Dům a zahradaRady a tipy

Myslete v zimě i na malé obyvatele vaší zahrady. Ptáčky potěší vhodné krmení i budka

Velké mrazy letos udeřily již krátce po novém roce. V takovém počasí je třeba myslet nejen na sebe a své zdraví, ale také pečovat o okolní přírodu a její obyvatele. Vaši pomoc teď nejvíce potřebují malí ptáčci, kteří musí tyto tuhé mrazy nějak přečkat. Jak jim nejlépe prospějete?

Začít můžete už v létě

Není od věci začít na blaho ptáčků myslet už během léta. Pomoci jim můžete zejména vhodným výběrem okrasných stromů a keřů v zahradě. Jde především o jeřáby, aronie, dřín, moruši, střemchu, ptačí zob, šípek, zimolez, řešetlák, rakytník, kalinu, břečťan a loubinec.

Ideální je vytvořit z dřevin něco na způsob živého plotu, který ptákům poté poskytne dokonalý úkryt i tepelnou izolaci. U menších zahrad zvolte hustější výsadbu, a to u jehličnanů na vzdálenost 40–50 cm, u listnáčů 30–40 cm. Velkou chybou, kterou ale vídáme na zahradách zcela běžně, je volba tvarování živých plotů obdélníkovým nebo krychlovým sestřihem, který zdánlivě zabírá méně místa, ale není pro růst prospěšný. Spodní větvě totiž mají nedostatek světla, odumírají a plot snadno řídne a ztrácí svůj účel. Ideální je proto osvědčený tvar lichoběžníku, který zaručuje, že živý plot zůstane hustý již od kořenů.

Domov pro malé ptáčky

Mnoho druhů ptáků se každoročně vrací na stejné místo, zde si vybudují místo a také zde vychovají svá mláďata. Některým ptákům zcela postačuje hromada větví, ale jiní ptáci potřebují minimálně úkryt v dutině stromů nebo hustý větvový porost, kde si mohou vybudovat hnízdo.

Vytvořte jim tzv. hnízdní kapsy, které jsou ideální zejména pro ptáky hnízdící brzy na jaře (kosy, drozdy, konopky). Snadno jej zhotovíte z větví. Ideální službu vám udělají třeba borové větve, které svažte na závětrné straně kmene nahoře i dole a uprostřed nechte potřebný prostor pro hnízdo. Ptáci si zde rádi najdou svůj prostor a budou moci v klidu zahnízdit a přivést na svět novou ptačí generaci.

Krmítko

Na zimu nezapomeňte ptáčkům nachystat vhodné krmítko. Může mít teoreticky jakýkoliv tvar i materiál, ale dbejte na to, aby nikde nemělo ostré hrany, případně trčící hroty hřebíků. Nezapomeňte také na dostatečně velkou stříšku, aby byla potrava dobře chráněna před deštěm i sněhem. Krmítko je dobré umístit v závětří, alespoň 1,5 m nad zemí a nejlépe tři až čtyři metry od nejbližších keřů a stromů.

Co dát do krmítka?

Zapomeňte na všeobecná doporučení, která jste možná slýchali od svých prarodičů. Ptáky zásadně nekrmíme chlebem, uzeninami, suchými těstovinami ani kynutými výrobky – to vše může ptákům způsobit vážné zažívací potíže. Co se zbytků týče, můžete ptáčkům nabídnout strouhanou housku, zbylé vařené brambory, kousky masa, na plátky nakrájený lůj, vnitřní sádlo nebo stoprocentní tuk.

Velkou radost jim uděláte semeny slunečnice, prosa, řepky, ovsu, pšenice a máku nebo plody jeřábu, šípku a jablka, pokud nebyly chemicky ošetřeny. Dnes už můžete také snadno zakoupit speciální směs určenou pro zimní přikrmování ptáků.

Nedávejte do krmítka zbytečně moc potravy – mohla by začít plesnivět nebo navlhnout. Pokud máte prostor, je dobré každý den krmítko zkontrolovat, vyčistit, odstranit zbytky a doplnit čerstvé krmivo.

Budka ochrání před chladem

Na tvaru budky příliš nezáleží. Klíčový je ale vletový otvor, který by měl být umístěn v dolní třetině přední stěny, aby se v budce drželo teplo. Je dobré, pokud také trochu zařídíte vnitřek budky – můžete zde umístit několik bidýlek, na nichž ptáci mohou sedět.

Budka by měla být vyrobena z pevného materiálu a nesmí mít žádné škvíry, jimiž by unikalo teplo. Budku umístěte na chráněné závětrné místo. Pozor dávejte na stromy, kam by se snadno mohla vyšplhat kočka. Budku proto můžete chránit prstencem z trnitého křoví, ostnatého drátu nebo odstávajícího plechu.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button