DárkyDům a zahradaZajímavé články

Bioodpad do popelnice nepatří. Naložte s ním ekologicky díky kalifornským žížalám

Organický odpad tvoří v domácnosti poměrně velkou část. Jak se jej zbavovat efektivně a s ohledem na životní prostředí? V některých městech nebo obcích mají na bioodpad speciální kontejnery, ale zdaleka tato možnost není všude. Přesto se nemusíte smířit s tím, že odpad poputuje do klasické popelnice. Skvělým pomocníkem v tomto ohledu může být vermikompostér, který se v posledních letech stává hitem českých domácností. V něm většinou sídlí narůžovělé kalifornské žížaly, které umí bioodpad bleskově proměnit ve velmi užitečné hnojivo. Jak to funguje? A kde se dají tyto šikovné žížaly sehnat?

Ti šťastnější z nás, kteří disponují zahradou, mají jistě s kompostováním bohaté zkušenosti. Pravdou totiž je, že bioodpad tvoří neuvěřitelných 40 % odpadu, který vyprodukujete. Běžně skončí ve směsném odpadu, ale to je velká škoda. S jeho efektivním zpracováním vám pomohou chytré kalifornské žížaly. Nasadit se navíc dají i do klasického kompostu na zahradě.

Hodí se vermikompostér i pro vás?

Toto úžasné zařízení se bez potíží vejde i do malé garsonky, a třídit biodpad tak může skutečně každý. Dnes se navíc dají koupit velmi hezké minimalistické designové modely. Nebo, pokud jste zručnější, zvládnete si klidně podobné bydlení pro žížaly zhotovit i sami.

Vermikompostér je nádoba určená ke kompostování kuchyňského bioodpadu právě pomocí kalifornských žížal. Ty jej dokážou velmi rychle zpracovat a přeměnit jej na přírodní substrát a hnojivo pro pokojové i venkovní rostliny. Můžete jej umístit prakticky kdekoliv, v kuchyni, předsíni, komoře, na toaletě nebo třeba na balkóně (ale musí být zasklený, aby žížalám nebyla zima). Pokud budete dodržovat zásady kompostování, nemusíte se bát ani žádného zápachu.

Jak žížaly pracují?

Žížaly jsou dobře známé pro svou schopnost přeměnit odpad na velmi užitečné hnojivo. Krmit se dají rostlinnými zbytky z kuchyně i zahrady. Výsledný koncentrát nazývaný také žížalí čaj se hromadí ve spodní nádobě a je ideální na přihnojování pokojovek i zahradních rostlin.

Je nezbytné pořídit žížaly kalifornské?

Můžete si do vermikompostéru pořídit i žížaly z vaší zahrádky? Teoreticky ano, ale není to doporučováno. Žížala kalifornská je totiž oproti té české daleko výkonnější a také se jí v domácích kompostérech daleko lépe žije. Vyšlechtěna byla totiž právě na zpracování organického odpadu. Stačí jen 500 takových žížal a za jediný den zpracují dvě stě padesát gramů organických zbytků. Navíc se také velmi rychle množí, takže jich za pár týdnů můžete mít víc než dost i pro sousedy.

Kde je sehnat?

Můžete si je samozřejmě klasicky koupit – dnes už se tímto byznysem zabývá řada firem. Za jednu násadu zaplatíte obvykle mezi třemi až čtyřmi stovkami. Daleko levnější možností je ale využití tzv. žížalí mapy, která v našich podmínkách perfektně funguje. Díky ní velmi rychle zjistíte, kde se ve vašem okolí dají získat kalifornské kompostovací žížaly „zdarma“. Dobrým zvykem však je nabídnout třeba nějaký vlastnoruční výrobek nebo něco podobného.

Co budou vaše žížaly potřebovat?

Kalifornské žížaly nejsou nijak náročné. Zvládnou dobře teploty mezi 0 a 30 stupni Celsia a vlhkost mezi 55–80 procenty. Ideální teplota, při které jsou schopné přeměňovat rostlinné zbytky, se však pohybuje mezi 15 a 25 stupni. I to je důvod, proč se hodí do bytových prostor. Určitě ale vermikompostér nenechávejte stát na přímém slunci, při teplotách nad 32 stupňů se vám žížaly doslova „uvaří“ ve vlastní šťávě, a to jistě nikdo nechce. Je nutné, aby měly žížaly dostatečný přístup ke vzduchu. Dýchají totiž celým povrchem svého těla.  Kupované vermikompostéry jsou ale vždy velmi dobře odvětrávané, takže se není čeho bát.

ZDROJ: https://www.calrecycle.ca.gov/organics/worms/wormfact

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button