CestováníDům a zahrada

Blíží se sezóna kempování: Jak si vybrat stan a stanovat bezpečně?

Kempování v přírodě je skvělý způsob, jak se odpojit od každodenního shonu a prožít dobrodružství v přírodě. Při plánování kempování je výběr správného stanu klíčovým krokem. Stan je vaším domovem na dobu pobytu v přírodě, a proto je důležité zvolit stan, který splňuje vaše potřeby. V tomto článku se podíváme na důležité faktory, které je třeba zvážit při výběru stanu pro kempování v přírodě.

Velikost stanu

Prvním krokem je zvážit počet lidí, kteří budou stan sdílet. Stan by měl poskytnout dostatek prostoru pro pohodlné spaní a ukládání věcí. Mějte na paměti, že větší stan může poskytnout více pohodlí, ale bude také těžší a objemnější při přepravě. Pokud tedy cestujete po svých, je menší velikost stanu spíše plus.

Konstrukce a odolnost

Konstrukce stanu by měla být pevná a odolná vůči nepříznivým povětrnostním podmínkám, jako jsou silný vítr nebo déšť. Hledáme-li stan pro kempování v horských oblastech nebo za nepříznivého počasí, je vhodné zvolit stan s dobrou hydrostatickou hlavou (odolností vůči vodě) a silné a odolné konstrukce.

Váha a velikost

Pokud plánujete pohyb s stanem na zádech, je důležité zvolit stan s co nejnižší váhou a co nejmenší objemem ve složeném stavu. Lehké a kompaktní stany jsou ideální pro turisty a pěší túry, zatímco pro kempování na stanovém táboře můžete zvolit i těžší a prostornější varianty.

Materiály a voděodolnost

Stan by měl být vyroben z kvalitních materiálů, které jsou odolné vůči opotřebení a mají dobré vlastnosti voděodolnosti. Hledáme-li kvalitní stan, je dobré se zaměřit na stany s povrchovou úpravou DWR (odpuzuje vodu) a dostatečnou voděodolností. Opět je třeba zvážit, kam se chystáte – je rozdíl, zda budete kempovat ve Španělsku nebo Skotsku.

Ventilace

Dobrá ventilace je důležitá pro odvod vlhkosti a udržení příjemného vnitřního prostředí v stanu. Stan by měl mít dostatek větracích otvorů a síťovin pro proudění vzduchu. To je obzvláště důležité v teplých letních měsících.

Snadná stavba

Zvažte také jednoduchost a rychlost postavení stanu. Ideálně by měl být snadno sestavitelný, aby šetřil čas a energii. Málokdo má náladu po celém dni cestování ještě hodinu strávit chystáním stanu. Ještě zásadnější je pak rychlost za situace, kdy prší nebo je již tma.

Cenový rozpočet

Stanování se pohybuje v různých cenových relacích. Ujasněte si svůj cenový rozpočet a snažte se najít stan, který nabízí dobrý poměr cena/výkon. Pamatujte, že kvalitní stan je dlouhodobou investicí.

Výběr správného stanu pro kempování v přírodě je klíčovým faktorem pro úspěšný a pohodlný pobyt v přírodě. Při výběru stanu zvažte jeho velikost, konstrukci, odolnost, váhu, materiály, ventilaci, snadnou montáž a také svůj cenový rozpočet. Nezapomeňte také věnovat pozornost recenzím a doporučením od ostatních uživatelů. S dobrým stanem se budete cítit bezpečně a komfortně a budete mít prostor pro relaxaci a užívání krás přírody.

Pamatujte na bezpečnost

Stanování je sice skvělou možností, jak si levně užít cestování prakticky kdekoliv, ale o to více je třeba myslet na bezpečnost. Dodržujte zásady stanování, ale také zdravého rozumu, a vyhnete se zbytečným potížím.

Výběr bezpečného stanoviště

Při příjezdu na tábořiště vyberte bezpečné místo pro postavení stanu. Zkontrolujte, zda není v blízkosti potenciálně nebezpečných míst, jako jsou příkré srázy, řeky s vysokým průtokem nebo nestabilní stromy. Mějte také na paměti blízkost ohniště a zdrojů vody.

Oheň a grilování

Pokud plánujete táborák nebo grilování, vždy dodržujte pravidla a bezpečnostní opatření. Oheň rozdělávejte pouze na vyhrazených místech a ujistěte se, že je dostatečná vzdálenost od stanu a dalších hořlavých materiálů. Neponechávejte oheň bez dozoru a po jeho uhašení se ubezpečte, že nezůstaly žádné žhavé uhlíky. Mějte vždy po ruce základní hasicí vybavení, jako je hasicí přístroj nebo voda, a v případě potřeby je mějte snadno dostupné.

Bezpečnost při používání vařičů

Pokud používáte vařič na plyn nebo jiný zdroj ohně pro vaření, dodržujte bezpečnostní pokyny výrobce. Používejte vařič na bezpečném a rovném povrchu, mimo dosah dětí a mazlíčků. Ujistěte se, že vařič je plně vypnutý po skončení vaření.

Opatrnost s jídlem

Uchovávejte potraviny v bezpečném a uzavřeném obalu, abyste předešli tomu, že by vaše jídlo lákalo zvěř a hmyz. V případě, že jste v oblasti, kde jsou medvědi nebo jiná divoká zvěř, použijte medvědí schránky nebo zavěste potraviny v takové výšce, aby na ně medvěd nedosáhl.

Divoká zvířata

Pokud se ocitnete v oblasti, kde žijí divoká zvířata, respektujte jejich přirozený prostor. Nevyvolávejte konflikty s divokými zvířaty a dodržujte pokyny ohledně jejich pozorování a přístupu k nim.

Ochrana životního prostředí

Buďte ohleduplní vůči přírodnímu životnímu prostředí. Nepoškozujte rostliny, neodkládejte odpadky do přírody a zachovávejte čistotu tábořiště. Ujistěte se, že všechna ohniště jsou plně uhašena a nezanechávejte za sebou žádné viditelné stopy.

Věnujte bezpečnosti během kempování dostatečnou pozornost a užijete si bezstarostné a bezpečné dobrodružství v přírodě! Ať už cestujete sám, s přáteli nebo s rodinou, bezpečnost musí být vždy na prvním místě.

ZDROJ: https://www.big4.com.au/tips-and-inspiration/tips-advice/camping/buying-a-tent-10-handy-tips-to-help-you-make-the-b
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Xue Guangjian: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/svatek-dovolena-trava-dobrodruzstvi-1687845/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button