Dům a zahradaRady a tipy

Uklízejte správně. Tyto zlozvyky vás zbytečně brzdí

Úklid je takový nekonečný koloběh. Konečně poklidíte, vše je naleštěné a načančané, ale za pár minut byste v podstatě mohli začít od znova. A to platí zvlášť tehdy, pokud máte malé děti nebo domácí mazlíčky. Nebuďte zbytečně ve stresu. Stačí, když se zbavíte několika zlozvyků, a uvidíte, že doma pak budete mít pořád naklizeno.

Kdo z nás by nechtěl, aby uklízení a čištění domácnosti trvalo co nejkratší dobu? Určitě máte řadu zažitých postupů, díky nimž vám jde všechno pěkně od ruky. Ale možná vaše návyky nejsou tak zcela ideální. Po přečtení těchto několika tipů možná zjistíte, že se úklid dá dělat ještě daleko rychleji a efektivněji.

Čekáte na nepořádek

Mnoho z nás začne uklízet až ve chvíli, kdy se na podlaze válí vrstva oblečení nebo je na poličkách viditelná vrstva prachu. To ale není ideální řešení. Odkládat mytí nádobí a podlahy, luxování či čištění koupelny s toaletou se slovy, že je toho ještě málo nebo že to ještě ujde, je chybou číslo jedna. Rozhodně nečekejte, až se v nepořádku budete doslova topit, a raději si stanovte pravidelný čas, kdy se úklidu budete věnovat. Čím častěji to budete dělat, tím rychleji to půjde. Bude toho totiž méně a za pár minut budete mít hotovo.

Špinavé uklízecí potřeby

Jen tak vymáchat hadr na podlahu a přehodit ho přes kbelík v kumbálu prostě nestačí. Smiřte se s tím, že když chcete efektivně vyčistit domácnost, potřebujete k tomu mít čisté pomůcky a nástroje. Týká se to nejen hadrů a mopů, ale třeba i smetáku, kbelíku a vysavače. Uvědomte si, kolik je v tomto vybavení bakterií a také to, že při každém úklidu je znovu a znovu roznášíte po vaší domácnosti.

Po každém použití tedy hadry pořádně vymáchejte v čisté vodě a ideálně je rovnou vyperte. Nádržku vysavače jednou za měsíc vyčistěte a vytřete vlhkým hadříkem a pravidelně a včas měňte filtr. Pokud je omyvatelný, tak ho co nejčastěji propláchněte vodou a nechte pořádně uschnout. A nebojte se také čas od času vaše uklízecí pomůcky vyměnit. Skutečně to není nesmrtelná věc, kterou můžete používat nekonečně dlouho.

Se saponáty to přeháníte

Někdy to je záměrné, někdy je to nevědomé, nicméně pravdou je, že při mytí nádobí, vytírání podlahy, mytí koupelny, a dokonce i při praní používáme daleko větší množství čisticích přípravků, než doporučuje výrobce. Máme jaksi dojem, že čím více saponátu použijete, tím lepší bude výsledek. To je ale mylná domněnka. Vždy stačí jen takové množství jako výrobce doporučuje a účinnost se s větším množstvím nijak nezvyšuje. Naopak, větší spotřebou chemikálií akorát zatěžujete životní prostředí a zbytečně plýtváte penězi.

Vlhčené utěrky nejsou samospasitelné

Mnoho lidí je velmi rádo používá, jelikož je to rychlé, účinné a máte poct, že to skutečně zajišťuje hygienickou čistotu. K dostání jsou utěrky napuštěné saponátem nebo dezinfekčním přípravkem, které jsou velmi praktické, zvláště když potřebujete něco rychle vyčistit – na cestách, v hotelu i doma. Při běžném úklidu na ně ale raději zapomeňte. Budete jich totiž potřebovat velké množství, což je neekologické i neekonomické. Při použití jednoho ubrousku na různé povrchy ale také roznášíte bakterie.

Úklid vás nebaví

Asi se najde jen málo z nás, kdo si úklid vyloženě užívají, ale stále existuje spousta způsobů jak si uklízení zpříjemnit, když to není zrovna vaše nejoblíbenější činnost. Zkuste si k tomu pustit oblíbenou hudbu nebo třeba podcast. Někteří lidé si také rádi do rytmu hudby zatančí, a hlavně je vždy hezké vidět výsledky dobře odvedené práce. Naučte se chápat uklízení jako příjemnou činnost, kdy na nic nemusíte myslet a můžete trochu psychicky relaxovat.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button