Krása a módaRady a tipyZdraví

5 přírodních léků, které vás zbaví pigmentových skvrn

Kdo by netoužil po dokonalé, hladké, čisté a mladistvé pleti? Hon za krásnou pletí nám ale celý život komplikuje řada faktorů – mládí třeba akné, později vrásky nebo právě pigmentové skvrny. Na rozdíl od akné, které ve většině případů s věkem zmizí, pigmentové skvrny se mohou vytvořit v jakékoliv fázi života a jen tak samy od sebe nezmizí.

Příčiny vzniku pigmentových skvrn jsou různé – typicky je to nadměrné opalování, používání nevhodné kosmetiky nebo jako indikátor jiného onemocnění. Nejčastěji se objevují na obličeji či na krku, ale můžeme je objevit i v místech častého tření nebo ohybu, např. v loketní jamce, pod koleny apod.

Existují dvě možnosti jak s pigmentovými skvrnami bojovat. Můžete vsadit na výrobky z drogerie či lékárny, ale vystavujete se riziku podráždění pleti, neboť tyto výrobky jsou často velmi agresivní a obsahují řadu podpůrných látek, které sice krátkodobě umí pigmentové skvrny odstranit, ale z dlouhodobého hlediska naši pleť vysušují a ničí.

Druhou možností je vsadit na sílu přírody a spolehnout se na pomocníky, které nám nabízí. Výsledky se možná nedostaví tak rychle, ale můžete si být jistí, že při pravidelném používání uvidíte velké zlepšení. A co je nejlepší, vaší pleti se dostane čistě přírodní léčba s pomocí látek, které jsou jí vlastní. Už žádné zbytečné chemikálie!

1.Lékořice

Možná znáte lékořici jen ve formě pendreku, ve skutečnosti se však jedná o mocnou léčivou látku, která se v tradiční medicíně používá po staletí. Pro použití na pleť je nejlepší sehnat lékořici v prášku a s pomocí vody či mléka si vyrobit léčivou pastu. Tu pak aplikujte na postižená místa. Lékořice absorbuje přebytečný melanin a kůži zesvětluje. Používejte alespoň po dobu sedmi dní, poté by se měly dostavit první viditelné výsledky.

2. Santalové dřevo

Podobně jako lékořici, i santalové dřevo můžete zakoupit v podobě prášku, který se již tradičně užívá k léčbě řady kožních problémů. Ani zdaleka se nejedná pouze o pigmentové skvrny, dobře působí i proti akné a pomáhá vracet pokožce přirozenou rovnováhu.

Pro léčbu pigmentových skvrn smíchejte santalový prášek s několika kapkami růžového extraktu a citronové šťávy. Vytvořte hustou pastu, kterou aplikujte na pigmentové skvrny. Nechte krátce působit, maximálně ale 10 minut, protože citron silně vysušuje.

3. Okurka

Nikoho asi nepřekvapí, že okurka je na pleť výborná. Kolikrát si jen tak přiložíme pár plátků okurky na obličej a hned vidíme, jak se pleť rozzáří. Podobně si tato nenápadná zelenina umí poradit i s pigmentovými skvrnami. Okurku jednoduše nastrouhejte a pro maximální zvýšení účinku smíchejte s gelem s aloe vera. Máte-li citlivou pleť, je tato metoda jako stvořená pro vás. Okurka málokdy vyvolává alergickou reakci a působí velice jemně a pozvolně, takže se nemusíte bát, že proti ní bude vaše pokožka protestovat.

4. Červená čočka

Tato surovina je v posledních letech populární součástí vegetariánských receptů právě pro své specifické složení bohaté na vitamíny, minerály a bílkoviny, které dokáže úspěšně nahradit živiny získávané z masa. Chybu tedy neuděláte ani když červenou čočku zařadíte do svého jídelníčku.

Vaší pleti nejlépe prospěje tak, že ji necháte přes noc namočit a ráno ji rozemelete společně s kokosovým olejem. Vznikne tak pasta, kterou můžete aplikovat na místa postižená pigmentovými skvrnami. Čočka dokáže absorbovat toxiny a odumřelé buňky, které se v pokožce hromadí, a tím ji zesvětluje a vrací jí svěžest a pružnost.

5.  Ovesné vločky

Jsou zdravé nejen pro naše tělo, ale zázraky umí i s naší pokožkou. Vločky mají mírné exfoliační účinky a skvěle umí rozjasnit a vyhladit pleť. Pro dosažení nejlepších výsledků rozdrťte vločky na prášek, který poté smícháte s podmáslím. Tuto směs vmasírujte do pokožky. Nebojte se ji aplikovat plošně na celý obličej, pomůže vám nejen proti pigmentovým skvrnám, ale i jiným problémům včetně vrásek či začervenání.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button