DárkyDům a zahradaRady a tipy

Toto jsou zbytečnosti, za které utrácíte hory peněz. Buďte chytřejší a ušetřete

Po výplatě se vždycky peníze rozutečou jako nic. Stačí zaplatit pár účtů, skočit nakoupit jídlo a účet zase téměř zeje prázdnotou. S nedostatkem financí se potýká většina lidí. Málokdo ale tuší, že mnoho finančních potíží není ani tolik způsobeno nízkým příjmem, jako spíše neschopností zacházet s penězi chytře a umět spořit.

Výchova k finanční gramotnosti je něco, co naší generaci zoufale chybí, a tak se často učíme metodou pokus – omyl. Nedostatek znalostí a zkušeností nás často zláká do finančních pastí, ze kterých se pak ne a ne dostat. Většinou ale stačí pár jednoduchých triků, a hned vám na účtu zbude o trochu peněz víc. Naučte se šetřit na tom, za co vůbec nemusíte utrácet peníze. My vám poradíme jak na to.

Balená voda

Také jste stále přesvědčeni o tom, že balená voda je jaksi lepší a zdravější. Je načase vám říct pravdu. Balená voda se velice podobá té, která teče z kohoutku. Někdy bývá o něco více mineralizovaná, ale to pro naše tělo také není úplně dobře. Pokud tedy vodu, pak pijte tu obyčejnou z kohoutku. Měsíčně se na tom dají ušetřit již slušné peníze. A co víc, významně tím prospějete i životnímu prostředí. Čím méně plastů, tím lépe.

Přání

Také jste tak nějak zvyklí, že k narozeninovému dárku patří i narozeninové přání? A k výročí či svatbě je nutné přiložit i kartičku s několika předepsanými větami plnými klišé. To je už přežitek. Pokud to dělá vaše babička, nechte to tak, ona už si na nové návyky asi nezvykne. Ale vy nemusíte dělat to, co dělaly všechny generace před vámi. Stačí přece upřímně popřát vlastními slovy. Většina přání stejně skončí v koši nebo na půdě, nikdo přeci nemá prostor, aby je všechny skladoval. Ušetříte sice drobné částky, ale i malá úspora je důležitá.

Doprava

Nakupujete rádi online? To je dobře, je tam větší výběr i příznivější ceny. Jenže co poplatky za dopravu. Málokdo si uvědomí, že mohou z levného zboží udělat věc, která se v konečném důsledku dost prodraží. Naštěstí existuje řada společností, které poskytují dopravu zdarma. Při výběru online obchodníka tedy dejte přednost tomu, který vám nabídne nejvýhodnější přepravní podmínky. Solidní obchodník by měl také nabídnout možnost vrácení výrobku zdarma. Internetové nákupy se vyplatí jen tehdy, neplatíte-li stovky korun kurýrní službě.

Kabelová televize

Provozovatelé této služby stále sázejí na to, že lidé jsou příliš líní, než aby se zvedli od televizi a zrušili kabelové vysílání, i když jej vlastně nepoužívají. Zkuste se zamyslet, kolik máte kanálů a na kolik z nich se skutečně díváte. Možná 5? Jaký má tedy smysl platit horentní sumy za dalších 50 kanálů, které možná jednou denně proklikáte. Zrušte kabelovou televizi ještě dnes a za ušetřené peníze si občas můžete dovolit koupit internetové předplatné na určitý seriál či film.

Členství ve fitku

Na počátku se většinou necháte zlákat výhodnou nabídkou. Jenže jak čas plynu, poplatky začnou většinou nenápadně růst a také často opadne vaše původní nadšení. Zatímco na začátku jste tělocvičnu navštívili třeba i dvakrát nebo třikrát týdně. Teď už jste rádi, když se tam dostanete párkrát do měsíce. A přitom stále platíte členské poplatky, které rozhodně neodpovídají intenzitě vašich návštěv. Zrušte jej co nejdřív, ale připravte se na to, že to nepůjde úplně snadno. Slečna na recepci vás nenechá odejít zadarmo, určitě se vás bude snažit zlákat na nějakou další „výhodnou“ nabídku. Nenechte se zviklat a tvrdě řekněte ne. Kdybyste si to rozmysleli, můžete se přeci kdykoliv vrátit.

Oblečení

Za nákup oblečení utrácíme všichni až příliš mnoho. Nikdy nekupujte oblečení za plnou cenu. Vždycky se najde trik jak získat slevu. Může jít o různé internetové kódy nebo si prostě počkejte nějaký ten pátek, oblečení půjde brzy do výprodeje, kde může být až o polovinu levnější.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button