Rady a tipyZdraví

Vitamín D téměř jistě chybí i vám. Víte, jak jej nejlépe doplnit?

Na podzim řada lidí začíná doplňovat vitamíny uměle. A je to rozhodně dobře – jen je škoda, že mnoho z nich sahá po obligátním „céčku“ a zapomíná na možná ještě důležitější vitamíny. K nim bezpochyby patří často opomíjený vitamín D. Jeho nedostatek může mít velmi závažné důsledky. Přitom doplnit vitamín D v ideálním množství nemusí být zas tak těžké, pokud trochu víme, jak na to.

Je zcela nezbytné mít v těle ideální rovnováhu vitamínů. Každý vitamin má pro lidský organismus svůj význam a „déčko“ v našem těle zabezpečuje především tyto funkce:

  • Uplatní se při vstřebávání vápníku, který podporuje stavbu a zdraví kostí.
  • Posiluje imunitní systém.
  • Aktivuje tvorbu ochranných protilátek proti bakteriím a virům. Je tedy nezbytný zejména při prevenci sezónních respiračních onemocnění.
  • Je důležitý také pro udržení zdraví srdce a cévního oběhu.

Je zřejmé, že bez vitamínu D se můžeme dostat do nepříjemných problémů. Bez jeho potřebného množství nebude náš organismus fungovat tak, jak by měl, a nevyhneme se zdravotním potížím. Statistiky nicméně ukazují, že nedostatkem tohoto vitamínu trpí drtivá většina české populace. Pravděpodobně tedy i vy. Raději se tedy podívejme na to, jakými způsoby do sebe tento multifunkční vitamin dostat.

Sluníčku se nevyhýbejte

V posledních letech kolem sebe spíše slýcháme pravý opak. Slunce je nebezpečné a opalování škodí zdraví. To je jistě pravda, pokud si opalování představujete jako několikahodinové opékání na přímém slunci. My však především hovoříme o aktivním pobytu venku, při kterém má vaše kůže šanci přijít do styku se sluncem, a z něho načerpat potřebnou dávku vitamínu D. Ultrafialovým B zářením (UVB) je v kůži tvořen cholekalciferol neboli vitamin D3.

Záleží také na barvě pleti. Čím světlejší má člověk pleť, tím více vitaminu D dokáže tělo vyprodukovat. Je potřeba si také uvědomit, že v našich zeměpisných šířkách je možné ze slunce získávat vitamin D pouze od května do října. Poté již slunce dopadá pod příliš nízkým úhlem a není možné syntetizovat vitamín D. Pokud používáte krém s UV faktorem na pokožku obličeje, zkuste vynechat jeho použití na ostatních částech těla alespoň po určitou část pobytu na slunci, aby vitamín D mohl vznikat.

Správná strava

Déčkem se můžete vhodně zásobit také správně zvolenou skladbou vašeho jídelníčku. K potravinám, které jej obsahují, patří zejména tučné ryby jako třeba tuňák, pstruh, makrela nebo losos. Dopřát ti můžete také houby a vaječné žloutky. Zařadit do svého stravování se vyplatí také hovězí maso.

Obohacené potraviny

V dnešní době už umíme do potravin dostat více esenciálních živin, než přirozeně obsahují. Této metodě se říká fortifikace. Do určitých potravin jsou uměle přidávány vitamíny a minerály, nejčastěji jde o mléko, jogurtové nápoje, výrobky z obilovin, jedlé tuky nebo kakao. Tyto výrobky jsou ale samozřejmě výrazně dražší než ty obyčejné, což většinu spotřebitelů odrazuje.

Doplňky stravy

Samozřejmou cestou je i konzumace nejrůznějších doplňků stravy. Stále ale platí, že přirozený zdroj je vůbec ten nejlepší a ani sebekvalitnější tobolka jej plně nenahradí. Zejména v zimním období je ale v podstatě nezbytné dodávat déčko tělu i uměle. Vybírejte kvalitní tobolky a řiďte se doporučeními výrobce ohledně dávkování. Nesmí se překračovat stanovené množství. V opačném případě by mohlo dojít k předávkování, které je pro tělo nebezpečné.

Kolik je dost?

K dosažení dostatečná denní dávky je třeba zkonzumovat 1 000 – 2 000 IU (mezinárodních jednotek) vitaminu D. Jiné dávky jsou pak potřebné pro kojence, těhotné ženy, ženy po menopauze apod. Také obézní pacienti potřebují příjem vitamínu D až několikanásobně zvýšit. Většinou není reálné získat dostatek jen ze slunce a stravy, proto je suplementace velmi doporučena.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button