiveďte k varu a vařte, dokud se tekutina nezredukuje na polovinu. Poté odstavte a nechte vychladnout. Vodu přelijte přes sítko a umístěte ji do uzavíratelné nádobky. Aplikujte na obličej dvakrát denně.

Aloe vera voda

Jaká jiná rostlinka je v péči o pleť tolik oblíbená jako právě aloe vera? Dokáže zklidnit podráždění, stahuje póry a vyrovnává pH pokožky. Ideální je mít doma vlastní aloe, které můžete v případě potřeby využít nejen k výrobě pleťové vody, ale i k léčbě popálenin. Budete potřebovat asi dvě lžíce čerstvě vymačkaného gelu z aloe. Ty smíchejte s 3-4 lžícemi studené vody. Tuto směs řádně promíchejte a nechte chvíli odstát, poté přeceďte přes sítko do čisté uzavíratelné lahvičky a uložte do lednice. Aplikujte na obličej dle potřeby, minimálně dvakrát denně.

Octová voda

Nezní to příliš šetrně, ale funguje to. Tato voda se ale hodí spíše na mastnější pleť, která potřebuje více vysušit a není příliš citlivá na podráždění. Použijte jablečný ocet, který je šetrnější než běžný kuchyňský ocet. Stačí smíchat lžíci octa s lžící studené vody a máte hotovo. Tato vodička pomůže pleť zbavit mastnoty a nečistot, a také pomáhá detoxikovat.

Domácí vody na pleť je vhodné vyrábět v menším množství, které zvládnete během 10 dní spotřebovat. Tím, že neobsahují žádné umělé konzervanty, mohou se začít rychleji kazit. Prodloužit životnost se dá s pomocí uskladnění na suchém, tmavém a chladném místě. Klidně i v lednici, ale spíše na horní poličce, kde je teplota obvykle malinko vyšší. Ujistěte se také, že nejste alergická na některé ze složek, a v případě podráždění ukončete používání vodičky.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button