Dům a zahrada

Sukulenty jsou dokonalou ozdobou zahrady

Sukulenty jsou rostlinky nenáročné na péči. Hodí se na slunnou terasu, střešní zahradu, chráněné atrium i panelákový balkon. Při nákupu si zjistěte nároky na zeminu, protože některé jsou vápnomilné, tudíž je potřeba do zeminy přidat hrst omítky.

Díky své tělesné stavbě vydrží i při nedostatku vody a na prudkém sluníčku. Vzhledem k tomu, že jejich kořeny se vyskytují blíže k povrchu, můžou tak, v období dešťů, absorbovat větší množství vody, kterou si ve svém těle uchovávají na „horší časy“. Mezi sukulenty řadíme rostliny s dužnatými listy nebo stonky. Ty umožňují ukládání vody. Některé sukulenty vytvářejí růžice dužnatých listů bez stonku, jiné zase dřevnatý stonek, na jehož konci vyrůstají růžice listů.

Péče o sukulenty

Tyto rostlinky jsou téměř nezničitelné. Přednost dávají jasnému světlu před stínem a polostínem. Umístěte je tedy raději do jižní části zahrady, na terasách a balkonech volte slunná místa. Zálivka má být pravidelná, a to i během zimy, ovšem tak jednou za dva měsíce. Přelévání by mohlo vést k hnilobě a tím i úhynu rostlin. Potřebnou dávku energie k životu a zdravému růstu dodáte hnojením. Opět platí, že v zimním období zvětšíme intervaly.

Někteří zástupci

Mezi teplomilné sukulenty patří aloe, tlustice, kaktusy, pryšce nebo třeba kolopejka. Nemáte – li čas nebo prostor pro „zimní stěhování“ rostlin, využijte rozchodníky a netřesky. Pro ně je domovem kamenitá stráň nebo skalní průrvy. Vhodné podmínky jim můžete snadno vytvořit i na vaší zahrádce – v kameninové míse nebo kamenném žlabu. Netřesk vám poroste i tam, kde se jiným rostlinám nedaří. Nevadí mu sucho ani nedostatek živin. Ani na prostor není náročný.

Poroste i mezi rozpálenými kameny, je to totiž milovník slunce. Skalku či zahradu můžete také doplnit i o mrazuvzdorné kaktusy z rodu nopál. Ozdobí ji svými pestrobarevnými květy. Nelekejte se, když v zimě trochu svraští zelené články, je to reakce na omezený přísun vody. V jarním počasí rostlinka zase vše dohoní. Mrazu odolávají také některé druhy agáví a opuncií.

Sukulentními rostlinami můžete osázet zelené střechy, střechu sklípku, kůlny nebo ozdobit stříšku ptačího krmítka.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button