Dům a zahradaRady a tipy

Jak pečovat o pračku pomocí domácích prostředků

Automatická pračka je bez diskuze asi jedním u nejvíce užitečných domácích pomocníků. Jako každý spotřebič však potřebuje pravidelné čištění, tady asi o to více, že se v ní hromadí špína z oblečení. Také pracuje ve velké míře s vodou, tudíž se v některých jejích částech bude usazovat vodní kámen. Někdy se z ní možná line nepříjemný zápach. Abychom se vyhnuli provozním problémům, je důležité nejen větrání a sušení, ale také čištění.

Nejvíce problematická bude asi údržba bubnu, tam není z vnější strany žádný přístup. Na čištění usazenin a vodního kamene je vhodné používat přípravky k tomu určené nebo domácí suroviny.

Které domácí suroviny nám pomohou?

Při nízkoteplotním praní lze použít jednu odměrku sody. Někdo používá ocet, který nalije do pračky a pustí program na vyvářku bez prádla. Nicméně větší množství horkého octa může poškodit gumová těsnění, hadice nebo jinou instalaci. Dobrou službu nám poskytne kyselina citronová, kterou dáme do dávkovače a spustíme program na vyvářku (opět bez oblečení). Do bubnu je vhodné dát starý hadr, do kterého se zachytí uvolněné nečistoty.

Jak udržet pračku dlouho čistou?

  • Pravidelné a důkladné čištění alespoň jednou za tři měsíce.
  • Po každém praní vysušte prostor pod gumovým těsněním.
  • Nechávejte dveře pračky mírně otevřené. Pokud bude zavřená, ve vlhkém prostředí se snadno tvoří plíseň.
  • Nenechávejte dlouho vyprané prádlo v bubnu.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button