Rady a tipy

Rady, jak krmit zvířata v zimě

S blížící se zimou se spoustu zvířat ukládá k zimnímu spánku. Některá celou zimu prospí a některá si během léta připraví zásoby jídla na zimu. Některá zvířata přes celé zimní období normálně fungují a často potřebují pomoc člověka k přežití. Zejména pokud je zima velmi tuhá a mrazivá. Půda je zmrzlá, z rybníků i kaluží se stanou kusy ledu a zvířata nemají téměř žádnou možnost, jak se dostat k vodě či k potravě.

Zvěř v lese

Nejpřirozenější potravou pro lesní zvířata je kvalitní seno. Seno musí být velmi dobře usušené, bez plísně, jinak způsobí zvířatům trávicí potíže. Z mnoha druhů obilí se do lesa zvířat nosí pouze oves. Ostatní obilí je nadýmá. Výborným doplňkem pro zvířata v lese jsou kaštany, žaludy a bukvice. Málokdo ví, že zvířatům chutná a prospívá hrách a kukuřice. Z ovoce si zvířata pochutnají na jablkách a hruškách, ale ani švestky či meruňky nevadí. Mrkev a brambory je dostatečně zasytí na přečkání dlouhé zimy. Dobře usušené pečivo zvířata hodně rádi, ale stačí ho pouze v malém množství. Velice důležitá pro zvířata v lese je sůl. Získávají z ní potřebný chlor a sodík. Vhodnější je zakoupení soli nebo solné pasty v obchodech s chovatelskými potřebami. Ke krmení zvěře se nejčastěji užívají krmelce postavené v lesích. Ale poházené ze země to zvěř sní bez větších problémů.

Ptáci

Postavit jednoduché krmítko pro ptáky není nic složitého. Pokud není čas, není problém ho pořídit ve většině obchodů a marketů. V krmítku by neměla chybět, pro ptáky důležitá a chutná, slunečnice. Kromě slunečnice si ptáci pochutnají na semínkách máku lnu nebo pšenice. V obchodech se prodává semínková směs určená do krmítek. Některé druhy ptáků si pochutnají na jeřabinách a jablkách. Ty stačí rozvěsit po stromě a oni si k nim cestu najdou. Pokud nějaká potrava vypadne z krmítka nebo stromu, vůbec to nevadí. Některé druhy ptáků rádi hledají potravu po zemi a postarají se o ni. Vodní ptáci mají rádi dobře usušené pečivo. Nesmí být plesnivé.

U všech druhů zvířat je také důležité myslet na vodu. Pokud silně mrzne, nemají možnost se k vodě dostat a misku s vodou na zahradě jistě s radostí uvítají.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button