Dům a zahradaRady a tipy

Pokojovky takřka bez práce. Zkuste pěstovat kaktusy a sukulenty

Nechcete mít doma klasické pokojovky, protože jsou nudné a okoukané? Co tahle dát šanci kaktusům? Tyto pichlavé rostliny jsou skvělou volbou pro každého, kdo chce pěstovat něco jiného, neotřelého, a přesto nemuset svému koníčku obětovat spoustu času a peněz.

I přesto, že kaktusy kvetou jen výjimečně, dokážou vytvořit takovou nádheru, že se vám bude tajit dech. Váš interiér s nimi bude rozhodně živý a netradiční a vás to nebude stát příliš energie.

Sukulenty

Mezi kaktusy řadíme i tyto typy rostlin. Jedná se o nekvetoucí dužnaté rostliny, které ozdobí váš interiér překrásnými listy různých barev a tvarů. Pro sukulenty je velmi důležité světlo, ale nesmí jej být ani moc, ani málo. Skvělé jsou východní nebo západní parapety, kde se během dne intenzita světla mění. Pokud byste je vystavovali nadměrnému světlu, listy se mohou spálit a opadat. Nedostatek světla zase vede k tomu, že budou listy nedozrálé a sukulent bude působit bezbarvě a nehezky. Mezi nejoblíbenější sukulenty patří: Krasula, Echeverie a Aloe.

Kvalitní substrát je důležitý

Nejlépe se sukulentům bude dařit v substrátu speciálně určenému pro tento typ rostlin. Obsahuje propustnou kombinaci zeminy a písku. Sukulenty by také měly být umístěny v květináči s dírkami, aby si snadno mohly regulovat potřebnou vlhkost.

Se zálivkou opatrně

Na zálivku je potřeba dávat největší pozor. Až 80 procent sukulentů a kaktusů zahyne z důvodu přelití. Ve vedrech zalévejte sukulenty jednou za dva až tři dny, ale v zimě není třeba dopřát jim vodu častěji než jedenkrát za tři týdny.

Prvních pár měsíců rostlinka nic dalšího nepotřebuje. Po čase je však třeba naplánovat si přesazení, nejpozději tehdy, když už je květináč viditelně malý. Ideální doba je asi jeden týden po zálivce, květina je plná síly a zvládne tak bez následků takto náročnou změnu.

I venku jim bude dobře

V létě se nebojte dát sukulenty ven na čerstvý vzduch. Jakmile ale začne teplota klesat pod 20 stupňů přes den, přesuňte je hned zpět domů. Sukulent jsou velmi odolné, nejčastějším problémem jsou houbové choroby, tedy choroby z přelití. Pokud uvidíte, že kytce uhnívá stonek, je to jasná známka toho, že má přespříliš vláhy.

Kaktusy

Díky svému netradičnímu vzhledu jsou velmi oblíbené a mají je rády třeba i děti. Se sukulenty mají mnoho společného. Většinu pravidel pro pěstování tedy můžete snadno převzít od nich. Kaktusy zalévejte vždy z vrchu a zbývající vodu z podmisky ihned vylijte.

Hnojení jen v létě

Hnojivo je možné jim dopřávat jen v létě, maximálně jednou za tři týdny. Snažte se zaléváním simulovat kaktusům jejich domovinu – ideální je tedy jednorázová větší závlaha a poté období delšího sucha.

Kaktusy mají rádi více vyhraněný roční cyklus. Na zimu je pro ně lepší přítmí a chlad. Na parapetu nad radiátorem s minimem světla jim tak nebude úplně nejlépe. Klidně je dejte do sklepa nebo do tmavšího koutu ložnice, kde bývá celkově nejchladněji v bytě.

Rodinka kaktusů

Kaktusy se dají velmi úspěšně množit. Můžete je tedy třeba darovat dál nebo si nechat rozrůstat vlastní kaktusovou rodinku. Na kaktusech vyrůstají tzv. dceřiné kaktusy. Nechte je trochu vyrůst a poté je opatrně odřízněte, natřete simulátorem pro růst kořenů a položte na připravenou zeminu. Kaktus se sám zakoření. Nesmíte jej však během této doby zalévat, spíše jej jen roste.

Venkovní kaktusy

Zajímavým zpestřením zahrady mohou být i venkovní kaktusy. Přes zimu jim ale musíte pomoci, venku by nepřežily. S prvními chladnými dny jej přesuňte do skleníku, garáže, zahradního domku nebo je obložte polystyrenem a navrch natáhněte pytel z netkané textilie. Není třeba je zalévat, maximálně postačí drobné rosení.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button