Dům a zahradaRady a tipy

Tipy, jak při úklidu použít ocet

Lidé znají ocet pravděpodobně víc jak deset tisíc let. Kdysi se údajně vyráběl z datlových palem nebo datlového medu. V dobách Antiky se zase vyráběl z vína nebo piva. Ocet se v té době získával taky z jablek nebo jablečného moštu. Je velmi účinným a má široké spektrum využití. Můžete jej použít v kuchyni nebo také jako čisticí prostředek.

Nakyslá tekutina

Jde o nakyslou tekutinu, která může sloužit jako konzervační činidlo, koření nebo lék. Vyrábí se s pomocí fermentace tekutin, které obsahují etylalkohol. Nejčastěji se můžete setkávat s lihovým octem, vinným octem, octem balsamico, ovocným octem a podobně. Využívá se jako ochucovadlo a konzervační prostředek nejrůznějších potravin. S jeho pomocí můžete dodat příjemnou chuť různým zeleninovým salátům, používá se do dresinků nebo zálivek. Můžete jej využít jako přírodní dezinfekční prostředek, je levný a v mnohém i účinnější, než drahé chemické prostředky. Jde také o zdravý způsob desinfekce a čištění vašeho domova. Přemýšlíte také, kde všude můžete ocet při úklidu využít? Přinášíme vám jednoduché způsoby, jak s pomocí klasického octa uklidit vaší domácnost.

Čištění odtoku

Do odtoku nasypte ½ šálku jedlé sody a přilijte ½ šálku octa. Směs začne pěnit a pročistí celý odpad. Tento jednoduchý recept využívejte jednou za několik týdnů a vaše odtoky budou čisté a navíc se z nich nebude linout nepříjemný zápach.

Plíseň na závěsech do sprchy

Závěsy do sprchy často chytnou nepříjemnou plíseň. Přemýšlíte-li, jak se jí zbavit? Dejte jej do pračky se světlými ručníky a do běžného prášku přidejte jeden šálek bílého vinného octa a vyperte.

Mýdlové zbytky ve sprše

Také vás trápí stopy od mýdla na sprchové hlavici a ve sprše? Aplikujte přímo na danou oblast ocet, pořádně vydrhněte a celou sprchu opláchněte.

Stopy tvrdé vody v toaletě

Uzavřete vodu, která teče do toalety, a spláchněte, potřebujete odstranit co možná nejvíc vody. Následně přidejte ocet, posypte boraxem a s pomocí brusného papíru odstraňte vodní kámen.

Usazeniny na sprchové hlavici

Do pevného plastového sáčku nalijte bílý vinný ocet, namočte do něj sprchovou hlavici a nechejte působit přes noc. Ráno odstraňte zbytek usazenin a dobře sprchovou hlavici omyjte.

Změkčovadlo prádla

Dávkovač pračky naplňte ¼ šálku bílého vinného octa. Prádlo se tak změkčí a to bez jakéhokoliv nepříjemného zápachu z octa.

Čištění vinylových podlah

Na jeden galon teplé vody přidejte ¼ šálku octa. Tuto směs poté použijte na nepoškozené podlahy.

Čištění oken

Smíchejte jeden díl octa s jedním dílem vody ve spreji. Tuto směs můžete použít do rozprašovače a s jeho pomocí vyčistit všechna skla, která máte v domě.

Neutralizuje zvířecí pachy

Smíchejte jeden díl bílého vinného octa se třemi díly vody. Nalijte na znečištěné plochy a nechte působit.

Znečištěné nádobí

Smíchejte dvě polévkové lžíce bílého vinného octa s tekutým mýdlem. Tím posílíte mycí výkon a i velmi znečištěné nádobí snadno umyjete.

Zdroj

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button