Dům a zahradaRady a tipy

Psi a kočky mohou být nejlepší přátelé. Je na vás, jestli se to podaří

Kočka a pes od pradávna symbolizují nesmiřitelné nepřátele. Je ale realita skutečně taková? Pravdou je, že daleko častěji se z nich stanou kamarádi na život a na smrt, kteří si jeden bez druhého život už nedokážou představit. Aby ale i soužití vašich domácích mazlíčků bylo takto bezproblémové, je nutné učinit některá nezbytná opatření. Pokud zvládnete stanovit jasná pravidla, můžete se těšit na to, že si společně vaši mazlíčci nejen vyhrají, ale budou také znát své hranice a nebudou mezi nimi vznikat nepříjemné konflikty. A společný život bude pro všechny členy domácnosti radostný a bez potíží.

Věk hraje klíčovou roli

Pokud si teprve hodláte pořídit kočku i psa, udělejte to raději ještě když jsou obě zvířata mladá. Starší zvíře bude soužití s novým členem domácnosti zvládat o poznání hůř. Větší problém bývá zejména u koček, které si pečlivěji střeží své teritorium a nový nezvaný host by je mohl dost rozčílit.  Ideální je tedy pořídit si štěňátko a koťátko naráz. Mohou si spolu hrát a velmi rychle si na sebe zvyknou. Nebudou vnímat své odlišnosti, ale naopak se spolu naučí perfektně spolupracovat a žít. Další variantou je pořídit kotě k dospělému psovi – tato možnost bývá také schůdná a ve většině případů si pes na nového člena zvykne bez větších potíží.

Nepodceňte první setkání

Pokud nesete domu ke svému pejskovi kočičku, držte ji vždy v ruce a k psovi se přibližuje velmi pomalu a obezřetně. Navažte fyzický kontakt nejprve se psem a poté i s kočkou a psa pečlivě hlídejte, aby po kočce nevyjel. Nedávejte ho ale na vodítko, mohl by si první setkání s kočkou spojit s nepříjemnými pocity a to by jejich vztah negativně ovlivnilo. Buďte pozitivní a snažte se mít veselý tón hlasu, chvalte, ale buďte ostražití, protože nálada se může velmi rychle změnit.

Hierarchie musí platit

Je důležité, aby byla kočka při prvním setkání držena ve vyšší pozici. Je to tak proto, že v hierarchii smečky si kočka vždy uhájí vyšší pozici a psům to většinou nedělá problém a tohle nastavení respektují. Kdyby to ale bylo naopak, kočka by byla agresivní a neustále by se snažila psa provokovat a vybojovat si vedení, což by bylo nepříjemné pro všechny. Pelíšek kočky proto také dejte na vyvýšené místo. Bude se tak cítit lépe. Snažte se také oběma zvířatům věnovat stejnou pozornost, aby se nikdo z nich necítil odstrčeně.

Oddělte místa

Pes i kočka by v domácnosti měli mít oddělená místa, kde spí, jedí i chodí na záchod. Psi se rádi přehrabují v obsahu kočičích toalet, takže je dobré přesunout je někam, kam pes nemá přístup. Voda a krmivo by měly být oddělené, protože obě zvířata si krmivo hlídají, a pokud by se je o ně někdo snažil připravit, mohli by reagovat podrážděně až agresivně.

Krmení musí být jiné

Určitě není správné krmit psy a kočky stejnou potravou. Tato zvířata mají rozdílné požadavky a potřeby a je nutné dávat jim rozdílnou stravu. Kočka potřebuje stravu více bohatou na tuky a bílkoviny, zatímco psi by měli mít v krmivu zastoupenou třeba i zeleninu. Pokud budete psovi dávat kočičí krmení, může začít velmi rychle přibývat na váze, a to může vést k závažným zdravotním problémům.

Hlídejte také, aby pejsek nechodil do kočičí misky. Psi snědí, na co přijdou, a proto by kočce potravu bez okolků snědli, což určitě neprospěje jejich vzájemnému vztahu, ani psí váze. Misku můžete proto kočce dávat do vyvýšených míst, kam pes nevyskočí. Jestliže máte více prostoru, vyplatí se zvířatům dávat krmení v oddělených místnostech. Pokud zvládnete správně první kroky, bude společný život psa i kočky hezký a bez potíží.

Zdroj: https://www.zooplus.co.uk/magazine/dog/dog-adoption/cats-dogs-cohabitation

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button