Dům a zahradaRady a tipy

Fén najde v domácnosti celou řadu využití. Znáte je?

Na co se používá fén? Co je to za hloupou otázku, ptáte se určitě. Možná ne tak docela, fén lze totiž využít na mnoho jiných věcí než jen na sušení vlasů. Pokud máte tento skvělý a užitečný přístroj doma, je dobré vědět, jak jej využít co možná nejvíce efektivně.

Fén určitě nepatří ke spotřebičům, které by byly neustále v provozu. I pokud si myjete vlasy každý den, můžete jej využít maximálně na nějakých 15 minut denně. Ale pokud se jej naučíte používat chytře, najednou pro něj v domácnosti najdete široké spektrum využití. S čím vším vám může pomoci?

Kolečka na nábytku

Určitě to také znáte – na nábytku se velmi snadno vytvoří kolečka v místech, kam postavíte sklenici či šálek s nápojem. Je to vlastně vlhkost sražená ze vzduchu, která vytvoří tuto nevzhlednou památku. Skvrna jde velmi špatně odstranit, většinou vám nepomůže drhnutí ani všelijaké čističe. Ale co skutečně zabírá, je právě fén. Nastavte jej na vysokou teplotu a proud teplého vzduchu namiřte na skvrnu. Stačí několik minut a za chvíli bude nenáviděné kolečko pryč.

Vylitý vosk už nikdy nezkazí romantiku

Svíčky umí vytvořit dokonalou atmosféru. Když se ale vylije vosk, rázem dokáže všechno zkazit. Studený vosk jde velmi špatně odstranit, ale i v tomto případě vás může od katastrofy zachránit fén. Na vosk položte několik ubrousků a namiřte na něj teplý vzduch z přístroje. Po chvilce se vosk začne vsakovat přímo do spodního ubrousku. Je ideální mít opravdu savé ubrousky – buď přímo savý papír nebo třeba toaletní papír či kuchyňské utěrky.

Náplasti bez bolesti

Sundání náplasti může být skutečně bolestivé. I v tomto případě vám poslouží fén. Teplým vzduchem náplast zahřejte, lepidlo postupně změkne a ztratí svoji přilnavost. Poté už náplast hravě odděláte bez trhání chloupků a podráždění pokožky. Zejména u malých dětí to může být spásný nápad.

Sbohem etiketám

Podobně můžete postupovat i v případě různých etiket, cenovek a nálepek na skleněných lahvích. Někdy může být obtížné je odstranit, protože po nich často zůstává špinavý flek. Teplý vzduch z fénu dokáže lepidlo snadno nahřát a etiketa pak půjde dolů velmi snadno a rychle. Fénem také můžete rozlepit již jednou zalepenou obálku – ale pozor, nepoužívejte tento trik na šmírování cizích korespondencí, to se nedělá.

Když není po ruce žehlička

Občas, zejména na cestách, se stane, že nutně potřebujete narovnat pomačkané oblečení, ale žehličku zrovna nemáte o ruce. Fén nabízí snadné řešení. Zmačkané oblečení pověste na ramínko a lehce jej navlhčete. Skvěle se k tomu bude hodit láhev s rozprašovačem. Poté na oblečení namiřte teplý vzduch z fénu a druhou rukou pořádně vyhlaďte zmačkané záhyby.

Rychlejší rozmražení

Pokud jste nestihli vytáhnout z mrazáku včas maso a potřebujete začít s přípravou oběda, můžete si pomoci také fénem. Jednoduše teplým vzduchem foukejte na maso, dokud alespoň trošku nepovolí. Tento trik se hodí zejména pro ty z vás, kteří doma nemají mikrovlnku, která má program na rozehřívání zmražených potravin.

Impregnace

Máte-li látkové tenisky, můžete vosk a fén použít jako skvělý způsob, jak jim dopřát trochu voděodolnosti. Stačit vám bude obyčejná svíčka a fén. Svíčkou natřete tenisky a poté vosk teplým vzduchem rozehřejte. Příště už vám nohy nezvlhnou. Používejte ale jen nezabarvený vosk, abyste předešli nežádoucímu zbarvení bot.

Nafukování bez námahy

Potřebujete-li nafouknout matraci, postel, nebo třeba dětský bazének, jistě se vám bude hodit trocha pomoci. Nemáte-li kompresor či nožní pumpu, strávili byste takovou práci pořádně dlouho. Pro stejný účel ale můžete použít i fén. Na jeho hlavici stačí přilepit vršek z plastové lahve a nasadit ji přímo na nafukovací otvor. Fén nezapomeňte nastavit na foukání jen studeným vzduchem.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button