Rady a tipyZdraví

Návyky, které vám berou radost. Snižují totiž hladinu hormonů štěstí

Pokud tedy trpíte dlouhodobě pocity smutku, únavy, zbytečnosti a je vám tak nějak všechno jedno, pak je načase zaměřit se na příčiny toho, že vaše hormony štěstí neodvádějí svou práci tak, jak by měly. Na vině bude pravděpodobně váš životní styl. To, jak jíte, spíte, co děláte a další faktory. Je zřídka jde skutečně o poruchu hormonálního systému. Dříve tedy, než si necháte od psychologa předepsat antidepresiva, raději se zamyslete nad tím, zda naděláte některé z věcí, které vašim hormonům štěstí brání fungovat. Zkuste změnit následující věci a uvidíte, že zase budete v pohodě a šťastní.

Sedavý životní styl

Ráno autem do práce, celý den za počítačem a večer sledování televize. To je život většiny z nás v kostce. A co je na něm tak špatného? To, že při těchto činnostech se prakticky nepohnete. Stále jen sedíme a sedíme. Všude, kde to jen jde, se chceme posadit. Ale naše tělo funguje jinak. Je zvyklé na generace a generace našich předků, které lovily, fyzicky pracovaly a stále byly v pohybu. Proto je naše tělo nastavené tak, že když se hýbeme, jsme šťastní.

A je skutečně vědecky potvrzeno, že pohyb zvyšuje hladinu hormonů štěstí. Není tedy náhoda, že po náročném cvičení nebo výletu se i přes únavu prostě cítíte dobře. Za to mohou tyto hormony. Zkuste udělat alespoň malou změnu. Do práce choďte pěšky, večer se vždy projděte, choďte alespoň jedenkrát do týdne na lekci jógy. Cokoliv – a zaručujeme, že pocítíte rozdíl.

Online čas

Čas strávený na sociálních sítích je zejména pro mladší generaci zcela normální. Už nad tím nikdo ani nepřemýšlí a běžně denně projíždíme zeď na Facebooku a lajkujeme fotky známých i neznámých lidí. To samé jen v bleděmodré se odehrává i na Instagramu a dalších populárních sociálních sítích. Jenže – odborníci varují, že si tímto zaděláváme na problémy. A to nejen tak, že se logicky opět méně hýbeme a většinu času prosedíme u mobilu i počítače. Problém je zde daleko více v psychice. Podle lékařů zvyšuje sledování sociálních sítí vznik deprese až o několik desítek procent!

Na sociálních sítích totiž existuje zkreslená realita, která se nám však jeví jako skutečná. A nikdo se nedokáže ubránit pokušení srovnávat svůj život právě s těmito přikrášlenými obrázky a příběhy. Klesá pak naše sebedůvěra, nevážíme si vlastních výsledků a závidíme. A to je dlážděná cesta k depresi. Snažte se svůj čas na sociálních sítích vědomě limitovat. A hlavně přestaňte sledovat lidi, kteří ve vás vyvolávají špatné pocity. Je to přeci jen vaše volba, koho sledujete, a jste za to plně zodpovědní.

Nedostatek sacharidů

Kvůli dietě je dnes moderní zcela vyřadit ze svého jídelníčku sacharidy. Jenže to se znovu dostáváme do konfliktu s naším tělem a tím, co potřebuje. Sacharidy jsou ve velké míře zodpovědné právě za produkci hormonů štěstí. Pokud je zcela vyškrtneme, můžeme se těšit na pěkně depresivní náladu.

Vynechat zcela sacharidy tedy není dobré. Naopak se zaměřte na příjem zdravých sacharidů ve formě luštěnin, celozrnného pečivo a cereálií. Vyhněte se jednoduchým cukrům a váha půjde dolů, zatímco vaše nálada nahoru.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button