Dům a zahrada

Výhody střešních zahrad

Střešní zahrada je taková malá oáza skoro u nebe. Ale v minulosti lidstva to není žádná novinka. Každý jistě slyšel o jednom ze sedmi divů světa – Semiramidiných zahradách. V současné době se však střešní zahrady nevytvářejí jen za účelem dekoračním, či relaxačním s výhledem na okolí.

Díky nim se upravuje mikroklima v domě, využívá se srážková voda, reguluje se teplota. Zahrada může být využita jako volnočasová plocha. Některé úpravy dokonce slouží k pěstování plodin pro potravu. Ideální plán pro střešní zahradu vzniká s plánem celého domu, ale zahrada se dá založit i na domě již postaveném. Než se pustíme do realizace, musíme zvážit několik aspektů.

Než začneme s realizací

Nejprve je důležité ujasnit si, komu a proč bude zahrada sloužit, podle toho volíme úpravu a zeleň. Další velice důležité aspekty jsou únosnost střechy, ochrana před prorůstáním kořenové soustavy do konstrukce střechy domu, izolace proti průniku vody do domu, vhodný sklon a posudek statika.

Vhodné rostliny jsou například zběhovec, okrasné česneky, astry, chrpa, hvozdíky, levandule, dobromysl, šalvěj, rozchodníky, mateřídouška nebo třeba tymián. Mezi trávami volíme například kostřavy nebo lipnice. Také můžeme sáhnout do nabídky popínavých rostlin. Tady jsou vhodnými kandidáty například klematis – plamének, břečťan, zimolez nebo réva. Máte – li plochu větší, můžete ji doplnit nějakou dřevinou. Hodí se zakrslá líska, skalníky, jasmín, ptačí zob, akáty, plazivá vrba nebo třeba jalovec.

Výhody střešních zahrad

Jaké jsou výhody střešních zahrad kromě dekoračních a relaxačních účelů? Je jich hned několik. V první řadě chrání a izoluje střešní konstrukci a tím zvyšuje její životnost. Zvlhčuje okolní mikroklima zadržováním a výparem srážkové vody. Zeleň produkuje kyslík a zužitkovává oxid uhličitý a také čistí vzduch od prachových částic. Celá pokrývka střechy tlumí okolní hluk.

Funguje jako dokonalá termoregulační vrstva – v zimě drží teplo, v létě naopak ochlazuje. Může pomoci ozelenit plochy, v nichž se nevyskytuje pozemní zeleň a zároveň přispívá k ekologické variantě života ve městech.

Pokud se zelené střechy používají na kancelářských budovách, dokážou poměrně dost snížit nároky na klimatizaci.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button