Dům a zahradaRady a tipyZdraví

Připravte si dokonalý šálek kávy. Důležitá je kvalita zrn, příprava i dochucení

Milujete kávu? Pak jistě víte, kde vám chutná nejvíce. Mnoho lidí by odpřisáhlo, že v kavárně je vždycky lepší než ta, kterou si připravíte doma. Není to jen šikovnýma rukama zkušeného baristy nebo cenou kávy. Někdy stačí změnit pár drobností. Udělat dobrou kávu totiž nemusí být složité, ale jako u všeho, i zde se je nutné vědět jak na to.

Správný výběr

Základem je samozřejmě kvalitní káva, správné skladování a vhodný způsob přípravy. Pokud toužíte po kvalitě, nekupujte mletou kávu, ale jen pražená zrna. A to ideálně taková, která jsou skutečně čerstvě upražena. Zapomeňte tedy na kupování velkých balení v supermarketu, ale raději se zastavte v oblíbené kavárně nebo pražírně a berte kávu od nich. Bude to možná trochu dražší, ale na chuti to bezpochyby poznáte. Ideální je taková zrna spotřebovat přibližně do měsíce od pražení. V závislosti na vaší spotřebě tedy volte takové množství, které zvládnete vypít.

Všeobecně se rozlišují dva základní typy kávy – arabica a robusta. Arabica je považována za kvalitnější a žádanější, jelikož má jemnější chuť bez hořkých tónů a příjemnou vůni. Opravdoví znalci ale dokáží ocenit i správně připravenou robustu nebo různé směsi. Při nákupu si dejte pozor také na barvu zrn. Ta příliš tmavá jsou přepražená, čímž se většinou maskuje nízká kvalita produktu.

Skladování

I kvalitní kávu můžete doma zničit nevhodným uložením. Hlavní nepřátelé při skladování kávy jsou teplo, vzduch a vlhkost. Káva by tedy měla být skryta před sluncem a výpary z vaření. Dejte si také pozor, aby v blízkosti kávy nebyly jiné aromatické potraviny, které byl mohly vůni kávy přebíjet. K uložení je nejlepší vzduchotěsný obal, třeba plechovka nebo keramická dóza s těsnícím víčkem, existují ale i speciální kávové dózy s pístovým víčkem, díky kterému nežádoucí vzduch vytlačíte ven. Pokud chcete kávu skladovat po delší dobu, jde to jedině v mrazáku, ve vakuově uzavřeném obalu.

Příprava chutného šálku

Ať už doma máte aeropress, překapávač nebo kávovar na espresso, neměli byste zanedbávat pravidelné čištění. Usazeniny, prach a špína logicky nemohou být přítelem chutné kávy. Pro každý způsob přípravy kávy existují účinné triky a tipy jak přístroj co nejlépe čistit.

Různé způsoby přípravy kávy vyžadují jinak namleté zrno. Pokud budete připravovat espresso, namelte si kávové zrno najemno. Máte-li ale raději překapávanou kávu, je lepší připravit si středně pomletou kávu. French press pak vyžaduje ještě hrubší mletí. Káva do french fressu by měla strukturou připomínat krystalový cukr.

Dochucení

Pokud je káva správně upražena a připravena, měla by splňovat základní chuťové profily, tedy sladkost, slanost, kyselost i hořkost a žádné dochucení nepotřebuje. Ochutnáte-li jednou skutečně prvotřídní kávu, sami jistě uznáte, že mléko, ani cukr nejsou vůbec třeba. Není ale třeba se těmto dochucovadlům za každou cenu vyhýbat. Cukr chuť kávy podtrhne, mléko zase zjemní a zajímavý podtón může přidat i špetka skořice nebo kakaa.

Jak je to ale s dopadem konzumace mléka v kávě na vaše zdraví? V nedávné době se vyrojila řada výzkumů, které varovaly před tím, abyste pili kávu s mlékem. Jak to tedy je? Nelze říci, že přidávání mléka nebo rostlinných alternativ do kávy je nezdravé. Bylo dokázáno, že na antioxidační aktivitu kávy takové počínání vliv nemá, ale že může mírnit stimulační účinky kofeinu, které ale na druhou stranu prodlužuje. Mléko také nemá negativní efekt na trávení, pokud tedy samozřejmě na něj nejste alergičtí, nebo netrpíte intolerancí na laktózu.

Pozor byste si ale měli dávat na kalorie, cukry a tuky, které mléko obsahuje a které se v nepřiměřeném množství mohou stát příčinou nárůstu hmotnosti. Jinak ale záleží spíše na tom, co vám chutná víc.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button