Rady a tipy

21 užitečných nápadů, jak využít zbytky z kuchyně

1. Šlupky od banánu jsou i výborné hnojivo rozemleté pro růže a skvěle leští lesklé kožené boty. – Jitka

2. Až dopečete buchtu, dejte do trouby vysušit vaječné skořápky rozprostřené na plechu. Potom je rozdrťte a použijte na záhonech proti slimákům. Ze stonku brokolice uvařte polévku, stylem bramboračka. Usušená kávová sedlina přidaná do hlíny ke květináčům je výborné hnojivo a navíc udrží hlínu vlhkou. – Zdeňka

3. Vaječné skořápky se dají použít například na vymytí dna termosky (od čaje, kávy), kam se moc nedostaneme. – Míša

4. Mandlová mouka

Vyrobte si vlastní domácí mandlovou mouku. V mixéru rozmixujte mandle na jemný prášek, dejte do jemného plátýnka a nechce důkladně proschnout. Občas promíchejte, dokud není mouka zcela suchá.

 

5. Ocet z jablečných ohryzků

Ohryzky si nakrájejte na kousky, zalijte obyčejným octem a nechte kvasit. Po vykvašení máte krásně voňavý jablečný ocet.

 

6. Jablečné slupky

Jablečné slupky usušte a poté si z nich uvařte čaj. Jablečné slupky též krásně odstraňují kruhy pod očima. Stačí na pět minut dát pod oči, poté odstranit, pokožku umýt čistou vodou a namazat krémem.

apple-peels-934x

7. Banánové slupky

Výborně odpuzují hmyz. Při bodnutí hmyzem příjemně uklidní svědící pokožku. Pokud banánové slupky rozházíte na záhoncích, zbaví vás slimáků a dalších podobných škůdců.  Výborně se s nimi dá vyleštit stříbro, které znovu získá ztracený lesk.

banana-peel-934x

8. Karton od mléka nebo džusu

Tipů jak využít starou krabici od mléka nebo od džusu je nespočet. Můžete z nich vytvořit třeba takovou krásnou budku pro ptáky.

birdhouse-620x

9. Kosti z masa

Využijte je pro přípravu pořádně silného vývaru.

 

10. Brokolicový stonek

Nechte jej stát minimálně přes noc v čisté vodě a další den tuto zálivku použijte jako dresing do salátů.

broccoli-stalks-and-leaves-934x

11. Obal od másla

Na obale vždy zůstanou nějaké zbytky. Zpracujte je při vymazání pekáčku.

12. Citrusové slupky

Pokud je důkladně omyjete, můžete je přidat do limonád, kterým dodají svěžest. Dají se také dobře využít pro odpuzení hmyzu, stačí když slupky necháte odstát v nádobce s vodou. Můžete je využít i jako čistící prostředek na nerez. Slupky dejte do vody a po dostatečném odstátí umyjte touto vodou nerezové povrchy. V neposlední řadě se zbavíte zápachu z ledničky. Slupky smíchejte s hnědým cukrem a tuto směs vložte do ledničky.

citrus-peels-934x

13. Filtr na kávu

Navlhčeným filtrem se dá krásně vyčistit obuv. A pokud vám schází košíčky na cupcaky nebo muffinky, dá se využít i pro tyto účely.

 

14. Kávová sedlina

Má taktéž několik možností využití. Je možné ji použít jako regenerační kůru na poškozené vlasy. Naneste na mokré vlasy, nechte působit asi hodinu a následně vlasy důkladně umyjte šamponem. Malou misku s kávou vložte do ledničky, kde pohltí všechen zápach. A smícháním s kokosovým olejem získáte jemný tělový peeling.

 

15. Korek od vinných lahví

Zkuste si v nich vypěstovat mini rostlinky.

dfy-tiny-gardens-wine-cork-934x

16. Obaly od vajíček

Se hodí jako úložiště menších vánočních ozdob nebo golfových míčků.

 

17. Vaječné skořápky

Pokud je přidáte do kávového filtru, bude káva méně hořká. Můžete je také vložit na dno květináčů, kvůli udržení specifického množství vody.

 

18. Kapustový stonek

Dá se odšťavnit a přidat do ovocné nebo zeleninové šťávy. Také jej můžete usušit a společně s černým kořením pomlít a používat jako kořenící směs.

kale-stalks-934x

19. Melounové slupky

Nakrájejte na tenké pásky, vložte minimálně na 1 den do vody a poté s nimi potírejte pokožku. Pomůže vám zbavit se akné.

 

20.  Obaly z citrónů, brambor nebo z cibule

Dají se využít jako dekorace nebo jako houbička na nádobí.

onion-sack-934x

 

21. Ruličky z toaletních papírů

Je možné použít jako držák kabelů.

paper-towel-tube-organizer-934x

22. Plastový obal z kořenek

Můžeme znovu použít pro další suroviny. Např. pro jedlou sodu, kypřící prášek nebo třeba strouhaný parmezán.

parm-cheese-934x

23. Ananas

Vrchní část ananasu se nemusí vyhazovat. Je možné ji ponořit do vody, nechat zakořenit a poté si pěstovat vlastní malé ananasy.
pineapple-934x

24. Dužina z odšťavené zeleniny a ovoce

Po odšťavení ovoce nebo zeleniny často zůstane příliš mnoho dužiny. Výborné na pečení různých koláčů, sušenek nebo třeba zeleninových palačinek. Dužina také udrží pečivo déle čerstvé, stačí trochu vložit v misce do chlebníku.

veggie-and-fruit-pulp-934x

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button