Dům a zahradaRady a tipy

Jak se zbavit pavouků? Existuje přírodní pomoc

Nemusíte mít zrovna arachnofobii, aby vám tito nezvaní návštěvníci v domě vadili. Mít doma pavouky prostě není nic příjemného a minimálně pro případnou návštěvu to může být dost nepříjemný zážitek. Navíc se tyto malá stvoření umí extrémně rychle množit a z jednoho malého pavoučka může jako mávnutím kouzelného proutku vzniknout celá kolonie a doslova vám obsadit dům.

Pavouky můžete vysávat, zabíjet či likvidovat nějakými prostředky, ale stejně se budou stále vracet. My vám dnes poradíme způsob jak se těchto nezvaných návštěvníků zbavit nadobro a bez použití chemie. Vyrobte si spolu s námi sprej, který vás před nimi ochrání.

Přírodní repelent na pavouky

Co budete potřebovat?

 • 1 lžíci prostředku na nádobí
 • třetinu hrnku octa
 • polovinu hrnku vody
 • 10 kapek mátového esenciálního oleje
 • 5 kapek levandulového esenciálního oleje

Jak postupovat?

 1. Do lahve s rozprašovačem nalijte vodu, ocet, prostředek na nádobí i esenciální oleje.
 2. Láhev řádně protřepejte, aby se všechny ingredience smíchaly.
 3. Používejte tak, že prostředek nastříkáte do okolí dveřních a okenních rámů, do rohů a dalších míst, kudy se pavouci mohou dostat dovnitř, nebo kde víte, že přebývají.

Jak to funguje?

Možná si říkáte, zda to skutečně bude fungovat. Tento sprej kombinuje celou řadu ingrediencí, které společně tvoří ideální repelent. Pavoukům především vůbec nevoní esenciální oleje, a zvlášť takové silné jako je máta nebo levandule. Jakmile je ucítí, dají se na útěk. Zadruhé, ocet je pro pavouky doslova jako jed. Pokud se ho dotknou, v podstatě je zlikviduje. Sám o sobě také silně zapáchá, takže se od něj pavouci budou přirozeně držet zpátky.

Bonusové tipy, jak se zbavit pavouků

 1. Vysávejte pavučiny. Pavouci žijí v pavučinách a s pomocí nich loví potravu. Budete-li jim tyto výtvory soustavně likvidovat, donutíte je buď opustit váš domov nebo jednoduše zahynou hlady.
 2. Utěsněte spáry. Pavouci nejsou hloupí a dokážou najít i tu nejmenší skulinku, aby se dostali do tepla. Pokud je však všechny utěsníte, nedáte jim šanci. Navíc vám to pomůže snížit také úniky tepla z domu a ušetříte tedy i na vytápění.
 3. Vypněte světla. Pokud máte venkovní osvětlení, používejte jej jen výjimečně. Jak známo, světlo láká všechny druhy hmyzu, a to včetně pavouků. V podstatě je lákáte přímo do vašeho domu!
 4. Dejte se do zahradničení. Odstraňte křoví nebo vysokou trávu v okolí vašeho domu. Tyto rostliny jsou ideálním příbytkem pro pavouky, kde se mohou nerušeně rozmnožovat a organizovat výpravy k vám domů. Krátce střižená tráva je jistě odradí mnohem více.
 5. Pozor na jídlo. Nenechávejte nikde ležet zbytky jídla a všechny drobky pečlivě uklízejte. Hmyz je těmito zbytky přímo přitahován. To samé platí i o odpadcích. Držte je v rozumné vzdálenosti od domu tak, aby vás neohrožoval zápach ani pavouci či jiní škůdci.
 6. Bezpečné skladování. Oproti papírovým krabicím volte raději plastové. Do nich se pavouci dostanou o poznání hůře a vy se nemusíte obávat, že až krabici příště otevřete, bude v ní malý pavoučí ráj.

Ať už jsou vám pavouci jakkoliv nepříjemní, pamatujte, že minimálně v našich zeměpisných šířkách neexistují skutečně jedovaté druhy, které by vám mohly ublížit. Není tedy nutno organizovat proti pavoukům málem křižácké výpravy a hystericky křičet pokaždé, když nějakého zahlédnete. Pavouci jsou ve většině případů velice bojácná stvoření, která preferují tmu a ticho. Pokud se ukážou je to jen kvůli tomu, že hledají potravu nebo cestují někam dál.

Pokud jen trochu chcete, dá se pavouků poměrně úspěšně zbavit. Díky našemu spreji se budou od vašeho domu držet dál a a na průzkumné výpravy už si netroufnou. A vy budete zase jednou moic v klidu a bez obav spát a nebát se osminohých spolunocležníků. A i kdyby náhodou – nyní už víte, jak s nimi zatočit.

 

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button