Dům a zahradaRady a tipy

Nezvaní hosté v kuchyni: Zbavte se octomilek šetrně a rychle

Nenajde se snad nikdo, kdo by někdy v domácnosti nebojoval s přítomností nezvaných návštěvníků – malinkých mušek. Vlastně nic nedělají a nijak nás neohrožují, ale jejich samotná přítomnost je velmi nepříjemná a omezující. Navíc naznačuje, že hygiena v kuchyni asi není dostatečná a někde se nám něco kazí, nebo nevynášíme dostatečně často koše či nemyjeme nádobí. Jak se jich ale zbavit, když už se k vám jednou nastěhují?

Těmto malým muškám se říká různě – vinné, octové nebo banánové mušky – ale ve většině případů se jedná o octomilky obecné. Tyto malé potvůrky naprosto zbožňují kvasící ovoce, a to je dnes dostupné celoročně, takže naši domácnost mohou osidlovat i v zimních měsících.

Jak se k nám dostanou?

Octomilky jsou velmi početnou hmyzí rodinou, která má až 1 500 druhů. V našich domácnostech se však nejčastěji vyskytují tzv. octomilky obecné. Mohou se k nám dostat buď s nějakým ovocem, nebo jednoduše vlétnou oknem. Vzhledem k jejich velikosti si jich často ani nevšimneme – ale jakmile se začnou množit, je oheň na střeše. Za tři dny se totiž vylíhnou až stovky nových octomilek, které doslova obsadí naši kuchyni a klidně i přilehlé místnosti. Budou jednoduše všude tam, kde se jim nabízí nějaká vhodná potrava.

Co jim chutná?

Kromě různorodého ovoce nepohrdnou ani sladkými koláči s ovocnou náplní nebo marmeládou a láká je také kávová sedlina nebo zbytky sladkých nápojů a vína či piva. Nejčastěji je nalezneme v okolí kuchyňského odpadu, ve dřezu nebo u odpadkového koše. Objevit se ovšem mohou i prostřednictvím pokojových květin, pokud je zbytečně přeléváme a v zemině začnou kvůli tomu zahnívat rostlinné zbytky.

Jak proti nim zabojovat?

Třebaže octomilky jsou proti nám v početní převaze, pokud víte, jak na to, dá se jim i úspěšně ubránit. Především je nutné dodržovat preventivní opatření – a pak se u vás doma nemusí objevit vůbec. Vyplatí se nikde nenechávat zbytky ovoce a sladkých jídel. Pokud je nesníme, uložíme je do ledničky nebo do chladné komory, pokud možno v krabičce nebo dobře zabalené. Nikde bychom také neměli nechat ležet sklenky s džusy, šťávami, vínem, pivem či likéry. Nádobí, na kterém bylo ovoce nebo jiné potraviny se sladkou šťávou, hned omyjeme.

Je potřeba také pečlivě prohlížet skladované ovoce a pokud začne hnít, je nutné jej vyhodit. Takové ovoce ale neházejte do koše, nicméně je odneste ven z domácnosti, nejlépe do odpadkového kontejneru. Také vynášejte pravidelně koše a používejte do nich igelitové jednorázové pytle. Nezapomeňte také vždy vymývat vnitřky košů vodou se saponátem a dezinfekcí.

V neposlední řadě je nutné pravidelně měnit kuchyňské utěrky a ručníky, stejně jako houbičky na nádobí a různé hadříky. Průběžně také udržuje pořádek na pracovní desce a v okolí dřezu.

Nastražte na ně past

I když častokrát děláme maximum pro to, abychom se invazi octomilek vyhnuli, ne vždy se to povede. Pak není čas ztrácet čas a je nutné ihned započít s bojem proti nim, než se jim u vás zalíbí. V drogeriích jsou dnes snadno k dostání lapače octomilek, ale ne vždy fungují tak skvěle jak slibují. Poradíme vám i pár domácích triků

Potřebovat budete sklenici, potravinovou fólii, gumičku na utažení a nůžky. Do sklenice nalijte víno, džus nebo něco, co octomilky zbožňují. Sklenici poté překryjte fólií, do které propíchejte drobné dírky, kterými mušky vlezou dovnitř, ale ven už se jim nepodaří dostat. Namísto tekutiny můžete do nádoby dát i kousky ovoce. Na mušky většinou platí i běžné mucholapky nebo si můžete pořídit nějakou masožravou rostlinku, který aspoň bude mít spoustu dobrého jídla.

Jestliže máte octomilek skutečně hodně, pomůže třeba i obyčejný vysavač. Mušky nalákejte na kousky ovoce nebo na něco sladkého a pak je všechny vysajete.

Na trhu jsou k dostání i nejrůznější přípravky na chemické bázi, ale po nich bychom měli sahat skutečně až ve chvíli, kdy se všechny ostatní způsoby minuly účinkem. Budete-li bojovat proti muškám chemií, buďte velmi obezřetní, protože se pohybujete v kuchyni, kde můžete snadno postříkat také jídlo nebo nádobí.

Zkuste babské rady

Na internetu se dají najít i různé babské rady. Pomůže třeba i jen obyčejné časté větrání. Octomilky také nemají rády vůni hřebíčku. Můžete jej tedy nasypat do misky a nechat ji stát někde v kuchyni. Mnoho mušek se raději odebere někam jinam takže vám to bezpochyby pomůže snížit jejich populaci. Jako odpuzovače mušek lze využít i čerstvý česnek, ale výrazný česnekový odér nemusí být příjemný ani lidem, což je jistě nevýhoda.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button