Dům a zahradaRady a tipy

Připravte svůj domov na jaro. Těchto 10 tipů vám pomůže

Jarní období v nás často vyvolává touhu po světlých a svěžích prostorách. Po týdnech zimního nevlídného počasí, sychravých dnech a nízkých teplotách (což má za následek rostoucí účty za vytápění) si nepřejeme nic jiného než domov stejně veselý, jako jsou venku rozkvetlé květiny. Astronomické jaro začíná ke konci března a končí ke konci června, ale na jaro se klidně vyplatí připravit dopředu, protože mnohokrát přijdou příjemné teploty daleko dříve. Hledáte způsoby, jak svůj domov vyčistit a připravit na jarní sezónu? Velikonoce jsou na obzoru, a proto je nyní ideální čas na osvěžení interiérů.

Jaro je skvělým obdobím pro hloubkový úklid našich domovů a redukci nepořádku, ale také pro řešení otravných úkolů, které rádi odkládáme na naurčito: čištění okenních rámů, odmrazování mrazáku a úklid zahradního domku. Podívejte se, co můžete udělat, abyste svůj domov připravili na nadcházející sezónu…

1. Vyčistěte zapomenuté kouty

Jarní úklid je příležitostí věnovat se těm místům, která denně přehlížíte. Od utírání prachu ze škvír a rohů kvůli pavučinám až po pořádné setření žaluzií – řešení těchto zapomenutých problémů vám pomůže vykročit do jara s čistým domovem – a ještě čistší myslí.

Nevíte, kde začít? Než abyste se zahltili, napište si seznam toho, co chcete vyřešit jako první. Když budete uklízet místnost po místnosti nebo spotřebič po spotřebiči, může to být skvělý způsob, jak vyvážit pracovní zátěž. I když je několik zřejmých míst, která bychom měli uklízet, existuje také mnoho otravných oblastí, které nás nemusí hned napadnout.

Určitě byste neměli zapomenout třeba na okenní rámy. Během zimních měsíců se na oknech může v důsledku kombinace ústředního topení a chladného počasí hromadit kondenzát. Chcete-li vyčistit ta svá, jednoduše použijte vlhkou utěrku z mikrovlákna, abyste odstranili veškeré nánosy, a poté je dobře osušte čistým hadříkem. Pokud se totiž kondenzát pravidelně neotírá, může dodatečná vlhkost zanechat na okenních rámech plísně a vodní kámen, a dokonce poškodit dřevěné rámy nebo způsobit odlupování barvy.

2. Vytřiďte šatník

Zjednodušená a uklizená šatní skříň nebo věšák na oblečení vám skutečně pomůže zlepšit náladu. Takže nyní je ideální čas na reorganizaci oblečení pro jarní sezónu. Protřiďte oděvy, které již nepotřebujete – a rozhodněte se, co můžete předat ostatním. Zimní oblečení začněte pomalu ukládat pryč, ale určitě si nechte venku ještě pár teplých svetrů, protože jarní počasí je opravdu nevyzpytatelné.

3. Uspořádejte si skříňku pod dřezem

Přeměňte ten nešikovně tvarovaný prostor pod dřezem ze smetiště na dobře organizované místo. Nejprve začněte tím, že vše vyndáte a seskupíte podobné předměty. Poté poličky pořádně vyčistěte pomocí teplé vody s mýdlem. Jakmile je vnitřní prostor čistý, je čas roztřídit předměty, které již nepotřebujete, a zlikvidovat vše, co může mít prošlou dobu trvanlivosti.

4. Osvěžte svůj pracovní prostor

Zatímco mnozí z nás stále pracují alespoň částečně z domova, možná jste za ty více než dva roky ještě nestihli svůj pracovní prostor pořádně zorganizovat. Jarní sezóna je pro tuto aktivitu jako dělená. Ať už potřebujete nový pracovní stůl či kancelářskou židli, nebo třeba sháníte stylová řešení pro ukládání dat do kanceláře, vylepšete svůj prostor, aby byl pohodlný, zábavný a funkční.

5. Rozmrazte lednici a mrazák

Mrazničky mohou být skutečnými žrouty peněz, když jsou celé zamrzlé ledem. I když to může být nudný úkol, nadměrné nahromadění ledu znamená, že váš spotřebič musí spotřebovávat více energie, aby udržel vaše potraviny chladné. Pokud chcete, aby vaše mraznička vydržela déle, odborníci doporučují odmrazovat ji dvakrát ročně nebo když se vytvoří asi 7mm vrstva námrazy.

6. Dekorace? Vyměňte zimní tmavé barvy za veselé jarní motivy

Chcete-li přivítat jarní období, opusťte zimní šeď a vpusťte do interiéru sluneční paprsky s paletou veselých odstínů. Od sladce růžové po narcisově žlutou – když dáte svému pokoji čerstvý nátěr, vše se okamžitě rozzáří a osvěží – stejně jako samotná jarní rána. Pokud není na pořadu dne vyzdobení celé místnosti, je další možností vnesení barev prostřednictvím měkkého nábytku, jako jsou koberce nebo polštáře.

7. Vylepšete svůj prostor pomocí květin

Květiny uvnitř vašeho domova mohou být dokonalou připomínkou všeho, co se venku probouzí k životu. Pokud jste na tom podobně jako my a květiny také milujete, jarní sezóna je pro vás jako stvořená k tomu, abyste svůj domov ozdobili květinovým aranžmá, která vám vykouzlí úsměv na tváři.

8. Vytvořte atmosféru pomocí jarních vůní

Náladu zlepšující jarní vůně vás pomohou vytáhnout ze zimního spánku. Klasické jarní tóny zahrnují citron, bergamot a mandarinku, zatímco květinové vůně, jako je kosatec, jasmín a růže, také umí navodit velmi příjemnou atmosféru.

9. Uspořádejte zahradní kůlnu

Jaro je skvělou příležitostí ke zhodnocení škod způsobených zimou, opravě rozbitého nářadí, vyčištění trávníku od spadaného listí a k důležitému úklidu kůlny. Není to místo, které by při jarním úklidu mnoho lidí zvažovalo, ale neměli byste ho přehlížet. S blížícím se jarem je důležité uspořádat zahradní kůlny, aby se v nich našlo místo pro nové rostliny, nářadí a zahradní nábytek. Pomůže vám použití regálů, háčků a polic k uspořádání a co nejlepšímu využití prostoru.

10. Připravte svou zahradu na jarní radovánky

Příroda začíná opět ožívat. I když je na stolování pod širým nebem ještě příliš chladno, je ideální čas věnovat zahradě trochu péče, abyste byli připraveni na to, až se začne oteplovat: umyjte terasu, posekejte trávu, vyčistěte (nebo natřete) unaveně vypadající zahradní nábytek a upravte záhony a okraje.

ZDROJ: https://www.housebeautiful.com/uk/lifestyle/a39026176/spring-season-prepare-home/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Alesia Kozik: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/kvetiny-jaro-dopisy-kvest-6652421/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button