Rady a tipyZdraví

Zlepšete svou paměť díky několika snadným trikům

Čím je člověk starší, tím více zapomíná. Stále častěji se mu stává, že jde do místnosti a než tam dojde, zapomene, pro co vlastně šel. Nebo vám někdo řekne své jméno, ale vy si na něj za pár minut už vůbec nevzpomenete. Ztráta paměti je do jisté míry normální, stejně jako i naše tělo, mozek ochabuje také a nezvládá vše stejně dobře jako dřív. Je ale třeba dávat si pozor, aby ztráta paměti nebyla příliš velká – pak už se může jednat o problém, který je třeba řešit s lékařem. Pokud vás vaši blízcí často upozorňují, že zapomínáte nebo si nepamatujete věci, lidi a místa, pak je načase konzultovat situaci se svým lékařem.

Ve většině případů si ale jen stáří vybírá další ze svých mnoha daní. Dnes vám představíme několik způsobů jak svou paměť vylepšit a naučit se věci pamatovat takovým způsobem, který nám nedovolí je vypustit z hlavy. Není to nic těžkého, stačí jen používat několik snadných triků. Vyzkoušejte je i vy.

Vytvořte si mentální obraz

Z nějakého důvodu si náš mozek lépe pamatuje obrazy než slova nebo čísla. Proto si po desetiletích snadněji vyvoláte zážitek z dětství, než jméno vaší třídní profesorky. Pokud tedy na něco nechcete skutečně zapomenout, vytvořte si v hlavě mentální obraz této věci. Chcete-li například zavolat rodičům, představte si sami sebe jak zvedáte telefon, vytáčíte číslo vašich rodičů a mluvíte s nimi. Buďte si jisti, že pak určitě nezapomenete.

Zazpívejte si

Potřebujete si zapamatovat čísla, jména nebo data? Pro mnohé doslova nadlidský úkol. Ne tak docela. Stačí, když si informace zakomponujete do písničky nebo říkanky. Pak rozhodně nezapomenete. Zkuste nějakou známou melodii a chvíli se hrajte se slovy, určitě vás něco napadne. Je to skvělý způsob i pro studenty, kteří se musí na zkoušky učit obrovská kvanta informací.

Používejte mnemotechnické pomůcky

Tušíte, co se skrývá za tímto dlouhým slovem? Jedná se o techniku memorování, která je založená na spojování pocitů, myšlenek, zkratek a dalších věcí tak, aby nám něco pomohly snáze si zapamatovat. Existuje spousta krátkých vět, které napovídají první písmena nějakých prvků, jezer, pohoří, matematických operací apod. Můžete si vytvořit svoje vlastní nebo se inspirovat již existujícími.

Pište shrnutí

Ve škole jsme nikdy nechápali, proč nás učitelé nutí psát shrnutí textu v učebnici. Teď už ale chápeme. Informace obsažené ve velkém množství textu si snadněji utřídíme a zapamatujeme, pokud si z nich uděláme výtah. Ten nám pomůže množství dat výrazně zmenšit a soustředit se opravdu jen na to podstatné. Čeká-li vás zkouška, je dobrým nápadem napsat si vlastně takový krátký „tahák“, kde si kompletně prověříte a protřídíte naučené informace. Samozřejmě tahák ve skutečnosti nepoužijete.

Udělejte si to zajímavé

Nikdo si dobře nepamatuje věci, které ho ve skutečnosti nezajímají nebo mu přijdou nudné a nadbytečné. Pokud si chcete něco skutečně uložit do paměti, je nutné alespoň trošku si to udělat zajímavější. Snažte se na dané věci najít něco zábavného, trapného, netradičního, co vás zaujme a upoutá vaši pozornost dostatečně, aby se informace začali do vaší hlavy ukládat.

Zdravý životní styl

Pravdou ale je, že alfou i omegou dobré paměti i jiných mozkových funkcí je zdravý životní styl. Pravidelně spěte, kvalitně se stravujte a hodně cvičte. To vše povede k tomu, že bude zdravé nejen vaše tělo, ale i psychika a kognitivní schopnosti. Bez řádné péče vaše tělo nebude podávat výkony, které od něj čekáte.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button